Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lövészet jogi megítélése...

Lövészet jogi megítélése légpuskával magánterületen?

Figyelt kérdés

Most hogy itt a jó idő, gondoltam előveszem a jó "öreg" Gamo Shadow 1000-est egy kis gyakorláshoz.

Most költöztem új házba, ami egy jól belátható saroktelken van Komáromban, lakóövezetben.

A kérdésem az, hogy szabadon használhatom -e a puskát a kertemben

annak ellenére, hogy könnyedén látják a szomszédok és az utcán elhaladók, hogy mit csinálok?

Nem akarok balhét vagy azt hogy a Rendőrséget rám küldjék, mert célba lövök a kertemben.

Van ennek valami külön szabálya (és itt nem a lövészet szabályaira gondolok, hanem jogszabályokra)?

A válaszokat előre is köszönöm.



2015. ápr. 22. 08:50
1 2
 1/14 kovpet ***** válasza:

Magánterületen a biztonsági szabályok betartásával elvileg lőhetsz légfegyverrel, de ha nagyon sokan látják, akkor előbb vagy utóbb valaki rádhívhatja a zsarukat és bepróbálkozhatnak egy garázdasággal.

Pincéd nincs? Én inkább elmennék valami kieső helyre és ott gyakorolnék (ami egyébként nem legális, viszont ha nem látja senki, akkor nem zavarsz senkit és nem lesz baj).

2015. ápr. 22. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Sajnos nincsen se pincém se olyan zárt terület ahol lehetne lőni, légpuskával amúgy sem nagy kihívás 4-5 méterről célba lőni. Pontosan én is attól félek hogy megijed egy erre járó néni és magyarázkodhatok a kihallgatáson hogy miért is lövöldöztem a kertemben (a mellesleg hangtalan légpuskával). Valóban megoldhatom valami kieső területen, de most elsősorban inkább az erre az esetre vonatkozó szabályozás érdekelne. Egyébként feltettem ugyanezt a kérdést még 2 fegyverekkel foglalkozó fórumon, és a Komáromi Rendőrkapitányságnál is érdeklődtem, ők aztán biztosan szakértők az ügyben. Sajnos még nem kaptam választ egyik helyről sem (főleg a Rendőrség véleményére vagyok kíváncsi), attól félek hogy nincsen konkrét szabályozás erre.
2015. ápr. 22. 09:05
 3/14 kovpet ***** válasza:
Hogyne lenne, írtam is.
2015. ápr. 22. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Nekem csak azzal a résszel van bajom, hogy legális amíg fel nem jelentenek és nem próbálnak belemagyarázni valamit.
2015. ápr. 22. 09:24
 5/14 kovpet ***** válasza:
88%

A feljelentés után is legális, nem is meszelnek el, de attól még előállíthatnak és szar lesz az igazi bűnözők közt hűsölni fél napot adott esetben.


A zebrán is hiába van elsőbbséged, ha látod, hogy a kopaszmercis nem adja meg, akkor nem lépsz ki elé. Mert hiába őt büntetik meg, te fogsz fizikoterápiára járni utána egy évig...


Ez máshol is hasonlóan megy:

[link]

2015. ápr. 22. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Jó az írás és a videó, pedig ott aztán igen megengedők a törvények fegyvertartás ügyében.

Vajon számítana valamit a dolog, ha beballagnék a kapitányságra és személyesen adnám elő, hogy szeretnék légpuskával célba lőni a kertemben? Kvázi úgy mint amikor egy rendezvényre kérnek engedélyt a szervezők a hatóságoktól... Sajnos a Rendőrségtől nem nagyon jelentkeznek, így csak sötétben tapogatózom...

2015. ápr. 22. 10:05
 7/14 anonim ***** válasza:
Egy próbát megér, biztosan segítenek felvilágosítással.
2015. ápr. 22. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Ha jól forgattam az Internetet, a GS 1000-nek 20 v 23 joule a torkolati energiája (mindenhol vagy ezt, vagy azt írják). Ez magasabb, mint ami megengedett Magyarországon, úgyhogy engedély nélkül már a tartása is bűncselekmény. Nem tudom, hány J a max, de hallottam már olyanról, hogy 2 év felfüggesztve 12,6 J torkolatiért.


Ugyanakkor viszont a gyakorlatban csak akkor lesz bajod, ha peches vagy. A légpuskával lövéstől valószínűleg senki nem fogja összecsinálni magát, jellegzetes a hangja, céllövöldéből mindenki ismeri, nem összetéveszthető az éles lőfegyverrel. A rendőrök pedig nem jöhetnek be magánterületre és foglalhatják le a légpuskát bevizsgáltatni, hogy "hátha illegális", alapos gyanúja kell hogy legyen, hogy miért gondolják, hogy illegális.

2015. ápr. 22. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Nem hiszem hogy egy hivatalos fegyverbolt olyan fegyvereket árulna amik nem felelnek meg a jogszabályoknak, de azért elültetted a bogarat a fülembe, megnéztem a leírását és 7,5J/170 m/s-ot tud. Az biztos hogy a borosüvegről lepattant a lövedék 5 méterről, tehát nem lehet valami nagy ereje.


Köszönöm a válaszokat, azt hiszem ez is a törvénykezés egyik szürke területe amikor valami legális csak akkor nem ha mégse... Megkockáztatom a lövészetet, aztán majd meglátom mi lesz.

2015. ápr. 22. 11:40
 10/14 kovpet ***** válasza:

7,5 J a határ, felette lőfegyver (2-8 év börtön).


A konkrét fegyvert nem ismerem, de szokott olyan lenni, hogy van egy nagyobb energiájú légfegyver is és kisebb is, amit pont a jogszabályok miatt butít le a gyártó 7,5 J alá, hogy az olyan piacokon is értékesíthesse, ahol ennyi a határ.

2015. ápr. 22. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!