Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogászok! Jogi értelemben mi...

Jogászok! Jogi értelemben mi a különbség a házasság és a bejegyzett élettársi kapcsolat között? (leszámítva, hogy előbbit csak ellentétes, míg utóbbit csak azonos nemű párok köthetik)

Figyelt kérdés
Miben térnek el? Interneten olvastam, hogy kb 3 fő eltérés van: nem vehetik fel egymás nevét, nem fogadhatnak örökbe és még valami. De öröklés, tulajdonjog stb szempontjából kb azonos a kettő, ezért is nem köthet bejegyzett élettársi kapcsolatot két ellentétes nemű ember, mivel az annyira hasonló intézmény a házassághoz. Ugyanezt mondta egy tévés interjúban egy ügyvédnő is. De mikor a PONTOS különbségek? A válaszokat előre is köszönöm! KÉRLEK TITEKET, csak jogászok válaszoljanak.... Neten én is olvastam cikkeket, de a jogászokban jobban bízom! Köszönöm!

2015. júl. 5. 15:35
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Elírtam.Mik a pontos különbségek?
2015. júl. 5. 17:26
 2/12 anonim ***** válasza:

Wikipedia

A legfontosabb különbségek, hogy a bejegyzett élettársak nem vehetik fel egymás nevét, nem fogadhatnak közösen örökbe és nem vehetnek részt mesterséges megtermékenyítésben.


Bár abban nem lennék biztos, hogy különneműek nem köthetnek bejegyzett élettársi kapcsolatot. Mesterséges megtermékenyítéshez amúgy is különleges feltételek szükségesek.

2015. júl. 5. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
De biztos... Ügyvéd mondta egy műsorban. Ebben biztos vagyok, hogy így van. Sőt... onlinejogsebésztől is kérdeztem anno.
2015. júl. 5. 17:59
 4/12 anonim ***** válasza:
0%
A tévhitek eloszlatása végett: bejegyzett élettársi viszony létesítésére az új szabályozás alapján már nem csak az azonos neműek jogosultak!
2015. júl. 5. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
2015. júl. 5. 21:36
 6/12 A kérdező kommentje:
Ez már az új Ptk. után készült, és az ügyvédnő is úgy mondja, ahogy én tudom.
2015. júl. 5. 21:40
 7/12 anonim ***** válasza:
#4 na ez az igazán nagy félreértés. E téren nem volt semmi változás 2010 óta. Van egyrészt a házassághoz hasonló bejegyzett élettársi kapcsolat csak azonos neműeknek, és a közjegyzői nyilvántartásba vétel mind azonos, mind különnemű pároknak. Ez utóbbi alig több jogosultsággal jár, mintha simán papír nélkül élnétek együtt.
2015. júl. 6. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Azért még várom jogászok válaszát, hogy PONTOSAN mi a különbség jogilag! Mert anno az onlinejogsebésztől megkérdeztem, és ott is azt válaszolták, hogy vannak még kis különbségek, de pontos választ nem adtak. Én úgy vettem ki az ügyvéd szavából, hogy van ez a 3, de még vannak... Viszont ott már nem tudom/akarom megkérdezni, mert fizetős lett az oldal.
2015. júl. 6. 09:11
 9/12 anonim ***** válasza:

Más dolog a bejegyzett élettársi kapcsolat, és más dolog a regisztrálás.

Az egyik valóban csak azonos neműeknek van, és ez erősebb, jobban hasonlít a házasságra.

A másik különneműeknek is. Az kevesebb, mivel a különneműeknek megvan a lehetőségük összeházasodnak, az azonos neműeknek viszont nincs.

2015. júl. 7. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Én jogász vagyok, de ne haragudj, az előző válaszomnál többet nem fogok írni.

Egyrészt ne dolgoztass engem így felszólítással, másrészt meg te magad is bármikor utána tudsz ennek nézni.

2015. júl. 7. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!