Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit csinálhatunk, ha nem...

Mit csinálhatunk, ha nem akarja kifizetni a végkielégítést? (lent)

Figyelt kérdés

Ma édesanyámnak kezébe adta a főnöke a felmondást, azzal az indokkal, hogy a nem tudja fizetni tovább, mert évek óta veszteséges az üzlet (ruhaboltról van szó). Évek óta ez ment, hogy hol odaadta rendesen a fizetését, hol csak 1 hónap múlva, árufeltöltőként volt nyilvántartva, de eladóként dolgoztatta, stb, stb., szóval több minden volt a főnök rovásán.

A felmondás után közölte, hogy holnap már ne is menjen be, mert mentesíti a munka alól, és majd augusztus 10-én felhívja, és kifizeti a maradék szabadságot meg a felmondási időre járó pénzt (bár nem biztos, hogy egybe), de a végkielégítést majd csak hónapok múlva adja oda, részletekben..

Erre mondta azt anyám, hogy nem írja alá, hiszen nem is fizeti ki rendesen, erre a főnök közölte, hogy majd kipostázza neki a felmondást, és 10-én találkoznak, de a végkielégítést akkor sem kapja meg akkor.

Na már most a felmondásban is az szerepel, hogy a munkában töltött utolsó napot (júl. 31. ) követő 5 napon belül kifizeti az összes járandóságát, így alapvetően jogszabályba ütközik a dolog. Ráadásul mi garantálja, hogy odaadja? Mert korábban már anyám fejéhez vágta, hogy úgy sem adja oda neki a végkielégítést, mert egy csomó adóssága van az állam felé(ez igaz), és hogy majd évekig várhatunk a pénzre.

Azt tudom, hogy létezik olyan Bérgarancia Alap, amikor az állam megelőlegezi a munkáltatónak a pénzt, hogy kifizethesse belőle a munkavállalót, de anyám főnöke közölte, hogy ő nem hajlandó megigényelni, sem csődeljárást kezdeményezni...

Ilyen esetben mit lehet csinálni? Drága ügyvédre sajnos nincs pénzünk. 15 éves munkaviszonyról van szó, minimálbért kapott mindig.


2015. júl. 31. 18:39
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
csődeljárást szinte ti is kezdeményezhettek, ha elegendő a pénzigényetek mértéke.
2015. júl. 31. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Az nekünk milyen költséggel járna? Mert csak ketten vagyunk. Én még egyetemre járok, így nem tudok sajnos lényegesen beszállni a költségekbe.

4 havi végkielégítés járna neki, durván 270 ezer Ft + még az is, ha nem fogja neki kifizetni a felmondási időre járó bérét (mert a 60 napra járót sem biztos, hogy egyben odaadja).

Tehát össz-vissz kb. 400 ezer Ft-ról lenne szó.

2015. júl. 31. 18:59
 3/12 vfrtom ***** válasza:
A munkaügyi hivatalban segítenek, azt hiszem még ingyenes jogi tanácsadás is van. Hogy mondott fel , ha nem írta alá? APEHhoz is el lehet menni.
2015. júl. 31. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Hát úgy mondott fel neki, hogy közölte, hogy holnaptól be ne tegye a lábát a boltba. És, hogy akkor a felmondást (tehát a júl. 31-es dátummal) kipostázza neki...

Bár én szívem szerint bemennék anyámmal holnap a üzletbe, és rákérdeznék, hogy hogy is van ez? De engem 2 éve kitiltott a főnök a boltból, mert szerinte én rosszat akarok. Történt ugyanis, hogy már akkor ki akarta rúgni, de ezt a felmondási idő végén közölte vele. Előtte 1 hónapig mindig hazaküldte,mondván nincsenek vevők, nincs munka, fizetni meg alig fizetett neki. Majd a végén a kezébe nyomta a felmondást, de olyan bődületes hülyeségek voltak benne, minthogy "2,33 hónapnyi" (szó szerint így volt leírva) végkielégítés jár neki, állítólag online kalkulátorral számolta ki a főnök.. Én meg mondtam, hogy ezt alá ne írja már.. Erre kizavarta a boltból, hogy már pedig többet be nem teszi a lábát. A sztori vége az lett, hogy visszavette pár napra rá, és mintha mi sem történt volna, napi 8 órában foglalkoztatta tovább. Csak én nem mehetek be, mert nem hagytam, hogy aprópénzzel szúrja ki a szemét.

2015. júl. 31. 19:19
 5/12 vfrtom ***** válasza:
Mindenféleképp munkaügy, APEH, nem aláírni semmit. Mert aláírhat olyat, ha nem figyel, hogy közös megegyezés vagy hasonló. Ha a munkaügyön nem segítenek , kell keresni ügyvédet, ha rendes akkor csak az ügy után kell neki fizetni, vagy ha még keményebb akkor a drága főnökúron hajtja be.
2015. aug. 1. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! :)

Nem bírtam ki, ma bementem anyámmal. A főnök közölte, hogy 10-én csak a papírokat adja oda, a felmondási időre járó pénzt, pedig csak havi részletekben, a végkielégítést meg "majd valamikor". Erre mondtam, hogy hogy adhat ki a kezéből olyan papírt, amivel 31-től felmond neki, és biztosítja, hogy 5 napon belül kifizet mindent, ha nem teljesíti, erre a nő (mert egy 60-as nő a főnök) a képembe röhögött, hogy akkor pereljük be. Meg minket hibáztat, mert állítólag 500 ezres adóssága van az anyám után kötelezően fizetendő adó után (ami ugye munkáltatóként kötelessége), meg mondta, hogy akkor menjen el a felmondási idő alatt dolgozni, meg én is. Nyilván az ő hülyesége miatt hagyom abba az egyetemet..

2015. aug. 1. 13:11
 7/12 A kérdező kommentje:
Olyan változás van, hogy ma kiküldték a felmondást, amit pénteken adott fel a kedves főnökasszony. DE nem ugyanazt adta fel! Ebben 30 nap felmondási időt ír, de ugyanannyi, 4 havi végkielégítést, de amilyen törvényre hivatkozik a felmondási idő kapcsán, ott 60 nap járna. Ilyen esetben mi van? Tényleg csak a Munkaügyi Bíróság maradt, ha már a felmondás is jogszerútlen?
2015. aug. 3. 13:53
 8/12 vfrtom ***** válasza:
Fogjátok a papírt, menjetek be a munkaügyi hivatalba. Eleve nem írt anyud alá semmit, ugye? Így nem lehet vkit csak kirúgni. Ott szépen elmesélitek , hogy-s-mint ,van-volt az egész.
2015. aug. 3. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Ma elment oda, de azt mondták, hogy csak akkor tudnak kezdeni vele valamit (mármint, hogy munkanélküli segély kérelmezése, ingyenes jogi tanácsadás nincs, ahogy sehol Vácon, körbekérdeztük), ha a kezébe vannak a papírok (amit csak 10-én kap meg), de azt sem tudom, hogy így hogy lesz, mert a ma kiküldött papír szerint aug. 30-ig van munkaviszonya, viszonyt jogszerűen meg szept. 29-ig lenne.
2015. aug. 3. 15:12
 10/12 A kérdező kommentje:
Természetesen nem írt alá semmit. A pénteki a papírt sem (ahol minden szabályos volt), amit visszavett a főnök, és a mai hibás felmondást sem írta alá. Az nem tudom mennyit számít-e, hogy csak a main volt pecsét, de mindkettőn ott van a főnöke aláírása. Azt viszont már megtippelni sem tudom, hogy minek akar kavarni a felmondási idővel. A 2. papírt ugye már pénteken feladta, tehát az is készen ki volt nyomtatva, már azelőtt, hogy én beszéltem vele.
2015. aug. 3. 15:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!