Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Régóta foglakoztat engem ez a...

Régóta foglakoztat engem ez a mentelmi jog amit a képviselők kapnak választáskor de vajon miért is jár ez nekik pontosan valaki elmagyarázná nekem? Mert visszaélést tanúsíthat evvel a joggal amit kapnak .

Figyelt kérdés
2015. aug. 29. 11:00
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
51%
Mert saját maguk döntik el, hogy jár-e nekik. Szerintük jár.
2015. aug. 29. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
93%
Az ötlet alapja az lenne, hogy ne tudják egymást feljelentgetni csip-csup ügyek miatt, és elterelni a politikai ellenfelek figyelmét azzal, hogy állandóan bíróságra járatják őket. Nem arra való, hogy tényleges bűncselekményeket megússzanak, bár sajnos van, aki ezt teszi.
2015. aug. 29. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
42%
Adnék én nekik olyan mentelmi jogot, hogy elfogná mind a háborodás!
2015. aug. 29. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 ConnectCare ***** válasza:
73%
Bűncselekményeket megúszni azért mentelmi joggal sem lehet. Ilyen esetekre van egy mentelmi bizottság, ami engedélyezheti az eljárás lefolytatását. A mentelmi jognak csak az a lényege, hogy ne lehessen azonnal pl. fogdára bevinni a képviselőt, mondjuk egy fontos szavazás előtt fél órával, politikai megrendelésre. Vagy ne lehessen mindig feljelentgetni. De ahol valóban van valami, azt általában nem lehet megúszni mentelmi joggal sem.
2015. aug. 29. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

# 4/4 Időpont ma 12:44


És a mentelmi bizottságba kik delegálnak embereket? A mentelmi jog már a kivizsgálást se engedélyezi. Mire talán elveszik tőle, már minden nyomnak odaveszett...

2015. aug. 29. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Eredetileg a mentelmi jog azért jött létre (azt hiszem valahogy az 1848-as időszak és a kiegyezés között) hogy a képviselőket ne lehessen felelősségre vonni az országgyűlésben mondottjaikért. Továbbá ez garantálja azt, hogy a törvényhozás papíron független maradjon azáltal, hogy a képviselőket védi az ilyen természetű zaklatásoktól. Illetve még az is valamilyen szinten idevág, hogy hivatalos személynek minősíti őket a Btk. és a sérelmükre elkövetett erőszakos bűncselekmények esetén magasabb a büntetési tétel.

Ugyanez a mentesség ma megilleti az ügyészeket és az ügyvédeket is a tárgyalótermen belül (ügyészeket azon kívül is), pontosan ugyanilyen okból kifolyólag, hogy az általuk elmondott, adott esetben nem valós állításokért semmiféle büntetőeljárást ne lehessen indítani.

Én pusztán azt nem értem, hogy a választások idején nyilvántartásba vett jelöltek miért kapnak ilyet.

2015. aug. 29. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
mindegyik vissza él evvel a joggal ez a baj :(
2015. aug. 29. 19:04
 8/11 A kérdező kommentje:
Rajtam kívül még páran nem értik ezt a jogot ezek szerint .Ők ezt szépen kihasználják :) ez ami baj :) ez elenn sokat vagy valamit is lehet tenni ?
2015. aug. 29. 19:09
 9/11 ConnectCare ***** válasza:

Akkor éppen itt az ideje megérteni, kedves kérdező! :)


Vannak az Országgyűlésnek állandó bizottságai, amiket miután megalakul az új Országgyűlés (a választások után) kötelező megalakítani. Az egyik ilyen a Mentelmi, összeférhetetlenségi, fegyelmi és mandátumvizsgáló bizottság. Ebbe minden képviselőcsoport, legyen kormánypárti vagy ellenzéki ugyanannyi képviselőt delegál.


Ha egy képviselővel szemben felmerül, hogy bűncselekményt követett el, akkor a rendőrség, mint ahogy bármelyikünk esetében tenné, értesíti a helyi ügyészséget (Magyarországon az ügyészség büntetőügyben a vádló fél). Az ügyészség vezetője pedig - mivel mentelmi jogról van szó - értesíti a Legfőbb Ügyészt. A Legfőbb Ügyész a Országgyűlés házelnökénél indítványozza a mentelmi jog megszüntetését, aki pedig ezt továbbpasszolja a fent említett Mentelmi bizottságnak. A bizottság mindenféle adatot megkaphat az üggyel kapcsolatban, vizsgálhatja, de 30 napon belül döntenie kell, hogy javasolja-e a mentelmi jog megszüntetését vagy nem. Erről a Házelnököt kell tájékoztatnia, aki pedig az Országgyűlést (az összes képviselőt) tájékoztatja a bizottság döntéséről.


Majd szavaz az Országgyűlés és ha a jelen lévő képviselők kétharmada támogatja a dolgot, felfüggesztik a mentelmi jogot.


Itt elméletileg akadály lehetne, hogy a képviselő mentelmi jogának felfüggesztését nem támogatja a saját képviselőcsoportja és ezért nincs meg a 2/3, azonban egy komolyabb bűncselekménynél olyan nagy lehet a társadalom nyomása, annyi szavazatot lehet elveszteni legközelebb ha nem teszik meg, hogy jobban megéri "beáldozni" az adott képviselőt, mint úgy megjelenni a következő választáson, mint bűnözőket védelmező párt.

2015. aug. 30. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

A kérdésed annyiban hibás, hogy nem "kapják", hanem önmaguknak "adják"! Ez hatalmas különbség.

Létre kellene hozni egy független szervezetet, a minek a neve ez lenne: Közösségi küldöttek felügyelő bizottsága.

Minden megyéből egy küldött, aki erkölcsileg magas szinten áll. És ők döntenének a politikusok fizetéséről, járandóságairól.

2015. aug. 31. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!