Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy tizennyolcon túli fiatal...

Egy tizennyolcon túli fiatal milyen büntire számíthat ezért?

Figyelt kérdés

Biztos rossz topicba írtam, de mindegy... a lényeg, hogy írok egy kisregényt, amiben egy 18-at betöltő középiskolás a suliban több napon túl (mondjuk két-három héten is túl)gyógyuló sérülést okoz egy diáktársának. A nagy kérdés, hogy a valóságban milyen következményekre számíthat az iskola, illetve az állam részéről?


Magyarország, napjaink, egy másik gyerek védelme érdekében tette, s vannak szemtanúk, akik ezt alátámaszthatják. Asszem minden körülményről szót ejtettem.


Köszi az értelmes válaszokat!



2016. jan. 13. 11:05
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Azért ez nem ilyen egyszerű, egy csonttörés is lefedi a 2-3 hetes gyógyulást és azt viszonylag könnyű csinálni véletlenül is. Nekem is nem egyszer tört el a pl kezem mert hülyéskedtünk(nem verekedtünk).

Ha baleset volt akkor leginkább semmit nem kap

Ha önvédelem volt akkor nálunk egy igazgatóit kapott talán(meg akarta rúgni valaki, ő meg megfogta a lábát a támadó meg elesett és szilánkosra tört a könyöke), szóval ez ilyen kap is büntetést meg nem is

Ha megtámadta akkor passz, nálunk nem fordult elő ilyen

2016. jan. 13. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Konkrétan az eset: (kicsit beteg lesz, előre is bocsi) de az arcát egy bordázott radiátoron rotálja végig, és így eléggé lenyúzódik a bőr az áldozat képéről. Remélem, ez a plusz infó segített valamit :D (ha nem is az ebédre való felkészülésre).
2016. jan. 13. 11:47
 3/17 klopusz ***** válasza:
65%

Csatlakozom az előttem szólóhoz.

Az a fontos, hogy véletlen vagy szándékos volt, aminek a következménye a sérülés lett.


Az írod, valakinek a védelmében tette. Ez esetben - szerintem - egy igazgatói irgumburgum a maximum.


Olvasd el ezt, részletesen leírja a dolgokat (nem akarom lelőni a poént, de ez is önvédelemnek számít): [link]


Remélem, segítettem.

2016. jan. 13. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ez nagyon érdekes volt. Örülök, hogy a szereplőnek nem kell bíróság elé állnia :D
2016. jan. 13. 12:14
 5/17 anonim ***** válasza:
Megüti/meglöki, elesik és esés közben fut végig a radiátoron, vagy hozzányomja a fejét?
2016. jan. 13. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Az iskolai büntetést nem tudom, gondolom akár igazgatói, akár kicsapás is reális lehet.

Azért egy radiátoron végighúzni az arcát már messze túlmutat a "jogos védelem" fogalmán. Egy másik gyerek védelme érdekében lefoghatja, esetleg meglökheti, megütheti - de ez már szadista tett, amit nem magyarázhat azzal, hogy a másik védelmében tette.

Az biztos, hogy hivatalból büntetőeljárás indulna ellene, minimum garázdaság vétsége miatt ( esetleg halmazatban a könnyű testi sértéssel, ha a sértett magánindítványt tesz miatta), de ha a sérülés 8 napon túl, akkor az már bűntett, ami alapesetben is három évet "érhet", de itt még megállapíthatják súlyosbító körülménynek akár a különös kegyetlenséget, akár a maradandó fogyatékosságot.

2016. jan. 13. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
56%

"Örülök, hogy a szereplőnek nem kell bíróság elé állnia"

De, bíróság elé kell állnia. Az iskolának is jelentenie kellene az esetet, de a sérültet ellátó orvosnak kötelessége jelentenie ha olyan sérüléssel találkozik, ami bűncselekményből ered.

2016. jan. 13. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Akár három évet is kaphat? Ezt azért nem gondoltam volna...


Igen, erre voltam kíváncsi: az nem volt kérdés, hogy az önvédelmi része nem büntethető, de a radiátoros történet annál inkább... Köszi a válaszokat, sokat segítettek.

2016. jan. 13. 12:29
 9/17 anonim ***** válasza:
27%

Attól is függ, hogy a sértett tesz-e feljelentést. Az orvos ezt hiába jelenti, ez nem az a kategória.


Ismertem egy esetet (Magyarország), ahol egy ember kis híján agyonvert egy másikat (nem túlzás). A sértett persze feljelentést tett. Aztán volt egy rövid beszélgetés a támadó és a sértett között négyszemközt, és a sértett hirtelen visszavonta a feljelentést. Nem lett belőle bírósági ügy.

2016. jan. 13. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
67%

"Attól is függ, hogy a sértett tesz-e feljelentést. Az orvos ezt hiába jelenti, ez nem az a kategória. "

De, ez pont az a kategória.

A sértetti feljelentésnek ( magánindítványnak) csak a könnyű testi sértés ( 8 napon belül gyógyuló) van szerepe, viszont mind a garázdaság, mind a súlyos testi sértés hivatalból üldözendő. Így a szereplő ha 8 napon belüli sérülést okozott, akkor elkövette a garázdaságot is, ha 8 napon túl, akkor a súlyos testi sértést ( A garázdaság akkor nem számít, mert azt csak akkor állapítják meg, ha súlyosabb cselekmény nem valósul meg.)

"Garázdaság

339. § (1) Aki olyan kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


Testi sértés


164. § (1) Aki más testi épségét vagy egészségét sérti, testi sértést követ el.


(2) Ha a testi sértéssel okozott sérülés vagy betegség nyolc napon belül gyógyul, az elkövető könnyű testi sértés vétsége miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(3) Ha a testi sértéssel okozott sérülés vagy betegség nyolc napon túl gyógyul, az elkövető súlyos testi sértés bűntette miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő...

(10) A (2) bekezdésben meghatározott bűncselekmény csak magánindítványra büntethető."



Ja, és a magánindítványt nem lehet visszavonni!

"A magánindítvány hiánya


31. § (1) Az e törvényben meghatározott esetekben a bűncselekmény elkövetője csak magánindítványra büntethető.

(2) A magánindítvány előterjesztésére a sértett jogosult.

...(6) A magánindítvány nem vonható vissza."


[link]

2016. jan. 13. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!