Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Van közöttetek olyan, aki úgy...

Van közöttetek olyan, aki úgy érzi régen jobb volt a színház mint napjainkban? (fiatal felnőttek vagy még kamaszkorúak véleménye is érdekelne)

Figyelt kérdés
Továbbá régebben jobb filmeket adtak-e, jobb könyveket írtak, jobb tv-műsorok voltak. Ezekre várom a reflexiókat, de különösen a színházas kérdésre.
2014. máj. 5. 23:57
 1/8 anonim ***** válasza:

na erre tudok válaszolni mert a 80-as évek végén voltam tinédzser.

A színház régen nem volt ennyire felkapott mint manapság. Sokan csak akkor mentek színházba ha az iskola vitte, vagy az iskola intézte a jegyeket. De ettől függetlenül maga az előadás nem volt jobb vagy rosszabb mint manapság. Akkor is voltak színészek akik jók voltak vagy gyengék voltak. Most is ez van. Inkább az emberek viselkedése volt jobb régen mint most. Régen nem ettek, nem csörgött a mobil, és nem mászkáltak állandóan előadás közben. Ma sokan nem veszik észre, hogy nemcsak a nézőket de a színészeket is megzavarják valamivel.

Filmekről:

Régen nagyon sok jó film volt, de el kell ismerni, hogy ma sokkal jobb látványban van részünk. Gondolok egy zombis filmre vagy egy jó sci-fi filmre.

A régi filmekben az volt a jó, hogy nem tolták ki a filmet 3 órásra csak azért, hogy 1 órás szexjelenet legyen benne.. Ezt régebben diszkrétebben oldották meg.

Ma az emberek hozzáállása is más mint régen a filmek terén. Emlékszem amikor az Alien 1 részét mutatták a mozikban sokszor álltak mentők a mozik előtt (80-as évek elején) Vagy gondolj arra amikor régen a rádióban leadták a Világok harcát (maga az író mesélte a rádióban mintha egy rádiós tudósítás lenne) és emberek millió pánikoltak be. Ha a mai világok harcát bemutatták volna akkor, még nagyobb pánik lett volna. Mondjuk azt sem árt tudni, hogy sok mai film egy régi film feldolgozása. (pl: King Kong stb)

könyvek:

Azok az írók akik a 80-as és 90-es években sikeresek voltak, azok ma is sikeresek. (Stephen King, Leslie Lawrence, Philip K Dick, Asimov stb) . Tény, hogy régebben sokkal több és jobb könyvek jöttek i mint manapság.

Tv műsorok.

Egyértelműen jobb voltak régen a tévéműsorok mint ma, mert régen nem voltak olyan agybutító műsorok mint való világ, és a rengeteg X faktor és társai.

Mai ésszel nézve ma már megmosolyogtató a Surda vagy a Kórház a város szélén vagy a No megállj csak de akkor ezek a sorozatok kiürítették az utcákat mert sokan nézték..

Régen élvezetesebb volt a tévénézés mint ma.

2014. máj. 6. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:

Szerintem pont a színház semmit nem változott.

A filmek, könyvek viszont kezdik feladni a harcot, az éven is csupa folytatás jön, mert újat nem mernek feldobni, mármint a filmeknél.

Múltkor voltam moziban 4 előzetes volt, mind folytatás, de amit néztünk az is feldolgozás volt.

A TV-ről meg annyit h mások az igények és a feltételek.

Régen volt egy csatorna vagy kettő, nem volt konkurencia, így bármit lehetett tolni nézték.

Ma már megy 600 csatorna, jól meg kell gondolni.

Az élő adások meg azért terjedtek el, mert hiába a jó sorozat, ha nem az USA tempó szerint tolják akkor már mire megveszi az RTL addigra mindenki letölti.

Ennek az áldozata lett a Walking Dead is, várták, h majd jön, aztán nem jött, mert megmondták, h a kutya nem nézné.

Bár most végül jön, mert alakult egy új csatorna.

2014. máj. 6. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

A változás elég jelentős, ez a technika fejlődőséből, valamint a kor-igényből következik.

A színházban régi és új darabok egyaránt előfordulnak, minden kornak vannak nagy színészegyéniségei. A különbség inkább az, hogy mára ez "demokratizálódott". Nincsenek a múlt század közepéhez, második feléhez hasonlóan sztárolt "megközelíthetetlen" egyéniségek, de a maiak is tudnak nagyot alakítani. Inkább a légkör, ami változott, fesztelenebb, kevésbé "ünnepélyes".

A filmekre rányomja bélyegét a hollywoodi dömpingipar. Nagy látványosság, szinte semmi mondanivaló. Korábban több volt a mély mondanivalójú film, ami azért még kellően szórakoztató is volt. Ma is van ilyen, csak nagyságrenddel kevesebb, nyomasztó a látványos fércművek aránya.

A TV műsorokra ugyanez áll hatványozottabb mértékben. Ma hozzávetőlege értéket találni nagyon nehéz, esetleg késő esti adásokban. A dömping az olcsó előállítású, ripacs sorozatokból van, színészi képességekkel nem rendelkező, úgynevezett celebek szerepeltetésével. A legnagyobb színvonalesést ez a média szenvedte el.

A könyvekkel az a helyzet, hogy nagy íróegyéniség minden korban akad, van több jó is, meg persze rosszabbak. Itt is eluralkodott a dömpingárú, de régen is voltak "ponyvaregények" (gyenge, tömegigényt kielégítő tömegáruk).

Minden területen található kiváló minőségű termék első osztályúan előadva, régen is, most is. Csak mára eluralkodott a "fogyasztói társadalom" (vedd és vidd, aztán dobd el, hogy újat vehess) silány tömegterméke, ezért az értéket kicsit nehezebb megtalálni. De lehetséges.

2014. máj. 6. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:

A filmekből szerintem ugyan annyi jó jön ki mint régen annyi, hogy a mozik nem ezeket helyezik előtérbe hanem a látványfilmeket amivel igazából még baj sincs mert az átlag ember nem igényli a mozit mondjuk egy drámánál ellenben mondjuk egy akció/sci-finél.

a tv műsorok szerintem jobbak mint régen mert az egy dolog, hogy az rtl-ből ömlik ki a sz@r de attól még rengeteg érdekes és színvonalas műsor van a Discoveryn, Natgeon stb.

a könyvek terén se látok túl nagy változást

2014. máj. 6. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:

én csak a könyvekhez tudok hozzászólni. szerintem eléggé zuhan a színvonal - már ami a reklámozott könyveket illeti. emlékszem, mikor 4-es, 5-es voltam, a Könyvmolyképző Kiadónak volt egy füzetecskéje a kiadott könyveikről, ilyen 6-16 közötti korosztálynak ajánlották. volt köztük több klasszikus is (pl. Fekete István), de kortársak is. most ugyanaz a Könyvmolyképző Kiadó a Vörös Pöttyös sorozatot nyomatja, aminél úgy kell összetúrni az értékelhető könyveket, és azért azok se az 5*-os kategória, szerintem.


más példa: nekem gyerekkorom nagy kedvence volt a Harry Potter sorozat. lehet vitatkozni arról, hogy mennyire eredeti vagy sem, de az biztos, hogy a stílusa abszolút olvasmányos és jól összeszedett, a történetvezetés korrekt és az első 3-4 kötet simán odanyomható egy felsős gyerek kezébe, mert magával ragadó és színvonalas. na most ehhez képest az Éhezők Viadala, vagy a Szent Johanna Gimi sehol nincs. persze szubjektíve tetszhet mindkettő egy embernek, de ha a stílust, a karaktereket és a történetvezetést összevetjük, hááát... és ezek még az igényesebb könyvek a piacon, mert az ilyen "Egy ikerpár titkos naplója" és társait nem is említem inkább...


felnőtt irodalomban meg csak azt kell megnézni, hogy a metró ablakán melyik Ulpius-szemét jön szembe minden hónapban. persze ott is vannak jobb könyvek, de azért a Szepesi Niki-féle irományokról nekem senki ne mondja, hogy nem csak a profit kedvéért készültek.


és végül: ha maga a mű kiemelkedő, a kiadással akkor is nagy gondok vannak. egyre több könyvben látok elütéseket, szörnyű fordításokat, helyesírási hibákat. a kötés is olyan, hogy 1-2 olvasás után totál megtörik a gerince, vagy szétesik az egész. azért ez elég igénytelen, nem? ez szerintem az elmúlt pár év eredménye, mert a gyerekkori kedvenceim, és a szüleim 20-30 éves könyvei teljesen jó állapotban vannak és a lektorálást se hagyták ki belőlük.

2014. máj. 7. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Minden kornak meglennének a maga színészegyéniségei? Hiába élek a mában, mégis azt a nézetet vallom, miszerint régebben sokkal jobb volt a felhozatal minden szinten. Akár zenében, filmben, színházban, könyvekben még inkább. Persze ma is vannak jó színházi előadások, de régen hatványozottan jobb volt. A filmek terén ugyanaz a helyzet. Hol vannak ma a nagy színészeink, akik tudtak valami értéket átadni? A zenét azt meg már inkább nem is minősítem.
2014. máj. 11. 13:52
 7/8 anonim válasza:
ennek a látásmódnak az az oka, hogy az emberek nem látnak tovább a tv-n és elhiszik csak az létezik amit ott látnak, pedig ugyan olyan jó dolgok születnek ma is mint régen annyi, hogy az emberek többsége meg se akarja találni ezeket aki meg igen nem tudja hol keresse.
2014. máj. 11. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Nem is nézek tv-t már régen, mivel csak a szemét árad belőle. Viszont színházba járok, de azt kell elmondanom, hogy a mai fiatal színészek a régi nagyoknak még a bokájukig sem érnek fel. Itt ma már nem érdemes karakterekről beszélni, mivel nincsenek. Az elamerikanizálódás, a sztárkultusz leterített mindent és sárba tiport mindent, ami régen szép volt. Amit a színházból csináltak az a szakmának az arcul csapása.
2014. máj. 11. 17:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!