Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kiskorúként mennyire kéne...

Kiskorúként mennyire kéne beszállnom a temetés költségeibe?

Figyelt kérdés

Balkézről születtem,17 éves vagyok. Apám megcsalta a feleségét anyámmal és hát lettem én.


Nem igazán tartottam a kapcsolatot apámmal,mivel ő nem keresett sose,és mikor elég nagy voltam ,már akor meg én nem akartam. Gyerektartást fizetett de nem vmi sokat,vállakozóként minimálbérre jelentette be magát.


Az a helyzet,hogy apám elhunyt. A felesége szó szerint zaklat hogy ha látni akarok vmit az örökségből akkor igenis szálljak be a költségekbe. Sem nekem,sem anyámnak nincs pénze h pénzt adjunk.


Mi úgy olvastuk,hogy ha más örökös fizeti a teljes temetést,akkor ő annyival többet kap majd.


Nem tartottuk apámmal a kapcsolatot,de az örökséget elfogadnám. Ingatlan,autó,némi kp.


Ha most nem adok pénzt akkor le kell mondanom erről? Apám felesége ilyen szerződést lobogtat elöttem,h ha nerok fizetni akkor irjam alá h nem tartok igényt semmire.


2016. márc. 18. 10:10
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
56%
A feleség és a gyerekek örökölnek. Nem kell ehhez semmit aláírni. Neked jár az örökség.
2016. márc. 18. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
66%

Temetési költségre fel lehet használni a hagyaték egy részét, gondolom, volt apádnak bankszámlája, azon levő pénzből ugyanúgy örökölsz te is, vegyék úgy, hogy azzal hozzájárultál a temetéshez. Téged nem zaklathatnak, anyád a törvényes képviselőd, ott lesz a hagyaték in is, ha addig nem töltöd be a 18-at. Egyébként legvégső esetben lehet előleget is kérni a hagyatékból (pl. ha volt bankbetét, biztosítás) a temetésre.

Azt pedig nem a feleség mondja meg, mit örökölsz, hanem a törvény és/vagy a végrendelet, ha van. Ennek semmi köze ahhoz, hogy beszálltok-e a temetési költségekbe.

2016. márc. 18. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
54%

Na, akkor tegyük tisztába.


Lesz egy hagyatéki tárgyalás, ahol döntenek.

Az új Ptk. öröklési részének magyarázata:

[link]


Te vagy az első számú örökös, mint egyenesági leszármazó.

A második törvényes örökös a felesége. Őt egy "gyermekrész" illeti meg. ( vagyis ha csak te vagy gyerek, akkor 50-50%, ha van egy féltestvéred, akkor 33 - 33 -33 %...)

A kivétel annyi, hogy a házastársat arra az ingatlanra, amiben az apád halálakor laktak, holtig tartó haszonélvezeti jog is illeti, a tulajdonrészen kívül. Vagyis 1/2- 1/2-ed arányban lesztek tulajdonosok, de neki van haszonélvezeti joga az egész ingatlanra a tulajdonrész mellett. Eladni nem tudja, csak a beleegyezéseddel, és ha eladja, akkor a vételár fele a tiéd. Viszont te sem adhatod el a beleegyezése nélkül.


A többi ingatlant ( ha van), és az összes ingóságot egyforma mértékben öröklitek.


A temetés ebben az esetben a házastárs kötelessége.

"A temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. tv. 20. paragrafus

/1/ bekezdése szerint a temetésről sorrendben a következők kötelesek

gondoskodni:

"a, aki a temetést szerződésben vállalta;

b, akit arra az elhunyt végrendelete kötelez;

c, végintézkedés hiányában az elhunyt temetéséről az elhalálozása előtt vele együtt élő

házastársa, vagy élettársa;

d, az elhunyt egyéb közeli hozzátartozója ( Ptk. 685. par. /b/. pontja ) a törvényes öröklés rendje szerint.""


Az igazolt temetési költség leírható az öröklési illetékből, bár ez esetben ez lényegtelen, mert titeket ilyen nem terhel.


Bevallom, azt nem tudom, hogy mi az eljárás a temetési költséggel kapcsolatban. Ha jól emlékszem, aki eltemetteti, az ha igazolni tudja a költségeket ( vagyis megvannak a számlái), akkor azt a részt a számára "jóváírják" a hagyaték értékéből, és a maradék lesz szétosztva.


Te semmiképp ne fizess! Viszont a korrekt az lenne, ha megállapodnátok a feleséggel ( persze édesanyádon, mint törvényes képviselőn keresztül), hogy amennyiben a költségeket nem veszik figyelembe a hagyatéki eljárás során ( magyarul nem térítik meg neki), akkor az örökségből te utólag állod a felét.


És ami fontos!

Bár lelketlenül hangzik, de sürgősen menjetek be az önkormányzat hagyatéki osztályára, és jelentsétek be a hagyatéki igényedet, nehogy letagadjon, vagy kihagyjon a felesége a hagyatéki eljárásból.

2016. márc. 18. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 acelsziv ***** válasza:
57%

Ahogy az előzők mondják. Ne ijedj meg a "nagyasszonytól"

Viszont nyugodtan mondd meg neki, hogy zaklatásért fel is jelented, ha nem hagy békén.

2016. márc. 18. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
51%

"Semmi köze az örökségnek ahhoz, hogy mennyibe került a temetés, az egy külön polgári peres ügy, nem az öröklésre tartozik."


De bizony az öröklésre tartozik. Az örökös feladata az örökhagyót eltemetni. És ha az örökösök közül csak egyik vállalkozik erre, akkor az örökrészből ő visszatarthatja a temetésre fordított költségeit. Ezt egyébként, ha szól a hagyatéki tárgyaláson, a végzésbe is beemeli a közjegyző.


Az tény, hogy a kérdező, ha valóban örököse az elhunytnak, akkor kötelessége a temetés költségeibe beszállni. Még hozzá a rá eső örökrész arányában.

2016. márc. 18. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
30%

" Eladni nem tudja, csak a beleegyezéseddel, és ha eladja, akkor a vételár fele a tiéd. Viszont te sem adhatod el a beleegyezése nélkül."


Miért kell ilyen hülyeségeket írni?

Akkor adja el bármelyik, amikor akarja.

2016. márc. 18. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:
53%

" " Eladni nem tudja, csak a beleegyezéseddel, és ha eladja, akkor a vételár fele a tiéd. Viszont te sem adhatod el a beleegyezése nélkül."

Miért kell ilyen hülyeségeket írni?

Akkor adja el bármelyik, amikor akarja."


Miről beszélsz?!

Hogy adhatná el bármelyik tulajdonos az ingatlan a másik beleegyezése nélkül, ha annak 1/2 - 1/2 részben tulajdonosai?

Ráadásul a haszonélvezeti jog erősebb a tulajdonjognál, így ha valakinek egy ingatlanra haszonélvezeti joga van az ingatlanra, akkor a tulaj a haszonélvező beleegyezése ( és a haszonélvezet megváltása)nélkül akkor sem adhatja el, ha annak egyszemélyi tulajdonosa.

2016. márc. 18. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:
23%

"Miről beszélsz?!

Hogy adhatná el bármelyik tulajdonos az ingatlan a másik beleegyezése nélkül, ha annak 1/2 - 1/2 részben tulajdonosai?

Ráadásul a haszonélvezeti jog erősebb a tulajdonjognál, így ha valakinek egy ingatlanra haszonélvezeti joga van az ingatlanra, akkor a tulaj a haszonélvező beleegyezése ( és a haszonélvezet megváltása)nélkül akkor sem adhatja el, ha annak egyszemélyi tulajdonosa."


Ez nem így van. És ilyet ne is propagálj.

A tulajdonos akkor adja el a tulajdonát, amikor neki jólesik, attól függetlenül, hogy az egész, avagy csak résztulajdon-e.

Ha van haszonélvező, ha nincs.

2016. márc. 18. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:
41%

Haszonélvezettel is el lehet adni a lakást a haszonélvező beleegyezése nélkül. A haszonélvezet továbbra is megmarad, csak a tulajdonos lesz más.


Fél lakást is el lehet adni.


Az már más kérdés, hogy ki veszi a fenti körülmények között meg.

2016. márc. 18. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:
83%

"Haszonélvezettel is el lehet adni a lakást a haszonélvező beleegyezése nélkül. A haszonélvezet továbbra is megmarad, csak a tulajdonos lesz más."

Ebben igazad van.


"Fél lakást is el lehet adni."

Ez tény, viszont ez esetben nem beszélhetünk az ingatlan eladásáról, mert nem az ingatlant, csak a saját tulajdonrészét adja el.

2016. márc. 18. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!