Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogászok/joghallgatók! Értitek...

Jogászok/joghallgatók! Értitek a van Duyn-ügyet? (Európajog)

Figyelt kérdés

c-41/74


Hogy lehet az, hogy a közrendi sérelemre hivatkozva azon az alapon tagadták meg a holland nő letelepedését Angliában, hogy ő a szcientológiai egyház brit szervezete számára kíván munkát végezni? Az rendben van, hogy ez Angliában csupán megtűrt kategória, és nem támogatják a terjeszkedését, de ez nem a vallásszabadság megsértése? Jogilag hogyan indokolható, hogy a Bíróság mégis a brit hatóságoknak adott igazat?


Bocs, de ez kifogott rajtam. :D


23L


2016. ápr. 16. 21:09
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Először is: ez nem "Európajog", hanem az Európai Unió joga. Ahogy te fogalmazol, arra utal, mintha a nemzetközi jog területe lenne, pedig nem az.


Amúgy értem, igen: egyszerűen arról van szó, hogy a Bíróság elismerte a tagállam jogát arra, hogy ebben a kérdésben - a közrendi formulára hivatkozással - maga dönthessen.


Nem azt mondta a Bíróság tehát, hogy az államnak igaza van, hanem azt, hogy ebben dönteni az ő kompetenciája. Ne felejtsd el, hogy itt nem egy belföldi, "igazságot tevő" bíróságról van szó. Az Európai Bíróság feladata leggyakrabban elsősorban abban dönteni, hogy egy kérdés az Unió hatáskörébe tartozik-e, vagy sem.


Itt azt állapította meg, hogy nem a munka szabad áramlásának elve elsődleges, hanem a közrendi klauzula mint kivétel alkalmazható, tehát a tagállam dönthet úgy, hogy nem ad engedélyt a letelepedésre és munkavállalásra ilyen célból.


Ezt a klauzulát pedig azért volt fontos bevezetni, mert a tagállamok ezt a biztosítékot követelték, hogy ne csússzon ki a kezükből teljes mértékben az irányítás és a döntés a tekintetben, hogy kik telepedhetnek le a területükön. Enélkül egyik állam sem szavazta volna meg az alapszabadságok érvényesülését mint alapszabályt, hiszen semmi esetben sem lett volna alóla "mentesség".


A konkrét esetben tehát annyi történt, hogy a Bíróság kimondta: itt az angol belső jog alapján kell eldönteni, hogy megengedhető-e ilyen célból a letelepedés, vagy sem, ha ugyanis az állam ezt a közrendre mint magasabb értékre és védendő érdekre hivatkozva ezt meg akarják tiltani, megtehetik.


A legfontosabb az Európai Uniós jogesetek tanulmányozásánál mindig az, hogy az Európai Bíróság működését és hatáskörét nem szabad összekeverni egy tagállam bíróságának hatáskörével és működésével.


(Eleve már a nevét is most nagyon leegyszerűsítve használtam, hiszen tudjuk: nem egy egységes bírósági szervezetről van szó, hanem több, különböző hatáskörű és feladatú intézményről.)

2016. ápr. 17. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen. A hatáskörökre valóban nem gondoltam.


Ez a tárgyunk neve az egyetemen. :) Szerintem elég sok köze van a nemzetközi joghoz is.

2016. ápr. 17. 22:31
 3/3 anonim ***** válasza:
Az EU-s jog és a nemzetközi jog két teljesen különböző dolog. Nagy hiba összekeverni őket.
2016. ápr. 18. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!