Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Tértivevény miért bizonyitó...

Tértivevény miért bizonyitó erejű per esetén?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Kérdésem az lenne, hogy a tértivevényesen feladott postai levél miért tekinthető minden esetben (ha minden esetben az egyaltalán!?) bizonyitó erejűnek az értesítés megtörténtét illetőnek?


Teszem azt szeretnék valakit felszólítani valamire úgy, hogy később a felszólítás tényét peres eljárás során igazolni tudjam. Ha átveszi tőlem személyesen a felszólítást és aláírja a másolatát akkor rendben, értem, elismerte, hogy azt átvette, de olvasni sok helyen, hogy ha ezt nem teszi, meg akkor tértivevénnyel feladva is ugyan olyan bizonyitó erővel bír az értesítés.


De kérdem én miért? Nekem nem kell bizonyítani, hogy azt az értesítést adtam fel postán, és nem pl. a krumplis tészta receptjét, vagy egy üres borítékot? Számomra úgy lenne logikus, ha nekem is bizonyítani kellene a levél pontos tartalmát (ami kb lehetetlen - így viszont a tértivevény bizonyitó elve kerdőjeleződik meg bennem).


Valaki esetleg rendbe tudná tenni a kérdést? :)



#ital #posta #szex #bíróság #per #eljárás #pértivevény #bizonyìt
2016. dec. 15. 16:39
 1/10 anonim ***** válasza:
16%
Amit írsz igaz, akármit lehet a borítékba tenni. Nem tudom az ügyvédek mit tapasztalnak ha valaki azzal az állítással jön, hogy nem az volt benne ami, én is kíváncsi lennék. Szerintem ilyenkor az a következő kérdés, hogy akkor mi volt benne helyette. A levél ezzel a tartalommal ugyanannyi grammot nyom e, mint amivel aposta felvette, ilyesmi.
2016. dec. 15. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
16%
vagy még az jutott eszembe, hogy megvizsgálják mennyire volt érdeke a feladónak mást tenni bele. A legtöbb esetben a feladónak egyáltalán nem érdeke mást tenni bele, mint ami az ügy rövidre zárása szempontjából mindenki számára a legszükségesebb.
2016. dec. 15. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
16%

Ha hivatal küld valamit tértivevényesen, akkor nekik a másolata le van iktatva, nem tudsz variálni, hogy nem azt küldték.


Ha te küldesz hivatalosan valamit tértivevényesen egy hivatalnak, akkor is kötelesek iktatni konkrétan azt a levelet, amit elküldtél. Ezzel különben magukat is védik, hogy ne állíthassál mást, mint amit elküldtél.


Probléma csak akkor lehet, hogy ha két magánszemély levelezik egymással tértivevényesen, de ez nem életszerű.


Ha idáig fajulnak a dolgok, akkor úgyis a tanúk előtt aláírt személyes átvételhez ragaszkodnak az érintett felek jogi képviselői. És ezt ki is eszközlik.

2016. dec. 15. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Kérdésem magánszemélyek közötti kommunikációra irányult, személy szerint nem tudom, mennyire gyakori, hogy a jogi képviselők csak személyesen alaírt iratot alkalmazzanak (max preferálják), magamtól azt gondolnám, hogy van ilyen is, de nem kizárólagosan ilyen, esetleg személyes tapasztalatod van?


Kérdésem konkrétan ingatlan bérbeadást illető felszólításra irányul, ilyenkor úgy tudom bevett gyakorlat a tertivevény használata, esetünkben konkrétan lehetetlen aláiratni az érintettel, hisz nem kényszerithetem egy aláírásra. De erre kell legyen megoldás, biztosan számtalan hasonló jogi eset volt már a történelem során :)


Kicsit off iránynak vélem de reagálok, személyes tapasztalatom nincs. Amiket írtatok nekem mind feltételes módban vannak eddig. A hivatali levelek hiába vannak iktatva stb. ha kukacoskodni akarok ez akkor sem 100 %, hisz azt feltételezi, hogy hivatal nem hazudhat - oké, hogy a gyakorlat is ezt igazolja gondolom, viszont hivatalos bírósági eljárás során feltételezések alapján ítélkezni (tényleg így működne a rendszer, pusztán bizalom alapján??...). A levél utólagos méricskélését se tudom elképzelni.

2016. dec. 15. 17:53
 5/10 anonim ***** válasza:
51%
Akkor a számodra a megoldás a tanúk felkérése. Jegyzőkönyvet kell felvenni arról, hogy X és Y jelen volt mikor a boríték lezárásra került és az akármilyen számú posta akármelyik ablakánál végignézték, hogy azt feladtad. Vagy X és Y tanúk veled tartottak mikor az illetőt felkerested és a papírt személyesen szeretted volna átadni, de ő az átvételt megtagadta. A kísérők ezt a jk aláírásával tanusítják, ha szükséges később a rendőrségen/bíróságon megerősítik.
2016. dec. 15. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Ez jó ötlet, köszönöm!


Ettől függetlenül ha valaki tudná a választ a tertivevényes problémafelvetésemre (már csak érdekességképpen is), annak örülnék :)

2016. dec. 15. 18:21
 7/10 anonim ***** válasza:
0%
A kérdés elméletileg jogos. A gyakorlatban az a bajom vele, hogy ez az ország azért áll úgy, ahogy, mert Okos Tojások ilyen felvetéseket tesznek. Emiatt születnek az elmebeteg szabályok, amit a cca 10 millió lakosból 9.800.000 szivatásként él meg és falra mászik tőle.
2016. dec. 15. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Ez is egy vélemény, köszönöm.


Ha valakinek van ötlete a problémára, esetleg a választ is tudja, akkor azt továbbra is várom :)

2016. dec. 15. 18:38
 9/10 anonim ***** válasza:
Ez egy vélelem. A másik fél megdöntheti.
2016. dec. 16. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Kérdező!


Olyat magyarázol bele ebbe, amiről ez nem szól.


A tértivevény azért bizonyíték, mert kis hazánk eljárási törvényei így rendelkeznek.

És pont. ennyi.


Nem kell ezt túlbonyolítani.


A jogalkotó többnyire életszerűségre hajazó jogszabályt igyekszik alkotni. Más kérdés, hogy ez nem mindig jön össze... sőt!

10 éve ügyvédkedek lassan, és számtalanszor találkoztam már idióta jogszabályokkal, de a kézbesítési szabályok nem ilyenek.


Ha magánszemélyek közötti jogvitában tértis kézbesítést használsz és nem az van a küldeményben, aminek lennie kéne, akkor az a perben úgyis kiderül. A másik fél ezt nyilván jelzi. Ekkor Neked kell bizonyítanod, hogy mit küldtél.


Bizonyítani annak kell, aki valamit állít egy perben és érdeke, hogy a bíróság azt valónak fogadja el, valamint ha a másik fél azt megkérdőjelezi.

2017. jan. 25. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!