Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Miért ilyen drága a közjegyző?

Miért ilyen drága a közjegyző?

Figyelt kérdés

Tulajdonképpen mit csinál? Most kaptunk levelet, hogy a hagyatéki mennyi lesz, és "kb" mennyit vigyünk.


Tényleg érdekelne, hogy tényleg olyan nehéz a munkájuk? Mert egyelőre dögkeselyűként látom őket.


2017. jan. 6. 08:26
 1/6 anonim ***** válasza:
33%

És milyen jól látod. A közjegyző végzi a jogásztársadalom legbugyutább munkáját (kedvencem a közjegyzői hitelesítés: lefénymásol egy okiratot, ráírja, hogy az egyezik az eredetivel, pecsét/aláírás majd elkér érte több ezer forintot... ehhez a munkához a 8 általános is sok).


Persze van néhány teljesen rutin eljárás, amit a közjegyző csinál pl. hagyatéki ügyek, fizetési meghagyásos eljárások, de ezek teljesen szabályozottak, futószalagon mennek, szakmailag teljesen szabályozott.


És hogy miért ilyen drága? Azért mert a "közjegyző piacon" nincs verseny. Le van osztva, hogy hány közjegyző lehet maximum, így annyit kérhetnek amennyit csak akarnak, nincs aki alájuk menne. Ha pl. egy ügyvédet túl drágának ítélsz, akkor kereshetsz egy másikat, aki kevesebbért is vállalja az ügyedet (több mint 10 000 ügyvéd van idehaza). Mivel a közjegyzőknél nincs ilyen konkurencia (néhány száz közjegyző van összesen az országban), így monopól-helyzetben vannak, azaz annyit kérnek amennyit nem szégyellnek.


Ez van.

2017. jan. 6. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Az első válaszolónak részben igaza van. Valóban nem egy bonyolult a munkájuk (a 95%-a mondjuk, vannak azért tényleg problémás, nehéz eljárások, ezeket utálják is), és jól is lehet vele keresni.

Az eljárások díjai azonban nem azért olyan magasak, mert kevés a közjegyző (tényleg kevés van, 300 körül az országban), hanem mert így lett megszabva jogszabályban.

Közjegyzők közé bekerülni baromi nehéz, kihalásos alapon megy és legtöbb esetben tényleg egy "álommeló", könnyű munka, sok pénz.

A tevékenységük alapban fontos (jogi prevenció a közhitelesség eszközével), de véleményem szerint a jogi keretek, amelyek szabályozzák a működését nevetségesek.

2017. jan. 6. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Remélem, valami részletes számlát kapok.


Ez is milyen gennység, tehát a munka ugyanaz mindig, de több pénzt kell adnod, ha többet örökölsz? Adózásnál megértem, de valami Aranka zsebébe, csak mert elintézett két telefont...

2017. jan. 8. 18:07
 4/6 anonim válasza:

Szia

A közjegyzői díjakat jogszabály szabályozza. Vagyis mindenhol egységes. Az értéket hagyaték esetében a hagyaték tárgyának értéke határozza meg. A közjegyzőnek egy csomó járulékot be kell fizetnie a kamarának, ki kell fizetnie a dolgozóit, akiknek többsége jogász, és az asszisztensek sem minimálbéresek.

2017. febr. 12. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
De ez nem fair, hogy attól, aki szegényen hal meg, nem tudja beszedni, akkor megbünteti azt, aki nem volt szegény.
2017. febr. 12. 20:03
 6/6 anonim válasza:

Régi a kérdés, de a közjegyzőnél nem azt a pecsétet fizeted meg, ami rá van nyomva a papírodra, hanem az évek alatti (akár egy évtizednyi) rengeteg tanulását, munkáját, amíg a közjegyzőségig eljut. A jogi egyetem alapból baromi nehéz, aztán évekig közjegyzőjelölt, utána szakvizsgázik (ami nehezebb kb. mint az államvizsgák a jogi egyetemen), utána pedig még közjegyzőhelyettesként dolgozik és egyszer talán kinevezik közjegyzőnek valahova. Inkább ezt fizeted meg, nem azt a pecsétet, okiratszerkesztést stb. Persze az is munka! De ameddig eljut valaki a közjegyzőségig az nagyobb munka.

Az ügyvédeknél is hasonló a dolog, de ügyvédnek azért lényegesen egyszerűbb lenni, meg az ő számuk valóban nincs limitálva. Annyi lehet belőlük amennyit akarnak, közjegyző csak 300valamennyi van azt hiszem.

2023. júl. 25. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!