Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha valaki tanúvallomást tesz,...

Ha valaki tanúvallomást tesz, az becsületsértésnek vagy rágalmazásnak minősülhet?

Figyelt kérdés
Illetve, ha én azt mondom: "Én AZT LÁTTAM, hogy..." - mivel valaki képes cáfolni azt, hogy én mit láttam, látok?? - az is rágalmazásnak, vagy becsületsértésnek minősülhet??
2017. febr. 8. 21:16
 1/5 anonim ***** válasza:
A tanúvallomás, az tanúvallomás. Több tanút szokás meghallgatni és a vallomásokat egybevetik. A tanúnak a vádló és a vádlott jogi képviselője is feltesz kérdéseket, sőt lehet igazságügyi szakértő is az ügyben, akinek a véleményét is kikérik a tanúvallomásokban foglaltakat illetően, hiszen a tanú által észleltek a tanú érzékelése alapján születnek. Egy zöld/piros színtévesztő pl. hiába mondja azt, hogy piros sapka volt az elkövetőn, ha a gyanúsított ügyvédje tudja, hogy a tanú színtévesztő, mert azt bemondja és az orvosszakértő majd elmondja, hogy a tanú tévedhetett. Ennek semmi jogi következménye nincs.
2017. febr. 8. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 KecskeShajt újra! ***** válasza:

Esetleg lehet hamis tanúzás, főleg akkor, ha valamilyen magas rangú ember ellen tanúskodsz.

[link]

2017. febr. 8. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Tanúvallomáson én nem csak jogi tanúvallomást értek. Hanem bármilyen állítást. Pl.: Ha én azt állítom, hogy én LÁTTAM hogy a Pista ezt meg ezt csinálta, akkor a Pista nem jelenthet fel rágalmazásért, mivel én azt állítottam, hogy "én azt láttam...". És nem azt hogy "a Pista ezt meg ezt ....". Mivel ez már szubjektívvá válik. Az alaptörvényben mindenki vallhat saját meggyőződést. Ez egy érdekes dolog, mivel sokat számít, hogy mit hogyan mondasz. Nem? Mivel nem ugyanaz a kettő: Ha én azt mondom hogy én a falat fehérnek láttam, vagy azt hogy a fal fehér. Vagy hogy az én véleményem szerint a föld lapos, vagy hogy csak a föld lapos. Nem?
2017. febr. 8. 22:27
 4/5 anonim ***** válasza:

A tanúvallomás tartalmában lehet egyben becsületsértés is és rágalmazás is, ettől függetlenül még mindig nem biztos, hogy hamis tanúzás esete forog fenn.

Ez a körülmények ismeretében állapítható meg.

2017. febr. 9. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Főszabály szerint nem. Amikor tanúvallomást teszel, akkor az adott eljárásrend szerinti törvényi kötelezettségednek teszel eleget.


Kiindulva abból a jogi alapvetésből, hogy amit a jog kötelezően előír, azt a jog ezzel egyúttal meg is engedi, hozzáolvasva a büntető törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény ( [link] 24.§-át (nem büntetendő az a cselekmény, amelyet jogszabály kifejezetten megenged), kikövetkeztethető, hogy a tanúskodással nem tudod elkövetni a rágalmazás és a becsületsértés vétségét.


A főszabály alól van kivétel is. Ha neked egy ügyben tanúvallomásként azt kell elmondanod, hogy Gipsz Jakab rendszeresen alkoholizál, és láttad hogy részegen megütötte a sértettet, akkor nem követsz el bűncselekményt. Azonban, ha a tanúvallomásban az ügy tárgyától teljesen függetlenül teszed a rágalmazó kijelentéseket, akkor a jog nem mentesít. Mondok példát: A per tárgya az, hogy Gipsz Jakab mennyi pénzzel tartozik a banknak. Téged mint tanú akarnak meghallgatni, aki a hitelszerződés során tanúként aláírtad a szerződést, így a bíró a kérdéseivel a szerződés tartalmára kérdez rá. Ha ekkor a mondod azt, hogy "egyébként a Gipsz Jakab egy alkoholista nőverő gazember", akkor elköveted a rágalmazást, mivel a tanúvallomás megtételének kötelessége ennek a ténynek/értékítéletnek a közlésére már nem terjed ki.


Remélem, hogy érthetően magyaráztam, ha további kérdés merülne fel, akkor szívesen megválaszolom azt.

2017. febr. 9. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!