Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi ez az egész CEU-ügy?

Mi ez az egész CEU-ügy?

Figyelt kérdés
Valaki felvilágosítana arról (tárgyilagosan, konkrét tényekre támaszkodva), hogy mikor, milyen törvényt hozott a kormány a külföldi egyetemekre vonatkozóan, ebben a törvényben pontosan milyen intézkedések szerepelnek, és mindez hogyan hat a Közép-európai Egyetemre? Milyen előzménye volt ennek a törvényhatározatnak, miben nem járt el megfelelően a CEU? Egyszerűen sehol nem találni a dologról egy darab normális cikket sem, ami pontosan leírná ezeket az információkat. Minden cikk és riport, amelyben ezekre a kérdésekre keresik a választ megreked ott, hogy "Szabad ország, szabad egyetem."... Vagy csak én érzem úgy, hogy a tüntetők 80%-a azt sem tudja, miért vonul az utcára? Köszönöm!

2017. ápr. 10. 19:58
 1/5 anonim ***** válasza:
80%
NEM! ELÉG!!!! OLVASS VISSZA!!!! NAPONTA 20-AN KÉRDEZIK MEG!
2017. ápr. 10. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
76%
Jobb oldalon található a kereső, naponta 3-5 ilyen kérdést tettek fel az elmúlt hetekben.
2017. ápr. 10. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
86%
A lényeg, hogy a kormány megakarja rendszabályozni azokat a Magyarországon működő egyetemeket, melyeknek másik (de nem EU-s) államban van a székhelyük. A CEU esetében ez az Amerikai Egyesült Államok. Az újonnan hozott jogszabálynak van egy olyan rendelkezése, miszerint ezeknek az államoknak államközi szerződést kell kötnie a magyar kormánnyal az egyetem működéséről. Ez eddig tiszta sor. A probléma viszont az, hogy az USA-ban az oktatás nem szövetségi, hanem tagállami hatáskör. Ugyanis a szövetségi kormányzat nincs felhatalmazva arra, hogy oktatási ügyekben tárgyaljon más országokkal. Szóval hogy köthetne az USA kormánya szerződést Magyarországgal, ha az alkotmányuk erre nem jogosítja fel őket, csak a tagállamokat? Ez itt a probléma és ebből látszik, hogy tudatosan a CEU ellehetetlenítésére hozták meg a törvényt.
2017. ápr. 10. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
77%
A CEU, mint Kelet-Európa legmagasabban jegyzett egyeteme, évtizedek óta törvényesen működik, megfelelve a magyar és az amerikai szabályoknak is (azoknak, amik a Harvard és Stanford minőségét is szabályozzák). A kormány most egy olyan törvényt alkotott, ami egyedül a CEU-nak okoz gondot, viszont ez teljesen ellehetetleníti a működését, fizikailag képtelenség megfelelni neki, többek között fél év alatt fel kellene építeni egy egyetemet New Yorkban és államközi szerződést kötni, amihez az USA-ban alkotmányt kellene módosítani, mert ilyenre nincs fennhatósága a szövetségi kormánynak. Aljas, cinikus módszer ez, ami több ezer állást szüntet meg, az ország nemzetközileg versenyképes tudományos kapacitását kb. egyharmadával csökkenti (ennyi publikáció kötődik hazánkban a CEUhoz), és mindenhová viszi a rossz hírnevünket. Az, hogy szemétkedés, dilettantizmus, vagy lopás iránti vágy vezérli a Fideszes honatyákat, nem teljesen tiszta senkinek, más pedig nem igazán merülhet fel egy ilyen önpusztítás után.
2017. ápr. 11. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
A lényeg annyi, hogy szó nincs egyetem bezáratásról, ezért jókat lehet röhögni azokon akik kimennek tiltakozni az egyetem bezáratás ellen. :D
2017. ápr. 13. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!