Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lakhat e fiatalkorú egyedül?

Ádám 12345 kérdése:

Lakhat e fiatalkorú egyedül?

Figyelt kérdés
Az egyik osztálytársammal Debrecenbe szeretnénk menni továbbtanulni és egy közeli faluban van nyaraló a szüleimnek. Innen járnánk be iskolába de nem tudna velünk lenni felnőtt. Ez jogilag megoldható vagy bünteti valamilyen törvény a fiatalkorúak egyedüllétét?

2017. máj. 12. 21:47
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
A gyámod felelössége. Lakhat. Miért ne?
2017. máj. 12. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Egyszer már láttam ugyanilyen kérdést, és akkor gondolkoztam csodálkozva életemben el először, AZAZ UTÓLAG, hogy ez egyáltalán probléma lehetett volna-e???


Nem válaszolom meg a kérdésedet jogi szempontból, de ha megengeded, mesélnék egy kicsit:


Ugyanis én laktam gyerekként egyedül, leginkább nyári szünetekben. Szüleim éjjel-nappal a nagyvárosban dolgoztak, nem bírtak már minden nap 3 órákat hazautazni, nagyszüleimet elvitte a háború, nem volt aki vigyázzon rám, én nem bírtam az ilyen borzalmas napközis táborokat, bentlakásos iskolákat, és más helyeket, ahol csak összevertek, azt kék-zöld foltokkal jöttem haza (mert kb. ez az opciója az államnak - hát kösz szépen, majd pont ezek beszélnek gyermekvédelemről), hát maradtam egyedül a házban, kertben. Persze én nem voltam egy ilyen átlagos "hülyegyerek", akire elhiszem, hogy a szülő nem hagyná a házat.


Eszünkbe se jutott volna, hogy az államnak ehhez bármi köze van. Ha egy kulcsosgyerek lófrálhat kinn az utcán 6-tól 10-ig, akkor mi a különbség a 10-től 6-ig között? A csillagok nem harapnak. Balhés kölkök meg úgyis megtalálják maguknak a bajt akármikor... Szépen rendet tartottam, különbül, mintha felnőttek csinálták volna. Úgy voltam nevelve. És itt vagyok, meg a ház is megvan még... És most is így gondolom, hogy ez így volt rendjén, és nem kellett végigszenvednem egyéb opciókat.


Szerintem ez azon múlik, hogy vagytok-e annyira normálisak(?), hogy nem rendeztek ott olyan duhajkodást, hogy első este rátok hívja valaki a rendőrséget, mert akkor tényleg előkerül az a jogászati nagykönyv. Addig meg a kutyát nem érdekli, megvan mindenkinek a maga élete.


Azt hozzáteszem, hogy a fiatalok jelentős hányadát nem tartanám erre az egyedül lakásra alkalmasnak.


Arra viszont számíts, hogyha jogilag nincs rendezve, hogy milyen alapon laksz abban a nyaralóban (tehát valamelyik szülőnek legalább névleg oda kéne jelentkezni - ha egyáltalán lehet oda), akkor kb. húszezrekbe fog kerülni a teljesárú bérlet a bejáráshoz. Ez egy ilyen aljas rendszer.

2017. máj. 12. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Azért ez nem egészen úgy van, ahogy az előttem szóló leírta.

Addig amíg a gyámhatóság nem szerez róla tudomást, ez tényleg mehet. Ahogy a tolvajt sem vonják felelősségre addig, amíg le nem bukik. Ez azonban nem jelenti azt, hogy lopni szabad volna.

PErsze a te eseted és a tolvajé nem azonos, de azon a ponton igen, hogy a szüleid is csak addig mellőzhetik a gyámbéli teendőiket, amíg erre fény nem derül. Nem lenne belőle nagy ügy, de valszleg megbüntetnék őket, ha ti nagyobb bajt csinálnátok, akkor állami gondozásba is kerülhettek, akár.

Ugyanis a szülő a törvényes gyám és a gyámság azt jelenti, hogy felelős gondozás, ami ki kell terjedjen az élelmezéseteken, ruházásotokon, iskolába járásotokon túl sok egyébre is. Ebbe az egyéb-be pedig beletartozik a felügyelet, egyebek mellett, ami nem úgy áll, hogy havonta, hetente egyszer megnézik mi van a gyermekükkel.

Természetesen életkor függvénye is a dolog. Ha csak 14-15 éves vagy, az kemény, ha már 17-18 akkor a gyámhatóság is lényegesen elnézőbb.

2017. máj. 13. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Hát nem tartom magunkat olyan hülye gyereknek ! Mind a ketten kertészkedünk, sokszor csináljuk meg a ház körüli munkákat is tehát a ház nem lenne le lakva meg lehet még ültetnék is ott. A szüleim meg bíznának bennen, de azért érdekelt az hogy lenne e ebből bármi baja a szüleinknek
2017. máj. 13. 15:37
 5/5 anonim ***** válasza:
Kollégiumban sincs a szülő Veled. Igaz vannak felügyelő tanárok, de ennyi.Régen mikor 14 évesen ellehet menni dolgozni, nem volt kötelező tovább tanulni és 3 éves volt a szakmunkás, akkor is simán beköltöztek faluról városba albérletbe, mert ott volt több munka. Főleg a rendszerváltás körül és utána kicsivel. Egy 16-17 éves simán eltudja magát látni, főzni mosni, csekket feladni, ügyeket intézni, tudja mi kel egy háztartásba stb. Aki nem, azt meg a szülő rontotta el.
2017. máj. 15. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!