Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogy fog zajlani a hagyatéki...

Hogy fog zajlani a hagyatéki eljárás, ha még nem vagyok nagykorú?

Figyelt kérdés

17 éves vagyok,és sajnos elvesztettem az Édesanyámat. Testvéremmel ketten vagyunk örökösei Anyunak. A gond ott kezdődik,hogy:

1. A testvérem teljes szívéből gyűlöl engem

2. Apámmal mindig is szörnyű volt a viszonyom,nem foglalkozott velem,Anya halála óta is folyamatosan üvölt,kiabál,rajtam tölt le mindent,és csak romlik a viszony.

Az egyetlen mentsváram a Keresztanyukám,aki messze lakik lent vidéken. Már meg is beszéltem vele,hogy nála töltöm a nyarat,szinte leköltözöm hozzá,szeptembertől pedig kollégiumba megyek a jelenlegi iskolámba.

A kérdésem az,hogy a hagyatéki tárgyalás megtörténhet-e nélkülem? Kizárhatnak-e az öröklésből? (Anyunak nem volt végrendelete!) Tehetnek-e bármi rosszat ellenem? Sajnos nem vagyok ebben jártas,egyik ismerősöm sem,viszont az Apám és a Testvérem nagyon... Keresztanyum attól fél,hogy ki ne semmizzenek,mert a hagyatéki pénzből szeretnék majd lakást venni,de addig azt elmenni. Kérlek aki tudja,volt hasonló helyzetben az írjon! Köszönöm előre is!



2017. jún. 13. 18:24
 1/8 anonim ***** válasza:
88%

Az önkormányzat fog kiküldeni egy levelet (elméletileg a temetés intézésénél kérdezték, hogy van-e gyereke az elhunytnak) tehát a gyerekeknek vagy egyikőtöknek esetleg ha mindketten kiskorúak vagytok, akkor apukátoknak. Be kell mennie az önkormányzatba a megadott időpontban és ott elmondani hogy mik képezik hagyaték részét (pl. ingatlan, autó, bankszámla) az autónál és a bankszámlánál kérnek papírokat is (törzskönyv, számlaszám) Az ingatlannál felbecsülik az ingatlan (anyukád nevén lévő rész) értékét, az autónál is kb. értéket állapítanak meg. A halotti anyakönyvi kivonatot vidd be a bankba, ahol anyukád nevén volt számla, hogy zárolják a számlát (nehogy apukád, tesód levegyenek róla pénzt). Ugyan az akkor is a hagyaték tárgyát képezi, mert az lesz a kiindulópont, hogy a halála napján mennyi pénz volt a számlán, de ha apukádék így állnak a dolgokhoz, nehéz lesz velük. Esetleg (ha nem vagy biztos a dolgodban) menj be a kerületi önkormányzat hagyatéki osztályára és nézess utána, hogy ugye rajta vagy a papíron (ráírtak), mint örökös.


Az ingatlanban lévő anyukád tulajdonrészét ketten fogjátok örökölni tesóddal, de (sajnos) apukádnak ráteszik a haszonélvezeti jogát, kivétel, ha erről Ő lemond, amit kétlek. (azaz a lakással míg ő él csak az ő beleegyezésével lehet bármit is kezdeni). Az ingóságnál Őt is megilleti egy gyermekfejnyi rész, azaz az ingóértéknél (tehát ha a kocsit eladjátok, vagy a bankszámlán lévő pénzösszeg) harmadolni fognak tesód-Te-apukád között. (Kivétel, ha a bankszámlánál volt halotti kedvezményezett megjelölve, mert akkor azt egy az egybe az kapja, még hagyaték tárgyát sem fogja képezni)

2017. jún. 13. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Elvileg apád lenne a törvényes képviselőd, ő járna el a nevedben. Viszont, mivel túlélő házastársként ő is örökös, nyilvánvaló érdekellentét miatt ezt nem teheti. Azt javaslom, menj be a gyámhivatalba, mondd el a helyzetet, ugyanis kérhetsz biztosítási intézkedést már a hagyatéki leltár felvételénél. A gyámhivatalban elmondják, mit tehetsz, szükség esetén rendelnek ki eseti gyámot, aki az egész hagyatéki eljárásban segít, képvisel.
2017. jún. 13. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
1-es vagyok. Azt elfelejtettem mondani, hogy amit írtam az természetesen csak akkor igaz, ha anyukád és apukád a halál pillanatában házasok! Ha csak élettársak, akkor teljesen más van, akkor Ő semmit nem kap (téves az a hit, hogy ha 10 évnél többet éltek együtt, akkor ugyanúgy jár neki minden, mintha házasok lennének). Tudom mert most csináltam végig anyu halálánál, volt élettársa (19 évet éltek együtt).
2017. jún. 13. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
69%

[link]


A közös lakásra vonatkozóan változott az öröklési rend, abból is ugyanúgy egy gyermekrészt örököl a túlélő házastárs az elhunyt tulajdonrészéből, de nincs haszonélvezeti joga.

2017. jún. 13. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

[link]


Hát itt haszonélvezetről beszél.

2017. jún. 13. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"Hát itt haszonélvezetről beszél."


Elnézést, jogos, valóban így van. A címből azt hittem, történt valami változás.:-)

2017. jún. 13. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat! Igen,házasok voltak Anyuék,a testvérem pedig 22 éves.

Az eseti gyámot a gyámhivatal rendeli el? Bemenetek csak úgy,magadban és kérdezhetek? Komolyan fognak venni ugye?

Sajnos szörnyű lehet ezt olvasni,de tényleg nem szeret Apa és nem lehet vele mit kezdeni...Anyukám áldott jó lélek volt,de minden ismerősünk mondta,hogy apával más nem tudna együtt élni,mert olyan stílusa és modora van... Hálásan köszönöm a segítségeket,nagyon jól esnek!

2017. jún. 13. 21:37
 8/8 anonim ***** válasza:

Telefonon is érdeklődhetsz, mikor lesz a hagyatéki tárgyalás, és elmondhatod, hogy azért van erre szükséged, mert a családdal nem áll fenn jó viszony. Ilyet láttak már.

A gyámhivatali képviselet jó ötlet. A megkárosítás esélye szerintem abszolút fennforog, nem kifejezetten a családtagjaid miatt, hanem a hagyatéki ügyek elmismásolható természete miatt. Jobb, ha elejét veszed az egésznek, és udvariasan támogatást kérsz a gyámhivatalban.

2017. júl. 31. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!