Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az Alaptörvény alábbi pontjába...

Az Alaptörvény alábbi pontjában mit értelmezhetek "teljes bizonyító erejű magánokiratnak vagy közokiratnak"? A bérbeadómmal közösen megírt szerződésem megfelel? (részletesebben lent)

Figyelt kérdés

A helyzet a következő: bérbeadóm nem akart bejelenteni, nem vállalja, hogy "adjon lakcímkártyát". Utánanéztem a jogszabálynak, és mivel ez egy kötelező procedúra, szükségem is van a lakcímkártyára (magyarországi állandó lakóhelyem nincs is), láttam, hogy van egy olyan lehetőség, hogyha a bérbeadó nem adja a hozájárulását, akkor anélkül is kérvényezhetem a lakcímkártyát, hogyha van hozzá megfelelő dokumentumom.


A kérdés, hogy ehhez elég a szerződés? Mert sajnos semmi más papírom nincs.

Mellékelem a törvényt is:

1992 évi LXVI törvényből kivéve ( [link]


(3)239 Az (1) és (2) bekezdéstől eltérően a szállásadó általi hozzájárulásra nincs szükség, ha a bejelentkező olyan érvényes teljes bizonyító erejű magánokirattal vagy közokirattal rendelkezik, amely a lakás használatára feljogosítja. Ebben az esetben az okiratot a lakcímbejelentő lappal együtt kell a járási hivatalnak benyújtani.


2017. jún. 30. 08:55
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A teljes bizonyító erejű magánokirat tömören összefoglalva olyan okirat, amelyen 2 tanú adatai és aláírása is szerepel. Közokirat pl. ez közjegyző által kibocsátott okirat, bírósági ítélet, stb. Egy sima szerződés tanúk nélkül nem teljes bizonyító erejű, hanem egy sima magánokirat.


Sajnos Magyarországon túl van szabályozva a lakcímbejelentés. Normális esetben nem szöszölnének semmilyen hozzájárulással, meg magánokiratokkal, hanem egyszerűen be lehetne jelentkezni az országban máshova. Így pont a lakásbérlők kerülnek hátrányos helyzetbe. (Persze van oka is annak, hogy kell valamilyen hozzájárulás, ezzel akarják megakadályozni, hogy össze-vissza kamu helyekre bejelentkezzenek az emberek.)


Ráadásul vannak ilyen közhiedelmek a lakcímkártyával kapcsolatban, erősen túl van misztifikálva. Sokan azt hiszik, hogy az valamiféle jogot ad a lakhatásra, nehezebb kitenni a nem fizető bérlőt, stb. Pedig nem adhat jogot a lakhatásra, hiszen éppen fordítva: miután beköltöztél, azután kell a lakcímet is bejelentened, vagyis amikor lakcímet jelentesz be, akkor már van jogod a lakhatásra, persze ez a jog utólag a lakcímbejelentéstől függetlenül megszűnhet.


Egyébként nem a bérbeadónak kell bejelentenie, meg "lakcímkártyát adnia", neki elég aláírni a lakcímbejelentőt, mint szállásadó (teljes bizonyító erejű bérleti szerződés hiányában). Amennyiben ezt a hozzájárulást megtagadja, akkor a Ptk. szerinti joggal való visszaélést követi el, ezért be is perelhető, és ilyen esetben a bíróság engedélyezi a lakcímbejelentést, csak hát ez is egy bonyolult út. Érdemes lenne beszélni a bérbeadóval, hogy azért legyen már szíves nem kiskirálykodni, mivel neki ahhoz semmi köze nincs, hogy te és a hivatal között mi történik.

2017. jún. 30. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Andizsuzsi ***** válasza:

Azért ez nem az Alaptörvény.

A többit fentebb már elmondták.

2017. jún. 30. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


Az Alaptörvényben találtam a részt, de hát ez most teljesen mindegy is.


Azt tudom, hogy nem ő adja a lakcímkártyát, előző bérlésemnél elintéztem, szóval tisztában vagyok a procedúrával, azért is írtam idézőjelbe. Csak mivel a lakcímem megváltozott, plusz 5 év után amúgyis évényét veszíti az előző lakcímkártyám, jó lett volna, ha most is el tudtam volna intézve. Tekintve, hogy erdélyi állandó lakóhelyem van...Na mindegy. A legizgibb az egészben, hogy pl. telefonos előfizetés csomagot állandó lakóhely nélkül nem is kapnék, meg hiteleket sem (igaz nem szándékszom hitelt felvenni), pedig magyar állampolgár vagyok, itt tanulok állami helyen, párom itt adózik, nem is keveset, és mégsem tudjuk igénybe venni azokat a szolgáltatásokat, amelyek megilletnének.

Még egy-két évet így húzzuk, majd saját lakásnál meglesz végre az állandó itteni cím.


Köszönöm még egyszer, nagy bajba végülis akkor nem juthatok ha nincs érvényes lakcímkártyám, nem? Milyen esetben szokták kérni? Postát attól tudok fogadni, hisz levelezési címnek bárhol megadhatom a címem.

2017. júl. 1. 08:53
 4/4 anonim ***** válasza:

Isten hozott Magyarországon, kérdező!



kellett neked idejönni....

márc. 25. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!