Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hallottam a hírekben egy...

Hallottam a hírekben egy erőszakos esetről, hogy azt vizsgálják a szakértők, hogy a visszatámadás arányos volt e. Mi alapján?

Figyelt kérdés
Azaz valaki megtámadott egy másik embert, az őt védekezésből halálra verte, és azon filóznak hogy volt-e joga hozzá. Létezik egy táblázatszerűség, amiből kiolvasható hogy milyen támadás esetén milyen ellentámadáshoz van jogom? Teszem azt: Késes támadás ellen - legfeljebb könnyű sérüléseket okozhat védekezésképp. Ha van ilyen, hol nézhetném meg?
2010. máj. 25. 21:06
 1/6 anonim ***** válasza:

Ez egy ésszerű arányosság, a média fújja fel; ha megtámadnak az utcán és ott van egy utcaseprőlapát vagy egy kukafedél, nyugodtan verd szét a fejükön, ha már eszméletlenek akkor hagyd abba; azon van a hangsúly, hogy magadat védd, ne a másik életét akard kioltani. Idézet a Btk.-ból:


29. § (1) Nem büntethető, akinek a cselekménye a saját, illetőleg a mások személye, javai vagy közérdek ellen intézett, illetőleg ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.


(2) Nem büntethető az sem, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból túllépi.


(3) A megtámadott nem köteles kitérni a jogtalan támadás elől.


29/A. § Nem büntethető, aki a saját, illetőleg a mások személye vagy javai elleni jogtalan támadás megelőzéséhez szükséges védelmi eszközt alkalmaz, ha az az élet kioltására nem alkalmas, és annak folytán a jogtalan támadó szenved sérelmet, továbbá ha a védekező a sérelem elkerülése érdekében mindent megtett, ami tőle az adott helyzetben elvárható volt.

2010. máj. 25. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ha jól tudom az új BTK elismeri a megtámadott ember jogát arra, hogy a saját életét a támadó életének kioltása árán is megvédje. Azt, hogy a támadás az élet kioltására vagy csak súlyos testi sértés elkövetésére irányult elég nehéz meghatározni. Mindig az adott eset körülményeit egyedileg vizsgálják. Vannak irányelvek de nincs olyan szabály mint a gyorshajtásnál, hogy pl. 50 km/óra a korlát. Figyelembe kell venni a támadó és a megtámadott testi adottságait, esetleges fegyverhasználatot. Arról szakértő nyilatkozik, hogy az adott tárgy élet kioltására alkalmas-e. Ez egyébként érdekes dolog, mert egy különlegesen kiképzett katona puszta kézzel vagy sok hétköznapi tárggyal is képes ölni.

Persze itt is igaz, hogy ha jó az ügyvéded, akkor másképp tudod előadni a történteket megerősítve a döntésed jogosságát.

2010. máj. 25. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Na EZ hülyeség. Ha valaki késsel rám támad, az első kezem ügyébe kerülő tárggyal odacsapok. Ha meghal, meghal. Ő támadott meg, ki akarta oltani az életem, én csak védekeztem. És még engem büntetnének? A legalapvetőbb ösztön minden élőlénynél, hogy bármi áron védi az életét.
2010. máj. 25. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
És, mint fentebb írták, nem is büntetik, ha időben abbahagyod (miután a támadó harcképtelen, elmenekül, meghal).
2010. máj. 25. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Az ercsi estre gondolsz?Nos szerintem megérdemlte az illető...Arra NINCS magyarázat,hogy savval lepermetezel valakit,még az sem,hogy ellopta valamidet.Ez nem ugyanaz,mint Barna bácsi esete,az védekezés volt,a saját területéán,ez viszont bosszú,méghozzá nagyon aránytalan,ha mindenáron meg akarja bosszulni a vagyontárgyát,akkor rongálja meg ő is valami vagyontárgyukat,legvégső esetben rajzoljon egy 88-as számot festékszóróval a házukra,de savval lepermetezni őket???!!!Erre NINCS magyarázat!!!Félreértés ne essék,nem a tolvajokat védem!!!
2010. máj. 26. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
no ezért nem hiszek én a rendőrségben..mert mi az hogy nem védhetem meg magam, vagy hogy nem tarthatok pisztolyt ha egyedülálló nő vagyok, és mással nem tudnám megvédeni magam?...sztem az egész rendszer úgy rosz ahogy van..de aszem ezt senki le se **ja..
2011. jún. 4. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!