Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Végrehajtó foglalhat-e olyan...

Végrehajtó foglalhat-e olyan ingatlanban, ahol csak haszonélvező vagyok?

Figyelt kérdés
A lakcímem máshol van. Korábban abban az ingatlanban laktam, amire a mai napig haszonélvezeti jogom van. (Tulajdonjogom nincs.) Most rokonaim laknak ott. Attól félünk, hogy a végrehajtót nem fogja érdekelni, hogy más a lakcímem, és semmim nincs az adott ingatlanban, és egyszerűen bemegy és lefoglalja a rokonain dolgait. Ha kell, lemondok a haszonélvezeti jogról, hogy őket védjem. Kérem, hogy csak az írjon, akinek vagy saját tapasztalata vagy jogi tudása van! Köszönöm!

2018. jan. 11. 09:28
 1/3 anonim ***** válasza:
74%

A végrehajtási törvény szigorúan szabályozza, milyen ingóságok foglalhatók le: az adós birtokában, őrizetében van, s melyről valószínűsíthető, hogy az adós tulajdonában van. Ha kétségtelenül megállapítható, hogy az adott vagyontárgy nincs az adós tulajdonában, akkor azt nem lehet lefoglalni. Tehát csak bizonyítani kell - kétséget kizáróan, hogy az adott vagyontárgy nincs a tulajdonában. A haszonélvezeti jogról lemondás szerintem nem oldja meg e kínos helyzetet, valahol kell laknia, s ha valahol lakik, ott ingóságok is lesznek.


1994. évi LIII. törvény - a bírósági végrehajtásról, 86. §.

2018. jan. 11. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

#1

Ezek szerint nem voltam egyértelmű.

Nem azon a lakcímen lakok, ahol haszonélvezeti jogom van. Nem csak, hogy nem ott lakok, de a lakcímkártyámon sem az van. Az ingatlanban, ahol haszonélvezeti jogom van, a rokonaim laknak. Természetesen vannak ingóságaik, pl. számítógép, tablet, játékkonzol stb., de ruháik, szekrényeik, kanapé és fotel, stb. is. Azt tudom, hogy ha bizonyítani tudja a tulajdonos, hogy az övé a cucc, akkor nem foglalhatják le miattam. De nem tudnak mindent bizonyítani. Azt akarjuk elérni, hogy emiatt a végrehajtás miatt, amit ellenem követtek el (és ami ellen amúgy kifogással éltem, mert törvénytelen, de a végrehajtó addig nem függeszti fel a végrehajtást, amíg a bíróság nem függeszti fel vagy szünteti meg az eljárást), ne vigyék el a rokonaim dolgait, csak azért, mert nekem abban az ingatlanban haszonélvezeti jogom van. Ergo nem azt akarjuk elérni, hogy mindent tudunk papírokkal bizonyítani, hanem azt, hogy eleve be se mehessen oda a végrehajtó. Erre kérek választ: bemehet oda vagy nem? Töröltessem a haszonélvezeti jogot (lemondjak-e róla) vagy sem?

2018. jan. 11. 10:04
 3/3 anonim ***** válasza:

Mivel a haszonélvezeti jog a rendelkezési jogon kívül a tulajdonjog valamennyi jogosítványát magában foglalja, így alappal gondolhatja a végrehajtó, hogy ott fellelhető vagyonnal bírsz.

Amint azonban észleli, hogy más család lakik a helyszínen, és az ott levő vagyontárgyak feltehetően az ő tulajdonukat képezi, úgy azokat nem foglalhatja le.

Alapvetően tehát megvan a lehetősége, hogy ne az adós lakóhelye szerinti címen foglaljon, e konkrét esetben azonban valószínűleg nem foglalhat.

2018. márc. 31. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!