Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lehet-e társasházban korlátozn...

Lehet-e társasházban korlátozni a dohányzást saját erkélyen és nyitott folyosón?

Figyelt kérdés

Egyik szomszédunk a szobák melletti erkélyen, a másik a lakás másik oldalánál lévő nyitott folyosón dohányzik (kb. óránként). Ha nyitva van az ablakunk, a dohányfüst pillanatok alatt szétterjed a lakásban. Mi nem dohányzók vagyunk. Nagyon zavaró, mert olyan szag van a lakásban, mint a hamutartóban, nem beszélve arról, hogy passzívan sem szeretnék dohányozni. Szellőztetni csak úgy lehet, ha őrzöm az összes ablakot egyszerre. Ez nyáron megoldhatatlan feladatnak tűnik, amikor az ember tartósan kinyitná az ablakokat, mert ha nem teszi, 28-30 fok van a lakásban. Így éjszaka sem tudok szellőztetni, ami a nyugodt alvást is hátráltatja.

A társasházban többet kifogásolják a homlokzatra szerelt légkondikat (elvileg nem lehet odatenni). Nekünk egyelőre nincs ilyenünk, de lehet, hogy nem lesz más lehetőségem, ha nem akarok megsülni/megfulladni?


Van-e bármilyen lehetőség arra, hogy a nem dohányzó lakók korlátozzák a társasház folyosólyán, udvarán, erkélyein a dohányzást?


2010. jún. 8. 12:14
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
61%
Ahogy már többen is írták, szépen, udvariasan meg kell kérni, hogy dohányozzon máshol. Vagy eleget tesz a kérésnek, vagy nem. Ha nem, akkor ez van. Ez egy lakóközösség. De nem szabadna abból kiindulnod, hogy egyből megharagszik, ha megkéred rá. Nem minden dohányos egy vadállat ám...
2010. jún. 8. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:
72%

A nagynénémnek is légkondija van,és egyáltalán nem zúg..

Én is előbb beszélnék a dohányossal,és hanem tudunk kompromisszumot kötni akkor egy nagyon jó légkondit beszerelnék..Ahogy a dohányos is a saját lakásában azt csinál amit akar,így te is azt teszel a saját otthonodban amit akarsz.Akár légkondit is betehetsz...

2010. jún. 8. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:
62%
Sajnos én is tapasztaltam már, hogy ha egy dohányost arra kérünk, hogy változtasson a dohányzási stílusán, arra harap, fogalmazhattunk bármennyire finoman. Itt viszont nem csak arról van szó, hogy szereti-e valaki a tökfőzelék szagot, vagy sem, itt az egészségedről van szó, a passzív dohányzás pedig nagyon káros. Először próbálj vele nagyon finoman beszélni, ha nem megy, mindenképpen tetess be légkondit, nem kifejezetten hangos :). A legfontosabb dolog az egészség, és jogod van megvédeni a sajátod.
2010. jún. 8. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek, aki normálisan válaszolt.
2010. jún. 8. 16:07
 15/32 anonim ***** válasza:
24%

Ebben az esetben eléggé frankó lenne, ha kifejtenéd, hogy érted nagyon is, hogy az az egy alternatíva létezik számára, ha lemegy a bejárathoz, ami eléggé fura. Jó, persze, összefüstölheti a lakását is helyette... Szerintem ő se szereti a füstszagot, különben dehogy cigizne kint. Azért meg senki nem hibáztatható, hogy nem hisz még magában eléggé ahhoz, hogy különösebb öngyötrés nélkül letegye a cigit. Eljön majd az ideje annak is :) Szóval szerintem tudasd vele, hogy tényleg csak elmondtad, hogy most meg hozzátok kotor be némi füst, és persze anélkül, hogy bekéredzkedne :) tehát tényleg semmit nem vársz tőle, és ne haragudjon, hogy még a ti lakásotok füstmentességének terhét is a nyakába raktad, hogy döntsön belátása szerint :)


Legalábbis ha a pozitív eredmény a cél, akkor ilyesfajta taktikamentes taktika beválhat...

2010. jún. 8. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
81%

Hihetetlenül gusztustalan, szánalmas az a féreg, aki ilyet ír valakinek "költözz el te szopós ,és ne vitázz mert megb..."

A kérdező feltett egy kérdést, ha nem tudsz kulturáltan viselkedni ne is írj.Mit baszogatod? A sok ilyen embernek nem nevezhető paraziták miatt ilyen ez az oldal, amilyen.


Egyébként a kérdezőnek írom, hogy én dohányos vagyok, és még így is meg tudom érteni, hogy milyen lehet állandóan a füstöt szívni.Az a helyzet, hogy neki is joga van ott bagózni, tehát nem tudsz mit csinálni szerintem.Talán, ha szólsz neki, hogy esetleg cigizzen máshol, vagy húzódjon beljebb, vagy akármi, nyilván nem fog neki tetszeni. Nyilván ő sem szeretné telefüstölni a lakását, (gyanítom azért bagózik az erkélyen) azért fújja át neked.:-))Ez csak vicc, mert nyilván nem direkt csinálja. HÁt ez van. Viszont azzal sincs gond, hogy az erkélyen dohányzik, mert az az övé és ott azt csinál amit akar. HÁt mindkettőtöknek igazat adok. Ebben a kérdésben nehéz dönteni.

De gondolkodj el azon, ha ilyen támadást és szánalmas hozzáállást kapsz embertársaidtól egy kérdésedért, mire számíthatsz, ha szólsz a szomszédodnak?

2010. jún. 9. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim válasza:
73%
A folyosón nincs joga bagózni a kedves szomszédnak, csak a kijelölt dohányzó helyen. Azt pedig megszabja a törvény, hogy nem lehet egy légtérben a nemdohányzó területtel, és ilyen pl. a lift vagy a közlekedőfolyosó. Nálunk is hasonló a helyzet. az emeletünkön az egyik lakásból legalább hárman bagóznak rendszeresen a folyosón, a nap minden szakában. Már többször is figyelmeztettem a delikvenseket, hogy sokakat zavar a füst. Ennek ellenére továbbra is tolják bele az arcunkba. Általában megígérik hogy majd legközelebb kimennek a közös erkélyre, de ezt csak akkor teszik meg, ha jó az idő. Többen is panaszkodtak a házból, már a közös képviselőnél van az ügy. Most egyelőre annyit tudok tenni, hogy ilyenkor jól rájuk nyitom az ablakot, a szellőzés ezzel letudva, a hideg folyosó pedig már nem annyira csábító a számukra, hogy alsógatyában kiálljon. Ha pedig már kénytelen beöltözni, akkor akár a saját erkélyére is kimehet(ne). Ezt mindaddig el fogják játszani, amíg meg nem kapják az első 30ezres pénzbírságot. Természetesen fejenként
2010. okt. 26. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 A kérdező kommentje:
Nálunk nyitott a folyosó, és tudomásom szerint nincs tiltva a dohányzás, kijelölt dohányzóhely meg végképp nincs.
2010. okt. 26. 09:20
 19/32 Macsek82 válasza:
77%

Sziasztok!

Hasonló problémám van nekem is, csak ha lehet, még kellemetlenebb. Erős dohányosok az alattunk lévő lakás lakói.Erkély nincsen, a lakásban dohányoznak egyszerre többen is, szinte állandóan. Csak egy oldalra nyíló ablakok vannak a lakáshoz és gyakorlatilag akármelyiket nyitom ki, alig telik el egy negyed óra, máris jön be a füst. Ez főleg nyáron jelent problémát, mert ők nyitvatartják az összes ablakot és vagy a dohányfüstben kell lennünk nekünk is szinte egész nap (kb.10-15 percenként jön újabb adag füst, tekintve hogy többen is vannak) vagy a 28-30 fokban "főhetünk". Néhányszor az is előfordult már, hogy éjjel 2-3 körül arra ébredtem, tele van a lakás cigifüsttel. Mivel sem én, sem a párom nem dohányzunk, ez nekünk rettenő kellemetlen és nyilván egészségtelen is. Már próbáltam beszélni velük erről, hogy legalább az egyik ablakot tartsák csukva nyáron, hogy azt mi nyitva hagyhassuk, de nem érdekelte őket, azt hajtogatták, hogy a saját lakásukban azt csinálnak, amit akarnak.

A kérdésem az volna, hogy van-e szerintetek valami jogi vagy egyéb lehetőségem, hogy ezt a helyzetet megoldhassam? (Légkondit nem szeretnék beszerelni, nem tartom egészségesnek, drága is, és nem is értem, miért nekem kellene megoldanom egy olyan helyzetet, aminek nem én vagyok az okozója...) Egyéb használható ötlet? Mert értem én, hogy joga van a lakásában dohányozni, de nekem talán nincs jogom szintén a saját lakásomban tiszta levegőt szívni? Ha csak 2-3 óránként jönne be egy kis füst, azzal még ki tudnék egyezni, de sajnos itt nem erről van szó.

Akinek van valami használható ötlete, az légyszi írjon!

2011. febr. 24. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó, nálunk pont ugyanez a helyzet, csak nem alulról jön a füst, hanem balról!

Én még a légkondit is beszereltetném, de össze kellene barmolni hozzá egy újépítésű ház szépen tapétázott, festett falát. Maga a légkondi sem 2 fillér, a károk helyrehozása meg pláne. És nem is kellene, ha lehetne szellőztetni esténként (nyáron).

Én nem találtam jogi megoldást, de azóta szigorították a törvényt, már a buszmegállóban sem lehet dohányozni. De sajnos nem hiszem, hogy az ember a saját lakásában/erkélyén ne dohányozhatna. Nem tudom a megoldást, mi szóltunk többször, mikor kint vihorásztak még éjjel 1-kor is az erkélyen, hogy aludni szeretnénk (hétköznap, hogy az ember ne hulla fáradtan melózzon másnap - nem vagyok semmi jónak az elrontója, nem balhézok 10-kor, pedig megtehetném, mert ez viszont benne van a házirendben!), akkor abbahagyták arra az 1-1 estére, mikor szóltunk. De hosszú távú eredmény nincs.

Télen nem probléma, mert úgyis zárva van az ablak, ritkán szellőztetünk, de előre félek a nyártól...

Ha találtál megoldást, kérlek, szólj!

2011. márc. 2. 09:52
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!