Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha tudom, hogy valaki költségv...

Ha tudom, hogy valaki költségvetési csalást követ el, és mégis tőle vásárolok terméket vagy szolgáltatást, akkor azért megbüntethetnek?

Figyelt kérdés

Vagy csak azért, mert tudom hogy elköveti a bűncselekményt, de nem jelentem a rendőrségnek?


Például valaki üzletszerűen tejet vagy kenyeret árusít, de nincsen hozzá vállalkozás, adózás, számla adás, stb. és mégis tőle vásárolok. Ha feljelentik a személyt, akkor engem is érhet kár vele, vagy csak őt mert ő követte el a bűncselekményt?


Másik példa: az egyetemen régebben különórákat tartottak diákok egymásnak, rendszeresen és pénzért végezték a tevékenységet. A dékáni hivatal tudomására jutott, és írták az iskola weblapján, hogy ez költségvetési csalás vállalkozás, számlaadás, adózás, hely bérlés, stb. nélkül. És tettenérés esetén mindkettőt fegyelmi eljárás alá vonják és szükség esetén hatósági feljelentést is tesznek.


Hatósági feljelentés esetén csak azt jelentik fel, aki nyújtotta a szolgáltatást, vagy azt is aki igénybe vette?


Mert egy másik bűncselekményre példa, hogy a kábítószer kereskedelem nagyobb bűncselekmény, mint a megvásárlása és fogyasztása.



2018. ápr. 18. 16:59
 1/3 anonim ***** válasza:

Én ezt úgy oldom meg, hogy csak olyannal dolgoztatok aki számlát is ad. A piacon ha tejet veszel akkor ott is mindenkinek kell hatósági bizonyítvánnyal rendelkeznie. Ha a szomszéd tehenének a tejét veszed meg azt én nem sorolnám a bűncselekmények sorába. A piacon a kofák sem szoktak számlát írni, bár elvileg kellene, hogy adjanak ha kérek.

Mikor én értem a biológia tételeket egyik osztálytársunk kidolgoztatta egy ismerősével, ezért nekünk fizetnünk kellett, mivel majdnem mindenki kérte így csak pár száz forintba került. Nem gondolnám, hogy bűncselekményt követtünk volna el. Ha a diákok tartanak egymásnak órát az valószínűleg más kategoria. Ha azt nézem, hogy én rá vagyok utalva valakinek a segítségére akkor nem várhatom el, hogy ezt rendszeresen ingyen tegye nekem. Viszont ha valaki kiteszi hírdetésben, hogy ő ilyesmivel foglalkozik az már engedély nélküli tevékenységnek minősülhet

2018. ápr. 19. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a választ, de a kérdésemre nem válaszoltál.


A termék vásárlóját vagy a szolgáltatás igénybe vevőjét is megbüntetik ilyenkor?

2018. ápr. 19. 13:06
 3/3 anonim ***** válasza:

Nem jogász vagyok, de létezik az orvgazda fogalma. Lehet, hogy talán azt fedi le amit te gondolsz?

Egyébként én az említetteket nem a költségvetési csalás körébe sorolnám. Az engedély nélküli tevékenységeket közelebb érzem az adócsalás fogalmához. Adót csalni úgy is lehet, hogy engedély nélkül, fű alatt végzel valami tevékenységet pl. gázt szerelsz, lakást festesz, stb. Ebben is van különbség abban, hogy valaki tanulta a szakmát vagy csak ezermesterkedik. Az adócsalás másik fajtája amit a könyvelők segítségével lehet elkövetni, amikor fiktív számlákkal ügyeskednek a kevewsebb adó érdekében.

Költségvetési csalást szerintem inkább az intézmények tudnak elkövetni, pl azzal ha olyan célokat is beleírnak az éves költségterveikbe amiket eszük ágában sincs megvalósítani. Vagy olyan költségeket is el akarnak számolni ami fel sem merült. Azt gondolom, hogy semmi sem természetesebb mint az, hogy bűncselekménynek számít az ilyenekben részt venni. Ennek eldöntése nem szokott egyszerű lenni. Ilyenkor jön a maszatolás, hogy ki a hibás. Azért van a bíróság, hogy ezekben a dolgokban rendet tegyen

2018. ápr. 20. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!