Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A szemét elvétele miért...

A szemét elvétele miért számít lopásnak?

Figyelt kérdés
A minap olvastam egy cikket egy esetről, ahol bírsággal fenyegetnek egy illetőt, mert kidobott elektronikai cikkeket "lopott". Nem igazán értem az értelmét ennek. Ha kidobtad a kukába, akkor nem működik, vagy neked nem kell és így megváltál tőle. Tudom, hogy vannak szervezetek, ahol használt, még működő dolgokat adhatsz a rászorulóknak, de valljuk be, nagyon kevesen teszik ezt. Én is azonnal a kukába dobom azt, ami nem kell. De aki odáig fajul, hogy más emberek kidobott dolgait gyűjtse, annak az élete nem éppen habostorta, miért kell még ezért is büntetni őket? Nem jókedvükben csinálják ezt.

2018. júl. 12. 09:42
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:
0%

# 5



#3-as komment és megvilágosodsz

2018. júl. 12. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 anonim ***** válasza:
96%
Érdekes módon a lomtalanításkor a környéket ellepő, egész nap a szemétkupac mellett tanyázó, odapiszkító, szemetelő, hangosan ordítozó cigányokat sosem fenyegetik bírsággal.
2018. júl. 12. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 anonim ***** válasza:
0%

"De hogy valaki jön, felkap egy TV-t a kuka mellől és hazaviszi, valaki meg feljelenti, hogy elvitte a szemetét... Kicsit abszurdnak tartom ezt."


Ha a kuka mellett van, akkor az előző tulajdonos a hulladékkezelő javára lemondott a tulajdonjogról. És igen is fel szokták jelenteni, mert sokszor igen jelentős értékről van szó és a hulladéktolvajok tetemes kárt okoznak, nem beszélve az egyéb irányú problémákról, fertőzésveszély, rongálás.

2018. júl. 12. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 anonim ***** válasza:
30%

"Érdekes módon a lomtalanításkor a környéket ellepő, egész nap a szemétkupac mellett tanyázó, odapiszkító, szemetelő, hangosan ordítozó cigányokat sosem fenyegetik bírsággal."


Miért kell hazudni? Nagyon is fenyegetik, csak épp nem ér nekik semmit, úgysem fizetik be. Rendszerint elzárásra vagy közmunkára szokott változni, amit nagy örömükre épp az önkormányzat vagy városgazdálkodás berkein belül kell végeznie, ahol már legálisan túr a szemétben. Ez nekik inkább ajándék, úgy várják az ilyen ítéletet mint a messiást.

2018. júl. 12. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:
96%

El kell különíteni azt a dolgot, hogy valaki azt, amit az egyik ember már szemétnek tart elviszi magának, mert neki még jó lenne - ezzel nincs baj, inkább támogatandó, így is túl sok szemetet gyártunk a lerakókba. Viszont van egy másik, ettől különálló de mégis összefüggő dolog, hogy akik a "szemétből" ezeket elviszik, azok ezt hogyan teszik meg és hogy amikor elviszik, akkor már kinek a tulajdonát viszik el.

Egészen addig, amíg a lomizók nem csináltak hatalmas mocskot, szétdobált szeméttengert maguk után az utcákon, addig a mi településünkön pl. senkit nem zavart ha jöttek és a kirakott lomokból elvittek valamit. Sok lakó volt - köztük én is - aki örömmel vette, hogy amit kitett pár perce az utcára, az esetleg kellett valakinek aki még hasznát tudja venni, mert nem volt teljesen szemét, csak már számunkra volt felesleges. Ilyen volt néhány már alaposan használt de még funkcióképes iskolatáska akár vagy olyan ruhák, cipők amiket már a használtruhás konténerbe sem dobtunk volna bele, sérült játékok vagy hasonlók. Azonban egy idő után már csapatostul járták a lomizók a várost, egymással is összekülönbözve, üvöltözve, verekedve néha. Gyorsan széttúrták a gondosan összerakott lomhalmazokat, szétdobálták, felszakították a csomagokat, ha szél volt azonnal vitte a darabokat mindenfelé és a rendes kukásoknak, akiknek eleve csak az lett volna a dolguk, hogy a kis helyre összerakott, összekötött omokat felrakják a teherautójukra, a fél várost át kellett járniuk a széjjel dobált szemét miatt szedegetéssel.

Emiatt lett az a törvény, hogy ha a lomizó a ház vagy lakás tulajdonosától kéri el azt amit kirak(na éppen), akkor elviheti, de utána az már a szemétszállítók tulajdona és nem nyúlhat hozzá.

Nem azért, mert hú de rossz lenne, hogy a városi szeméttelepen nem lesz még magasabb a kupac ha elviszik, hanem mert rengeteg szemetet, mocskot csináltak azzal, ahogyan elvitték.

2018. júl. 12. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 anonim ***** válasza:
67%
Amíg tőled viszi el, és te áldásod adod rá, addig joggal viszi el. Ha már a hulladékgazdálkodó tulajdonából, akkor az már erősen jogsértő.
2018. júl. 12. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 anonim ***** válasza:
72%

"ha valaki elvitte a kidobott pirítósodat, ami helyére már vettél egy újat, az neked hogyan okozott anyagi kárt?"

Ezek szerint csak az a lopás, ha a te tulajdonodat viszi el valaki más.

.

Nem 'kidobtad' a kütyüdet, hanem a kukába dobtad.

Gondolkodjunk logikusan: ha a kukába dobsz valamit, annak tulajdonjogát a SZEMÉTGYŰJTŐ CÉGRE ruházod át.

Mivel az is lopás, ha nem tőled lopnak, hanem mástól, jelen esetben egy cégtől (amelyik szelektálás után újrahasznosításra eladja).

Ennek alapján lopás történt.

.

A szelektálás utáni újrahasznosításra eladás nyeresége csökkenti a szemétgyűjtés bekerüli költségét, ami a lakosság felé árcsökkentésben realizálódik.

.

"annak az élete nem éppen habostorta, miért kell még ezért is büntetni őket?"

A törvény nem tesz különbséget, hogy alopás miért történik.

.

Ugyanez a helyzet a 'lomizással' kapcsolatban is.

2018. júl. 12. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 anonim ***** válasza:
100%

Már jó pár éve így van, és indokolt.

Két dolog miatt lett bevezetve:

1. Lomizás megszüntetése miatt. Takács leírta kb, mik mentek már lomtalanításkor. Cigók kimentek már hajlanban, verekedtek, kiabáltak, az asszonyaik, akik őrízték a kirakott cuccokat a gyerekekkel telesz@rták az utcákat, járdákat, stb. Ne hidd, hogy a kidobott kenyérpirítókat, stb-k szegények viszik és utána azt használják. Fenéket. Ami még olyan eladják valakinek, ami meg már tényleg használhatatlan szétszedik és minden fémet kiszedben belőle, majd leadják a méhbe.

2. Szerintem nem csak Miskolcon játszották el ezt a cigót, de folyamatosan rugdosták fel a villamos és buszmegállókban a kukákat, hogy megnézzék van-e visszaváltható üveg. Nem kiszedi, szószerint kiönt belöle mindent, ami kellett azt elvette a többit ott hagyta. Hajléktalanok is csinálták ezt a kevéske pénzért, de azok normálisan. Ki kellett pakolni hozzá, akkor kipakoltak, majd visszapakolták a kukába, ami nem kellett. Végén már ezt is 8-10 fős bandákban járkálva csinálták a cigók, rámertél szólni szerencsés esetben is csak fojtogatva fenyegettek téged, hogy ne merjél beleszólni abba, amit csinálnak.

Ezek után lett bevezetve, hogy amit bedobsz kukába vagy kiraksz lomtalanításkor, akkor az automatikusan az a hulladékot elszállító kukáscégé.

2018. júl. 12. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 anonim ***** válasza:
94%
Szóval -ha jól értem, a lomos cigányok minősíthetetlen viselkedése miatt változtattak a jogszabályon, így van?
2018. júl. 12. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 anonim ***** válasza:
96%

Szűzanyám, akkor én most "bűnpártolást" vagy "rásegítést" követek el azzal, hogy a tiszta, kimosott ruhákat szépen összehajtogatva nem a kukába teszem, hanem egy nejlon zacskóba a kuka tetejére, hogyha valakinek kell el tudja vinni? Ugyanezt teszem a kisebb - nekem nem kellő - de használható tárgyakkal, mert ami már rossz, az megy a kukába, azaz a szemétbe. Miután kiteszem 1 óra múlva nincs ott és kupi sem marad utána. Igaz, én falun élek, itt még valahogy másképp gondolkoznak az emberek.

Meghirdetett lomtalanítás sincs, hanem egy évben 1x lehet a szemétszállító céggel egyeztetett napon ingyenesen lomtalanítani, ekkor jönnek ki célirányosan a lomjainkért, ezért nem szállják meg a környéket a lomisok, mert nem is tudnak róla. Viszont, ha a szomszédomnak megtetszik egy lámpa, fotel, játék, rossz bringa, könyvek,gyümölcsrekesz, stb. nyugodtan elviheti, én ezt nem tartom lopásnak. És nem várom el tőle, hogy kéregesse tőlem, dacára annak, hogyha éppen látjuk egymást, akkor senki nem szó nélkül viszi el. (Pest megye)

Engem nem érdekel, hogy ezt a jog minek nevezi, a jövőben is így fogom csinálni!

2018. júl. 12. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!