Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha a középkori, vagy a kora...

Ha a középkori, vagy a kora újkori Magyarországon egy jobbágy, vagy más alsóbb népréteghez tartozó ember kisebb bűncselekményt követett el, akkor milyen büntetés kapott. Voltak a maihoz hasonló bíróságok, és börtönök?

Figyelt kérdés

2018. júl. 15. 17:27
 1/5 anonim ***** válasza:
72%

Milfajt Ferkót akasztották.

Sobri vagy öngyi lett, vagy akasztották.

Koppányt (aki kinn hagyta a választási plakátjait, ami nem tetszett a hatalomnak) - élve feldarabolták.


Rendszeres volt a bitófa, a nyilvános megszégyenítés, vesszőzés. Az emberi jogok a jobbágyot nem védték. Az csak egy haszonállat szintjén létezett.


Börtönök voltak. Bíróságok megyei szintig terjedtek legfeljebb és nem tovább, azaz nem volt annyira központosítva, mint ma, de megvolt ugyan úgy a helyi korrupció, mint ma.

2018. júl. 15. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
27%

Írás tudatlanok voltak az emberek - ezért, amikor írni kellett, hogy ki-mit-követett el és azt bizonyítéknak vették, akkor oda azt írt, aki tudott írni és azt írt, amit csak akart - nem azt, ami elhangzott :)


Egy kicsit ez magyarosabbá tette az igazságszolgáltatást.

2018. júl. 15. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
77%

Ennél egy kicsit konkrétabb időpont és bűncselekmény kéne. Addig is szemezgess:


[link]

2018. júl. 15. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
68%

Hogyne lett volna igazságszolgáltatás. Helyi szinten, tehát pl. ha a jobbágy tyúkot lopott, akkor ott volt az úriszék, ahol a földesúr gyakorolta a bírói hatalmat. De városoknak saját bíróságuk volt. Valamint a királynak is fenn volt tartva ez a jog. Pl. a főnemesek felett csak a király ítélkezhetett. A XIII. századtól volt országbíró is, mint tisztség. Érdekesség, hogy a feudális korban nem volt mindig ítélkezés, hanem csak meghatározott napokon. Volt olyan is, hogy székesfehérvári törvénylátó napok, ahol a király ítélkezett.

Természetesen nem csak világi bíróság működött, hanem egyházi is. A mai joggyakorlathoz egyébként a korbeli egyházi bíróság áll közelebb, mivel itt alkalmaztak először védőügyvédet és több tanút is kihallgattak, mert enélkül nem lehetett ítéletet hozni.

2018. júl. 15. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Rengeteg esetben helyi szokásjog alapján ítéltek, ennek tiszteletben tartását a Hármaskönyv is említi. A jobbágyok ügyeit az úriszék intézte, gyakorlatban azonban gyakran egy-egy település maga intézhette kisebb-nagyobb pereit.

Ebből következik hogy a büntetés mértéke függött a helyi szokásjogtól és attól hogy melyik korszakról van szó. Nagyobb társadalmi rend idején a jobbágyak helyzete is jobb volt, nem volt szükség szélsőséges büntetésekre. A hódoltság idején pl. kisebb értékek lopásáért is magas volt a halálbüntetések aránya. Olyan kaotikus állapotok közepette egyszerűen nem volt más mód az egyre szaporodó bűncselekmények megfékezésére.

Egyéb esetben a büntetés lehetett bírság (terményben vagy pénzben), ritkábban száműzetést, leggyakrabban a megszégyenítést alkalmazták. Ezalatt értek olyat mint kaloda, korbácsolás, nők esetében a haj leborotválása is annak számított. Ezek mind nyilvánosan az egész falu szeme láttára történtek. A korszak szintjén ez volt a büntetés és bűnmegelőzés egyszerre, továbbá a sértett számára ez volt az elégtétel, mégha ma kegyetlennek is érezzük.

2018. júl. 15. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!