Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Végrendelet nélkül ugye csak...

Végrendelet nélkül ugye csak az elhunyt gyermekei öröklik a lakást?

Figyelt kérdés

Én úgy tudom, hogy ha nincs végrendelet, akkor az elhunyt gyermekei öröklik a lakást. A házastárs nem örököl, annak csak haszonélvezeti joga van.

Nem rég valaki mást mondott, ezért elbizonytalanodtam.


Most nem óhajtom végigböngészni a teljes törvényt, ezért inkább rákérdezek.


Az érdekel, hogy most 2018-ban mi a helyzet.



2018. júl. 17. 09:07
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
100%
"1. Ha van(nak) leszármazó(k), akkor a házastárs holtig tartó haszonélvezeti jogot - mely nem korlátozható, megváltása nem követelhető tőle - örököl az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon, a hagyaték többi részéből pedig egy gyermekrész jár neki. Ezt úgy kell érteni, hogy ha 2 gyermek van, akkor a lakáson felüli többi vagyont 3 részre kell osztani, 1-1 rész jár a gyermekeknek, és 1 rész a házastársnak."
2018. júl. 17. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 anonim ***** válasza:

4.


És a te verziódban hol az alany? Az elhunyt gyermekek. Kié? A te verziód csak akkor lenne jó, ha egy másik mondat megelőzné.

2018. júl. 17. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:
100%

(Nyelvtan: aki nem emlékszik rá az általános iskolából, azt emlékeztetem, hogy bizonyos esetekben melléknevek főnévvé alakulhatnak. Például a "farkas" melléknév is, de az állatot is jelöli. Az "elhunyt" pedig lehet jelzője egy személynek, aki már nem él, de főnévként jelenti magát a személyt is. Ha nem teljesen egyértelmű a mondatban, hogy melyikről van szó, akkor persze érdemes másképpen fogalmazni.)


Ha már előkerült: van olyan, hogy - bizonyos értelemben - az elhunyt gyermek örököl, pontosabban az ő gyermekei, az unokák. A mi családunkban volt ebből kissé kellemetlen helyzet, ugyanis így egy lakásnak kis hányadban kiskorú tulajdonosai lettek, ami adminisztratív kellemetlenségekhez vezetett.

2018. júl. 17. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 anonim ***** válasza:
A túlélő házastárssal közösen lakott ingatlant az elhunyt gyermekei (igen, nyelvtanilag ez így teljesen korrekt:-)) öröklik, de a házastársnak az egészre haszonélvezeti joga van az új Ptk. szerint, felszereléssel, berendezéssel együtt. Ez pedig erősebb, mint a tulajdonjog. A házastárs bármikor kérheti a haszonélvezeti jog megváltását az örökösöktől, ami alapesetben egy gyermekrész - magyarul, tulajdonképpen választhat, hogy holtáig korlátlanul használja az egész lakást mint haszonélvező, vagy tulajdonrészt kapjon benne az örökhagyóéból, mint a többi örökös.
2018. júl. 17. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

A kérdésre válaszolva:

a házastárs holtig tartó haszonélvezeti jogot - mely nem korlátozható, megváltása nem követelhető tőle - örököl az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon, a hagyaték többi részéből pedig egy gyermekrész jár neki.

A "csak" haszonélvezeti jog azért elég erős a tulajdonosokkal szemben.


A nyelvtani részéhez:

Az elhunyt lehet melléknév és főnév is a mondatban betöltött szerepe szerint. Itt pont főnévként szerepelt - helyesen. A magyar nyelvben (is) rengeteg kettős szófajú szó van.

Lásd: A parkolóban piros és sárga autók álltak. A sárgák reggelre eltűntek.

2018. júl. 17. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 A kérdező kommentje:

Miért kell minden kérdésből nyelvtani kérdést kreálni?

Ha szerinted másként helyes, mint ahogyan írtam, akkor is értheted és koncentrálhatnál a lényegre.


A válaszokból az jön le, hogy senki sem szakember, aki válaszolt. De összességében abban erősítenek meg, amit eddig is tudtam. Az özvegy kap haszonélvezeti jogot, de tulajdont nem a lakásból. A többi vagyon egy másik kérdés.

De azt nem tartom logikusnak és nem is hiszem el, hogy a haszonélvezet erősebb lenne mint a tulajdon. Pontosan azt nem hiszem el, hogy a tulajdonnal nem rendelkező haszonélvező megtilthatja, hogy a tulajdonos bemenjen a lakásba.

Úgy értem, hogy ha csak apámé a lakás, akkor én öröklöm utána, ha nincs tesóm. De anyámat nem tehetem az utcára. De ő sem engem. Én akár el is adhatom a lakást, de az új tulaj sem teheti utcára anyámat az ő haszonélvezete miatt, tehát megkapja mint egy beépített bútort.

Ezért kell megnézni lakásvásárlásnál, hogy mi van rá bejegyezve a földhivatalban. Van-e más tulaj, hitel, stb.

2018. júl. 17. 12:07
 17/29 anonim ***** válasza:
100%

" Pontosan azt nem hiszem el, hogy a tulajdonnal nem rendelkező haszonélvező megtilthatja, hogy a tulajdonos bemenjen a lakásba."


Pedig elhiheted, mert így van. Az ingatlannal teljes mértékben a haszonélvező rendelkezik, kivéve az elidegenítést, az értelemszerűen a tulajdonos joga. Ugyanakkor a haszonélvező kötelessége pl. az állagmegóvás.

Egyébként, mint írtam, anyád azt is bármikor megteheti, hogy kéri tőled a haszonélvezete megváltását, ez esetben a lakás fele az övé lesz, ha egyetlen gyerek vagy. Te viszont nem kényszerítheted a haszonélvezeti jogától történő megválásra, kizárólag ő kezdeményezheti ezt. El kell olvasni a jogszabályokat, ott van világosan minden.

2018. júl. 17. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 A kérdező kommentje:

Mondjuk nem logikátlan. Ha addig nem laktam anyámmal vagy a mostohaanyámmal, akkor utána se menjek a nyakára. De akkor is furcsa, hogy nem mehetek a saját tulajdonomba. És ha nem teljesíti állagmegóvási kötelezettségét? Ez mondjuk csak halála után derül ki, akkor mit teszek? Beperelem halála után?


És mi van a többi vagyonnal? Egy lakás az nyilván van tartva. Egy autó szintén. Egy bankszámlán lévő kézpénzösszeg is adott, pláne ha a bank zárolta a vagyont. De a borotva meg a kávéskészlet nincs bejegyezve sehová. Azt én elviszem és letagadom a létezését, akkor hogyan ítélkezik róla a bíróság, ha mondjuk másik örökös is igényt tart rá?

2018. júl. 17. 12:36
 19/29 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

"De azt nem tartom logikusnak és nem is hiszem el, hogy a haszonélvezet erősebb lenne mint a tulajdon. Pontosan azt nem hiszem el, hogy a tulajdonnal nem rendelkező haszonélvező megtilthatja, hogy a tulajdonos bemenjen a lakásba."


Pedig ez pontosan így van. A tulajdonosnak joga van ellenőrizni, hogy a tulajdonát rendeltetésszerűen használják-e, de ez nyilván nem azt jelenti, hogy ki-be mászkálhatsz nála. Viszont megtilthatja, hogy ott lakj, sőt akár albérletbe is kiadhatja, ha akarja.

2018. júl. 17. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

"De a borotva meg a kávéskészlet nincs bejegyezve sehová. Azt én elviszem és letagadom a létezését, akkor hogyan ítélkezik róla a bíróság, ha mondjuk másik örökös is igényt tart rá?"


Ha egyetlen gyerek vagy, akkor nincs másik örökös. Ha anyád haszonélvezeti jogot kap, akkor az egész lakásra kap, a kávéscsészére is.

Normális esetben az örökösök megbeszélik, hogy ki mit kap a nem leltárban lévő dolgok közül, és nem egymás elől lopkodják el.

Ha nem normális a család, akkor az erősebb kutya párzik.

2018. júl. 17. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!