Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Végrendelet nélkül ugye csak...

Végrendelet nélkül ugye csak az elhunyt gyermekei öröklik a lakást?

Figyelt kérdés

Én úgy tudom, hogy ha nincs végrendelet, akkor az elhunyt gyermekei öröklik a lakást. A házastárs nem örököl, annak csak haszonélvezeti joga van.

Nem rég valaki mást mondott, ezért elbizonytalanodtam.


Most nem óhajtom végigböngészni a teljes törvényt, ezért inkább rákérdezek.


Az érdekel, hogy most 2018-ban mi a helyzet.



2018. júl. 17. 09:07
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
45%

“ És ha nem teljesíti állagmegóvási kötelezettségét? Ez mondjuk csak halála után derül ki, akkor mit teszek? Beperelem halála után?”


Nem állítottam, hogy nincs hátulütője a dolognak.🙂 Ha nem te lennél az anyád örököse is, akkor pl. bejelenthetnéd hagyatéki teherként az ingatlanon bekövetkezett értékcsökkenést, ami bizonyítottan az állagmegóvás hiányából származik.

2018. júl. 17. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:
Azt is jó lenne tudni, ki volt a tulaj. Az elhunyt személy volt az egyedüli tulaj, vagy a házastárssal közös tulajdon. Ha közös, akkor az özvegyé marad a tulajdon 50%-a, a gyerekek pedig osztoznak a maradék 50%-on.
2018. júl. 17. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:
67%
elhuny főnév és melléknév is lehet...csak szólok, 35 %os...
2018. júl. 17. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 A kérdező kommentje:

Felvidéki ismerősöm most örökölt. Szlovák jog: Ott a házat a két gyerek és a mama egyformán örökölte a papa után. Mármint a papa részét mert papa és mama 50-50-%-ban voltak tulajok.

Bár ebben az esetben a mama lemondott az örökségéről a gyerekei javára, tehát végül 25-25 % lett a két gyereké. A mamáé maradt a saját 50%-a.

Leltárba vett ingóság és autó nem volt. A készpénz is ment 3 felé.

2018. júl. 18. 08:43
 25/29 anonim ***** válasza:
100%

A hagyaték eleve csak abból áll, ami az elhunyt tulajdonában volt. Értelemszerűen ha a közösen lakott ingatlannak a fele volt az övé, akkor csak azt lehet örökölni, élők után nincs öröklés.

A magyar jogban annyi a különbség a szlovákhoz képest, hogy az özvegy a közösen lakott ingatlanra és a teljes berendezésre haszonélvezetet kap, függetlenül attól, van-e benne tulajdonrésze. Ennek a megváltását bármikor kérheti a többi örököstől, ez esetben általában egy gyermekrészt kap az elhunyt tulajdonrészéből. Minden másból, ami a hagyaték részét képezi, alapból egy gyermekrészt kap. Természetesen nálunk is van lehetőség lemondani az öröklésről.

2018. júl. 18. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 Andizsuzsi ***** válasza:
55%
És hogy jön a kérdésedhez a felvidéki ismerős?
2018. júl. 18. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:
73%

Valószínüleg róla van szó egész idö alatt.


Ebben az esetben nem itt kellene érdeklödni, hanem egy szlovák oldalon, mert ott más a jogi helyzet, a magyar jog ott nem érvényes!

2018. júl. 18. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 A kérdező kommentje:
Most pont ő örökölt. De például én itthon fogok örökölni egyszer. Egyébként a felvidéki srácot is meglepte, hogy anyukája tulajdont kapott, de haszonélvezetet nem.
2018. júl. 19. 09:44
 29/29 anonim ***** válasza:
Igen, gyerekek örökölnek. És hogy az első miért lett lenullázva, nem tudom, mert én speciel betegre nevettem magam rajta :D
2018. okt. 17. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!