Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Bérleményeknél ki és hogyan...

EagleHUN kérdése:

Bérleményeknél ki és hogyan lesz birtokos? Birtokvédelem megilleti-e?

Figyelt kérdés

1) Tudtommal ha valaki jogszerű érvényes szerződést köt bérlésről az 14 nap után birtokossá is válik, hiszen ő lakik ott.

És pl ha betolakodó van ezzel a jogával rendőrt hívhat stb...Sőt a tulajdonos sem zargathatja fölöslegesen.

(Sőt azt viszont biztosan tudom hogy a tv. annyi kitételt tesz csak a tulajdonossal szemben, hogy évente egyszer a bérlő évente egyszer köteles beengedni azaz a tudtával és jelenlétében léphet a birtok területére ellenőrzés céljából.)


2) Tudtommal erről a jogról senkit nem lehet lemondatni még szerződésben sem!


3) Tudtommal a fölösleges zaklatás háborgatás ellen akár birtokvédelmet is kérhet a város jegyzőénél.


4) Jár -e birtokvédelem annak is akinek szerződés nélkül adták ki az ingatlant?

Valahogy pl szomszédokkal vagy odaérkezett levelekkel igazolható a jogos ott tartózkodás?

(Igazolható hogy nem illegális lakásfoglaló az illető?)


//Ha lehet a tudtommal kezdődőeket is erősítsétek meg. Jó lenne pár link is mi írja le ezt, én csak a lakásbérleti tv. olvastam, de abban a birtokosságról birtokvédelemről nincsen szó, nyilván máshol írják le. De már nem tudom hol olvastam. Ebben kérnék segítséget.//



2018. júl. 21. 02:14
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
50%

Birtokos az, aki éppen lakja az ingatlant, jogcímtől függetlenül. A birtokvédelem is megilleti, bárkivel, akár a tulajdonossal szemben is, szintén jogcímtől függetlenül.


Az illegális lakásfoglalónak is jár a birtokvédelem, de ha a tulajdonos, vagy a jogos birtokos időben lép, akkor az illegális foglalást megakadályozhatja jogos önhatalom gyakorlásával vagy egyéb törvényes úton, a jegyzőtől kért birtokvédelemmel.

2018. júl. 21. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Ptk. 2. fejezete A birtokvédelem

Lásd itt:

[link]

2018. júl. 21. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszi.

Ment a zöld pacsi mind 2 hozzászólónak.

2018. júl. 21. 18:48
 4/11 anonim ***** válasza:

Az elsővel nem értek egyet teljesen.

Önkényes lakásfoglalás esetén nem érdemes jegyzői eljárással vacakolni; más szabályok vonatkoznak erre az esetre, így a bíróság pár napon belül meghozza az ítéletet (5 vagy 8, nem emlékszem pontosan).


A te leírásodhoz pedig:


- Nem 14 nap múlva válik birtokossá a bérlő, hanem a szerződésben meghatározott napon (ami általában a szerződés kezdete; továbbá általában a beköltözés napja is egyben).

Lehet persze mondjuk ma szerződést kötni pl. augusztus 1-jétől, ez azt jelentené, hogy ma aláírják a felek a szerződést, a BIRTOKBA ADÁS és a BIRTOKBA VÉTEL pedig augusztus 1-jén történik - evidensen a bérleti díj és egyéb fizetnivalók ekkortól terhelik a bérlőt. (De az is lehet, hogy csak átveszi a kulcsokat, és később költözik be; ettől függetlenül attól a naptól már ő van birtokon belül a szerződés alapján.)


- A törvényben valóban évi egy alkalom van meghatározva, viszont ettől el lehet térni. Mindkét fél szempontjából a havi egy alkalom az "egészséges". - A tulaj úgyis megy a bérleti díjért, ha nem folyószámlára fizet a bérlő; így egyúttal a rendeltetésszerű használatot is ellenőrizheti a tulaj.

Ennél gyakrabban teljesen felesleges járkálni szerintem; ha valaki már az első hónapban rongál vagy csinál valami más disznóságot, akkor rendkívülivel ki kell rakni.

Vannak olyanok, akikkel eleinte nincs gond, csak később (vagy nem tűnik olyan nagy problémának - pedig lehet, hogy az).


- Tanúkkal valóban igazolható, ha már régebb óta ott lakik az illető, tehát minimum megismerik a szomszédok, ha beszélgetni nem is szoktak. Mert ez esetben is el tudják mondani, hogy az illetőt már két hónapja / fél éve /x ideje folyamatosan látják ott. Ha meg még tudják is, hogy bérlő az illető, annál jobb.

Az odaérkező leveleken is látszik a postabélyegző dátuma; és ugye egyből felmerül a kérdés, hogy honnan is lenne kulcsa a postaládához egy önkényes lakásfoglalónak...

2018. júl. 22. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszi #4 a választ.

- 1-2 dolgot azért kivennék részletezésre a hozzászólásodból, mert érdekel.


- "Önkényes lakásfoglalás esetén nem érdemes jegyzői eljárással vacakolni; más szabályok vonatkoznak erre az esetre, így a bíróság pár napon belül meghozza az ítéletet (5 vagy 8, nem emlékszem pontosan)."


Szerintem ez csak úgy lehetséges (érvényesíteni amit írtál) ha valahogyan bizonyítani is tudja az illető hogy valóban önkényes volt a foglalás.

Az előzőek válaszából a tv.- ből és abból amit tudok én arra következtetek hogy nagyjából csak az lehet önkényes ha feltöri berúgja vki az ajtót. (Függetlenül attól van-e szerződése vagy sem.)

Ha a kulcsot a tulajdonos adta akkor biztos nem lesz az!


Az ilyen erőszakos behatolás nyomát meg ha van ideje eltünteti és saját kulcsosra cserélni (max 1-2 nap alatt kivitelezhető) akkor már nagyon nehéz bizonyítani hogy önkényes volt!?

Isten bocsá hamisít az illető egy szerződést is...persze ezért később meg is büntetik...

Na az ilyet már csak hosszas pereskedés után tudod kirakni...szerintem. Tehát sajnos van visszaélési lehetőség, (mint mindenre) de biztos nem túl gyakori az ilyesmi.

2018. júl. 22. 21:29
 6/11 A kérdező kommentje:

Amit most nemrég hallottam (és újdonság volt számomra) hogy lehet olyan "végrehajtási" nyilatkozatot tetetni közjegyző előtt a bérlővel hogy mindenféle pereskedés nélkül kiköltözik. Ennek költsége a bérbeadóé természetesen (hisz az ő érdeke) jelenleg amit halottam 35000 körüli összeg.


(Ez tulajdonképp lényegében hasonló amit hitelszerződéskor a bankkal köt valaki hogy elárverezhetik a lakást ha nem fizeti a hitelt, mindenféle pereskedés nélkül!)

2018. júl. 22. 21:38
 7/11 A kérdező kommentje:

- " ha valaki már az első hónapban rongál vagy csinál valami más disznóságot, akkor rendkívülivel ki kell rakni."


1) Ez a "rendkívüli" pontosan mi is, mit jelent? Erről még nem tudok.


2) Én úgy tudom (eddig) hogy ha közösen meg tudnak egyezni akkor annyi amennyi (amennyit leírtak a szerződésbe pl 30 nap) ha egyoldalúan mond fel a tulaj akkor 2 x 8 napos felszólítás után a rákövetkezendő hónap utolsó napja (legtöbb esetben ez kb 2 hónapot is jelenthet.).

De ennek feltétele hogy olyan formában küldi a felszólítást ami követhető pl: e-mail, sms, ajánlott levél, ügyvédi felszólító levél.

Másrészt erre elvileg válaszolhat is ha hazugság áll a felszólításban.

Tényleg ez is jó kérdés: Érvényes-e a felszólítás vagy felmondás ha hazugság állt benne és a bérlő azt bizonyítani tudja (és vissza is ír rá?)?

2018. júl. 22. 21:39
 8/11 A kérdező kommentje:

3) Megint jó kérdés mi is számít rongálásnak? És azt ki dönti el?

- A bérbeadónak lakás fenntartási kötelezettsége van (mert azt csak fenntartási szerződéssel adhatja át!) ennek értelmében minden felújítás és minden csere (ami rendeltetésszerű használat mellett válik szükségessé) csak és kizárólag az bérbeadó költségére és terhére történhet!


Elvileg, mert ezt nagyon nagyon nem szeretik betartani, ha valamiről szól a bérlő hogy nem használható, már jönnek a rágalmazással meg a vádaskodással, ahelyett hogy békében kicserélnék!


5) Másrészt ehhez tartozik hogy a legtöbben vagy lepukkant lakást adnak ki ócska öreg vacak cuccokkal, amelyek rég túllépték élettartamukat. Tehát nem garanciálisan bármikor tönkremehetnek!

Vagy felújította de már arra készülve hogy ki lesz adva és az "új" berendezések a lehető legolcsóbb leggagyibb berendezések felszerelések Kínából. Örülhet az illető ha a garanciaidőt kibírják.


6) Szóval szerintem a rongálás az kb az ha engedély nélkül átalakít, vagy kalapáccsal szétver valamit a bérlő. Látszanak a kalapácsnyomok, lyuk van a falon stb.. Semmi más!

A hanyagság vagy nem rendeltetés szerű használat ennél kevésbé egyértelmű, de még bizonyítható dolognak kell lennie.


7) Tehát ha megy is a tulaj és az ellenőrzése során lát is valamit ami esetleg nem tetszik neki, korántsem az ő szava fogja eldönteni hogy az szándékos volt-e vagy hogy nem rendeltetésszerűségből adódott. Amennyiben a bérlő is fizetett rendesen mindent és nem egyértelmű és főleg nem bizonyítható a fenti dolgok akkor szerintem 2 dolgot tehet.

- Csendben marad és cseréli a cuccot.

- Felmond rendesen közös megegyezéssel! (A bérlő tulajdonát képző kauciót visszaszolgáltatva! Merthogy sokan szeretik valamiféle autómatikus (ön)kártérítő összegnek tekinteni és elvenni, holott kizárólag a szerződésben foglaltakra lett lerakva ami bérleti díj és rezsi semmi más! És mivel a bérlő magántulajdona kötelesek lennének elszámolni vele pontosan még ha le is von belőle a maradékot vissza kell adnia, semmiképp nem az egészet. sikkasztásnak számít! 50k fölött bűncselekmény.)


8) Megint csak ugyanoda lyukadunk ki ha a bérleti díjat mint a koptatás átalánydíját előre megfizette a bérlő. A berendezések kopni és tönkremenni fognak, jogosan várja el hogy ki legyenek cserélve! Tehát utólag és visszamenőleg tényleg csak erősen indokolt (bizonyítható) esetben követelőzzenek rajta!

2018. júl. 22. 21:44
 9/11 A kérdező kommentje:

Bocs hogy így kikeltem /visszakérdeztem stb... pár (szerintem nem jelentéktelen) részleten. #4

A többi része ok. Neked is ment a zöld.

2018. júl. 22. 21:47
 10/11 A kérdező kommentje:

"ha nem folyószámlára fizet a bérlő"

Bónusz hátha nem tudja mindenki, megosztom:


- Tudtommal rendelet van róla (NAV) hogy ilyen esetben köteles vezetni valamilyen formában a pénz átadásokat amit aláírnak és dátumoznak amit az átadásról leírtak!

Be nem tartása szabályszegés, súlyos bírsággal járhat. (Nem ez még nem adóügyi bírság pusztán a rendelet be nem tartása miatti!)


A bérlő viszonylatában is van ennek hatása kb 2 dolog következik ebből:


- Ha nem vezette ezt a bérbeadó akkor nincs meg az adatsor hogy a bérlő mikor fizetett mikor nem. Ha fizetési meghagyást felszólítást sem küldött az életbe nem fogja tudni bizonyítani és így behajtatni sem az esetleges bérleti díj hátralékot! Bírósági úton sem!

Mert nem a bérlő van/volt erre kötelezve és így ennek hiányából neki hátránya nem származhat!


- Bár áfás számla adási kötelezettsége nincs a bérbeadóknak.

Ha összevesznek és addig fentebbi adatsor nem volt vezetve kp átadáskor a bérlő viszont fenyegetve érzi magát esetleg a kauciójától próbálják jogtalanul megfosztani, elvileg simán írhat (akár kézzel is) átadás átvételi nyilatkozatot és mondhatja pénzátadáskor a tulajdonosnak hogy írd alá. Ha nem akkor nem ad át pénzt és kész. Vagy adjon bankszámlaszámot mert a banki kivonat igazoló erejű és onnantól oda utal.

Vagy menjen nyugodtan perelni és amint kiderül ennek hiánya még meg is bírságolják!

2018. júl. 22. 22:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!