Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szeretnék segítséget kérni...

Szeretnék segítséget kérni hagyatéki eljárás ügyében. Minden építő jellegű hozzászólást szívesen veszek. Lehetséges-e az, hogy kiskorú gyermekkel az utcára kerüljenek a lakásban lakók?

Figyelt kérdés

Megboldogult nagymamámnak volt egy lakása. Két és fél szoba, emeletes házban.

Nagymamámnak van három gyermeke. Most, hogy nagymamám elment, most lesz a hagyatéki tárgyalás a lakásról. Normál esetben ez mindhármújuké, azaz 1/3-d részt örököl mindenki.


Most válik bonyolultabbá.


A három testvér közül ketten ebben a lakásban élnek. A harmadik testvék kijelentette nekik, hogy azt akarja, hogy fizessék ki a részét a lakásból mindenképpen. A helyzet az, hogy a másik két testvérnek nincs hova mennie és nincs semmilyen ingatlanuk, semmi ahová költözhetnének. A két testvér közül, amelyik a házban lakik, az egyiknek nincs jövedelme, vagy nagyon alacsony, a másik testvérnek pedig van egy kiskorú gyermeke, aki vele lakik a lakásban, és ráadásúl kiskorú. Ez a testvér fizeti az egész rezsit, élelmezést, neveli egyedül az árva gyereket, és tartja el a másik testvért is, mert szinte semmi keresete nincsen.


A kérdés az: előfordulhat-e, hogy valahogy kötelezzék őket az ingatlan elhagyására, és eladásra kerüljön a lakás? Fenyeget-e az a veszély, hogy utcára kerülnek a kiskorú gyermekkel együtt?

Már az is elszomorító, hogy ekkora huzavona megy a lakáson testvérek között.


Minden véleményt, és építő hozzászólást előre is megköszönök!



2018. aug. 30. 20:13
 1/8 anonim ***** válasza:
81%

Ha valaki örököl egy ingatlant, jogos elvárás, hogy abból lásson is valami hasznot, vagy bérleti díjat, vagy vegyék meg tőle, és akkor a vételárat. Ha erre a többi tulaj nem hajlandó, akkor az illető kérheti a közös tulajdon megszüntetését peres eljárásban. Nem kéne eddig eljutni...


Amúgy meg utcára biztos nem kell menni, el kell adni az ingatlant (hacsak hitelvől ki nem tudják vásároni a 3 tulajt), és a kapott pénzből vagy venni egy kisebbet (akár hitelfelvétellel), vagy elmenni albérletbe, amíg nincs más.


Nem csinálhatnak úgy, mintha a 3. tulaj az elvárásaival nem is létezene (hacsak nincs haszonélvezetük - vélhetően nincs)

2018. aug. 30. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hozzászólást.


Nem, szó sincs róla, hogy nem akarnák kifizetni, de nem tudják. Az egyik nem keres szinte semmit, a másik meg hármójukat is alig tudja eltartani, nemhogy kifizessen ekkora összeget. Hitelt sem nagyon tud felvenni egyikőjük sem, esélyes, hogy nem kapnak.


A részletek még nem deültek ki, még csak most lesz az első találkozó a közjegyzővel az ügyben.


A szomorú valóság az, hogy a 3. testvért lehet, hogy nem érdekelné, hogy az utcára kerülnek-e vagy sem.

2018. aug. 30. 21:01
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Igazából nem szempont, de azért kíváncsi lennék, hogy a 2. testvérnek miért nincs jövedelme, miért az 1. testvér tartja el...


A lényeg: ahogy az első válaszoló is írta, a 3. testvér részéről jogos az igény, hogy az ő részéből pénzt lásson. Ha a bent lakó két testvér nem tudja kifizetni, akkor adják el a lakást, és a rájuk eső részből vegyenek egy kisebbet (vagy egy ugyanekkorát vidéken).

Ha nem tudnak megegyezni, akkor bíróság kötelezheti őket az eladásra, de egyrészt a per is elég hosszú, másrészt meg a határidő is (egy-két év). Szóval a bentlakók szempontjából ez időnyereség - bár pluszköltségek árán, mivel a bírósági- és perköltségeket egyenlő arányban kell fizetnie a 3 testvérnek. De ez idő alatt összeszedhetik magukat anyagilag, pl. a 2. testvér elmegy dolgozni, vagy ha a kiskorú gyerek idő közben végez a sulival, szintén mehet dolgozni, az 1. testvér kereshet jobban fizető munkát stb.

2018. aug. 30. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy már a többiek írták, a 3. testvér meg fogja kapni a pénzét, ha kell, a lakás eladásával - idővel.

De a lakásból nem lesz addig senki kirakva, amíg az eladás meg nem történik, ettől nem kell félni, hogy az utcára kerültök.

Meg kell beszélni a testvérrel, hogy meghirdetik a lakást eladásra és ha már a vevő ki is fizette az árát, akkor abból mindhárman megkapják a részüket.

A lakáshirdetés előtt körbe kell nézni/kérdezni, hogy egy olyan lakás mennyiért szokott elkelni és egy kicsivel magasabb áron kell meghirdetni ennél. Így nem lesz azonnal rengeteg jelentkező a lakásért - most jó a piac, nem kell attól félni, hogy nem lesz vevő ha jó helyen van - és abból az árból lehet picit engedni ha muszáj.

Ha pedig nem lesz vásárló, akkor a testvér nem kötözködhet, hiszen ő sem tudná eladni.

A lakáseladás szándéka jelzi, hogy szeretnék a részéhez hozzájuttatni, tehát nincs értelme pereskednie. Majd ha lesz jó vevő, akkor megkapja a pénzét, a másik két testvér a gyerekkel meg addig ott marad, mint eddig.

Ha sikerül eladni, akkor ki kell kötni a vevőnél pár hónapos kiköltözési időt. Mondjuk kifizeti a 2/3-t az árnak - ebből a két testvér együtt át tud költözni ez alatt az idő alatt egy másik lakásba, kisebbe vagy máshol levőbe, amire futja belőle. Amikor kiköltöztek, akkor kifizeti az utolsó harmadot a vevő, de azt már a 3. testvérnek.

El kell mondani a 3. testvérnek, hogy a pereskedés pénzbe kerül és sok-sok időbe, várja meg inkább, hogy el legyen adva a lakás, mert a perben is csak ezt köthetik ki, mást nem. Vagyis ha perel, akkor még később lesz megindítva a lakás eladása.

2018. aug. 30. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

A hagyatéki eljárás a három testvérnek egyharmadot ítél, ha nincs egyéb körülmény. De lehet!!!

Meg kell vizsgálni. Ki gondozta a nagymamát? Ki tartotta karban a házat és mióta? Ez két nyilvánvaló kérdés, de lehet még több is. Például mi volt a távozás oka? Ezek mind befolyásolják az arányokat. Van méltányosság. Ez is érvényesíthető, bár ebben már szerepet játszik, ki erőszakosabb.


Mindenképpen a megegyezés a legfájdalommentesebb, legolcsóbb. Akár segítséggel és mindenképpen a hagyatéki tárgyalás előtt.


A kifizetésre is ezer mód van. De lehet balek módon rosszul is járni. Ez már sajnos nem a jog, hanem azon múlik, ki élelmesebb.

2018. aug. 31. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
48%
Bizony, 5-ös válaszolónak igaza van! Tessék kőkeményen fellépni a harmadik testvér ellen arra hivatkozva, hogy a nagymamát betegségében és öregségében nem támogatta, nem gondozta, nem törődött vele! Szükség esetén ügyvédet fogadni, összegezni, hogy hány óra gondozási időt emésztett föl a nagymama ápolása, amit a két vele lakó testvér végzett. Összeszedni az orvosi papirokat a mama betegségeiről, számlákat gyógyszerekről, mindenről! az ápolást beszorozni óradijjal és a közjegyzővel elismertetni! Utcára biztos nem kerülnek, hiszen van egy kétharmadnyi lakásuk. Ird majd meg , hogy mi lett az eredmény.
2018. szept. 22. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Mi nagyon hasonló helyzetbe fogunk kerülni,ha meghal a 85 éves mamám.5 gyereke volt,ebből 2 már meghalt(az egyik az apánk).

Az egyik 60 év körüli testvér soha el nem költözött a szüleitől és soha nem is dolgozott,nevetséges rokkantnyugdíjat kap,a másik egy alkoholista,aki az egyik felnőtt gyerekével élősködik a nagymamán évtizedek óta,mert keresete neki sincs,vagy csak néha pár órában elmegy dolgozni.

A nagymama(aki a legfittebb egyébként a házban még mindig),már évekkel ezelőtt ráíratta a 60 éves fiára a nagy házat,de ha ő is meghal,nyilván a testvérek örökölnének.Na,ebből a pénzből,házból mi tuti nem látunk semmit.

Ezt csak azért írtam le,hogy nem mindig az van ám,hogy a szegény idős anyukát-apukát ápolja otthon a testvér,vagy testvérek és jogos,hogy az,akinek lett normális élete,az ne kapjon az örökségből,hanem van ilyen is,ami szintén egy patthelyzet.

2018. dec. 28. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Nálunk is volt hasonló eset, ott az a fél, aki nem lakott az örökölt házrészében , az eladásig követelt bérleti díjat, mivel más lakott az ő tulajdonrészében is.
2021. ápr. 11. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!