Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hagyatéki eljárás végzése...

Hagyatéki eljárás végzése ellen, hogy lehet fellebbezni?

Figyelt kérdés

Még nem jogerős a végzés, de azért szeretnénk visszautasítani a hagyatékot, mivel a hagyatéki teher nagyobb mint maga a hagyaték.

Osztályos egységen alapuló örökség esetén a teher is arányosan oszlik el vagy a hagyatékot a végrendelet szerint öröklők kapják, a terhet viszon egyenlően osztják el az örökösök között?

Fellebbezési mintát hol találhatok?

Válaszokat előre is köszönöm !



2018. szept. 30. 14:20
 1/1 anonim válasza:

A fellebbezési lehetőség benne van a nem jogerős hagyatékátadó végzésben. Az is, hogy pontosan hova kell benyújtani, kinek címezni, hány példányban ( a benyújtás és címzés helye nem ugyanaz.Pl.: Tisztelt Bíróságnak címzed, de a közjegyzőnek kell benyújtani.) Illetéke is van, amit általában illetékbélyegben kell megfizetni, amit postán tudsz vásárolni. A végzésben benne van, hogy a fellebbezésnek mennyi az illetéke. Ha nagyobb a hagyatéki teher, mint az örökrész, akkor csak az örökrész erejéig öröklöd a terhet is. Pl.: Örökölsz 5 millió forintot, és egy 2 millió forint értékű házrészt, de 10 millió a tartozás, akkor "csak" 7 millió forint tartozást örökölsz. A maradék 3 millió megy a levesbe. Ha többen vagytok örökösök: Örökölt összeg 5 millió, a ház 2 millió. Ha fele-fele arányban örököltök, akkor 2,5-2,5 millió az örökrész, és fele-fele házrész, tehát 1-1 millió forint értékű házrész, akkor az adósság is csak 3,5-3,5 millió. A többi tartozás mehet a levesbe.


Igazából az örökrészről már akkor lemondhattál volna, mikor még el sem kezdődött a hagyatéki eljárás. Amikor az Önkormányzat felméri az örökhagyó hagyatékát, készít egy hagyatéki leltárt, ekkor kerül sor a feltételezett örökösök megnevezésére is. Ezt küldi meg a közjegyzőnek. Ezek után a közjegyző felveszi levél útján a kapcsolatot a lehetséges örökösökkel, egy tájékoztató levélben, hogy mikor és hol lesz a hagyatéki tárgyalás, és hogy körül-belül mennyi lesz a közjegyzői illeték a hagyatéki vagyon után. Emellett a levél mellett kellett legyen egy második lap is, amelyen be lehet jelölni a további feltételezett örökösöket, illetőleg le lehet mondani az örökrészről és hogy kinek a javára mondasz le. Ha nem kívánod az örökrészedet megörökölni, akkor ezt a lapot kell kitöltve a közjegyzőnek visszaküldeni, lehetőleg tértivevényes, vagy ajánlott levélként, a későbbi tévedések elkerülése végett (Ugye, láttunk már karón varjút?). Ha ez a lépés kimaradt, akkor a kézbesítéstől számított 15 naptári napod van az elkészült hagyatékátadó végzés elleni fellebbezés beadására. A kézbesítéstől számított azt a napot jelenti, amikor átvetted a postástól. Ha személyesen viszed, akkor az a nap számít, amikor odaadod a közjegyzőnek, ha postára adod, a postára adás dátuma számít. Remélem tudtam segíteni és választ kaptál minden kérdésedre.

2018. okt. 8. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!