Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Öröklés: gyerekek és egy...

Öröklés: gyerekek és egy élettárs, mit fognak örökölni, mik a buktatók?

Figyelt kérdés
Anyámnak volt egy élettársa, sokáig (bár be sem volt oda jelentve hivatalosan), anyám meghalt, van több gyerek, ők már nem laknak ott (régen elváltak a szülők, és az apjuknál maradtak). Ilyenkor örökölhet valamit az élettárs? Mi rosszat tehet ellenünk gyerekek ellen? Rendesnek tűnt, de most gonosz lett, mikor beszéltünk erről, ő is meg a rokonai is, hazudoztak, támadtak, gyalázkodtak. Egyelőre nem hajlandó kiköltözni, nincs háza állítólag. Anyám értékeit (pénz, ékszer) már nyilván lenyúlták, melyek ott voltak.

2018. okt. 29. 14:09
 1/7 anonim ***** válasza:
90%

Hivatalosan csak a gyerekek örökölnek, az élettársnak semmi joga sincs, még ott laknia sem.

Amiket meg eltüntettek, az lopásnak minösül, ezért megbüntetik öt.

2018. okt. 29. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
90%

"Az élettárs öröklési jogát szabályozó, jelenleg hatályos magyar törvény szerint az élettársak egymás után a törvényes öröklés rendje szerint nem örökölnek, amiért csak a végrendelet útján történő örökös-nevezés lehetséges, érthetőbben, az élettárs csak végrendelet alapján szerezheti meg az elhunyt társa vagyonát, javait. Ha viszont e javakat együtt szerezték, együttlétük alatt tehát, a megszerzésben történt közreműködésük arányában részesülnek e javakból. Ha ezt a hozzájárulást nem lehet megállapítani, bizonyítani, azt azonos mértékűnek (½ rész) kell tekinteni. Ilyen esetben a végrendelettel a társtól megszerezhető vagyon a fele rész, a másik fél rész azonban nem hagyaték, hanem saját vagyon, ami nem vehető be a hagyatéki vagyontömegbe."

Ezt találtam egy portálon. Ez alapján #1 jól mondta, csak kiegészül azzal, hogy ha közös vagyonuk keletkezett az együttélés során, akkor az részben az élettársat illeti meg. De ezt gondolom külön kell a hagyatéki eljárás során bizonyítania.

2018. okt. 29. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
39%

Mindkét válaszadó hülyeségeket állít.


Az élettárs, amennyiben vagyonközöségben élt az elhunyttal, nem örökös lesz, hanem tulajdonos, akinek a tulajdona nem fogja az örökség részét képezni.

Hogy milyen mértékben tulajdonol és mit, az a hagyatéki eljárás során vélhetően kiderül.

Az ingó vagyonok (pénz, ékszer) feletti rendelkezési jog bizonyos részben az élettársat is megillethetik, tehát lopásról beszélni így, kategórikusan, hülyeség.

2018. okt. 29. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

#3

Mi lenne ha elolvasnád egyszer végre amiről kijelented, hogy hülyeség?

Pontosan azt írtuk le amit te. Hogy te ezt nem értetted meg, az más dolog.

2018. okt. 29. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Persze, nem lopja el az az értékeket, aki nem hajlandó kiköltözni, és támadja, gyalázza a gyerekeket, az igazi örökösöket... És megpróbál ködösíteni. Már rég ki kellett volna költöznie eleve. Biztos visszaadja, amit elvitt, és mi tudjuk, hogy pontosan mi volt ott... Ha elmaradt rezsit hagy hátra, azt is biztos visszafizeti majd... Ez nem így működik, ez a világ a bűnözőket jutalmazza, sokszor több joguk van, mint a tisztességeseknek. Pl. ha ő vagy bárki úgy döntene, hogy ott lakik, évekig pereskednénk, hogy kitegyék onnan, ha csak nem nyúlunk mi is szabadosabb eszközökhöz.
2018. okt. 29. 21:14
 6/7 anonim ***** válasza:

Úgy vélem, hogy az "ex-élettárs" (bocs, tudom, hogy kicsit morbid, de nem tudok jobb szót mondani) már jogcím nélkül lakik a lakásban. A szóba jöhető valamennyi örökös (amint legalább a közjegyzői idézés megvan, mivel ez a dokumentum hivatalosan is felsorolja ezen személyeket) együttesen vagy valakit együttesen írásban meghatalmazva (pl. ügyvédet) felszólító levelet küldhetnek neki, de akár a rendőrségen is feljelentést tehetnek. Lehetséges, hogy nem teszik ki a rendőrök a szűrét első körre, de kötelesek jegyzőkönyvet felvenni, amiben benne lesz, hogy ő bizony életvitelszerűen ott tartózkodik az akaratotok ellenére, és nem hajlandó kiköltözni. Ezután legalább a rezsit be lehet rajta vasalni. Az örökösödési eljárás jogerőre emelkedése után szerintem már ennél is határozottabban fel lehet lépni, továbbá polgári perben sérelmi díj fizetésére is lehet perelni a rezsi mellett. Továbbá szerintem, de ez nem biztos, de ha szereztek valami bizonyítékot, pl. szándéknyilatkozatot, hogy valaki x Ft/hó-ért kivenné azt a lakást, akkor talán az elesett bevételt is perelhetitek rajta, de ez nem biztos.


Persze nem biztatlak semmi törvénytelenre, csak úgy sity-suty egy ilyet írni talán magánokirathamisítás lenne, és könnyen lehet, hogy az illetőt a bíróságon tanúként ki is hallgatnák. Én meg amúgy sem szeretnék senkit törvénytelenségre buzdítani, csak azért mondom, hogyha ilyen helyzet merülne fel, akkor én tutira megpróbálkoznék ezzel, bár lehet, hogy ezt a sérelmi díjban is be lehet foglalni, és a sérelmi díjnál nincs szükség bizonyításra. Kérjetek ügyvédi tanácsot, segítséget!

2018. nov. 26. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ja hát sajna az ingatlanban lévő dolgok nagy részének jó eséllyel lába kel, ez ilyen helyzetben már csak így szokás. Sajna nem nagyon tudjátok bizonyítani, hogy

1. mi volt az apukátoknak

2. az ex élettársnál van jelenleg, nem pedig eladta, elajándékozta ismeretlennek, vagy

3. az ex-élettárs jogtalanul vitte el (az apukátok még életében nem ajándékozta-e neki, vagy nem ő vette-e eredetileg, és az apukátok csak használhatta)


Erre is az ügyvéd tud választ adni, hogy mit lehet tenni.

2018. nov. 26. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!