Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kb 6 éve eladtam egy kis...

Kb 6 éve eladtam egy kis hobbi telket. Az új tulajdonos a mai napig nem irata át a nevére . Vissza szállhat a nevemre a tulajdon jog?

Figyelt kérdés
Nem szeretném ha a parlagfű , illetve a telek rendezetlensége miatt megbírságolnának.Mert tulajdon jogilag a nevemen van még a terület.
2018. nov. 18. 18:24
 1/10 anonim ***** válasza:
Valami nem stimmel. A Földhivatalba beadott okiratok alapján a hivatal maga végzi el automatikusan a dolgot.
2018. nov. 18. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Ügyvédnél írtátok a szerződést vagy ügyvéd nélkül?
2018. nov. 18. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
46%
Nem lehet gondod. Olyan ez, mint az autónál. Ha az új tulaj nem íratta még át és szabálytalankodik akkor neked megy a bünti, de meglobogtatod az adásvételit és nem kell fizetned. Igaz, neked bosszúság. Ha 6 évig nem volt gond akkor én nem aggódnék.
2018. nov. 18. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Az új tulaj nem sok mindent írat át. Ha a szerződést ügyvéd készítette, akkor neki kell/kellett volna a földhivatalban átíratni.

Ha nem ügyvédes szerződés volt, csak egymás tenyerébe csaptatok, akkor az a hivatal előtt nulla. Ha most tiéd a telek a tulajdoni lapon, akkor természetesen a parlagfű is a tiéd.

2018. nov. 18. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
A tulajdonjogot a földhivatali bejegyzés keletkezteti. Ergo nem elég meglobogtatnod az adásvételit, ha jönne a bünti, mert az jogilag még a te tulajdonod.
2018. nov. 18. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Javaslom, hogy a jövőben esetleg előforduló kellemetlenségek elkerülése érdekében készíttessetek ügyvéddel egy szerződést, ami alapján a földhivatal is bejegyzi az új tulajdonos tulajdonjogát. Ha budapesti, vagy Pest környéki az ingatlan, szívesen tudok ebben segíteni.
2018. nov. 18. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

"A tulajdonjogot a földhivatali bejegyzés keletkezteti. "


LOL


A tulajdonjog azé, aki adás-vételi szerződéssel, ajándékozás útján, örökléssel vagy elbirtoklással megszerzi adott ingatlan tulajdonjogát.


Az adás-vételi szerződés érvényességének NEM FELTÉTELE az ügyvédi ellenjegyzés. Az csak a földhivalati bejegyzés előfeltétele.


Azonban a jog azt tekinti tulajdonosnak, akinek adott időpillanatban a nevén van az ingatlan.

A földhivatali bejegyzést (átvezetést) azért is érdemes megejteni az új tulajdonosnak, mert ha nem teszi, más, jóhiszemű harmadik személy tulajdonjogot szerezhet az ingatlanon. Ez akkor fordulhat elő, ha a korábbi tulaj másnak is eladja az ingatlant.


Ha az adás-vételi szerződés egyébként érvényes, akkor nincs mitől tartanod, ha megbüntetnének, akkor elég a szerződésre hivatkoznod, ugyanis az átírás terhe a szerző félé, tehát azé, aki megvásárolja az ingatlant, nem azé, aki azt eladja.

2018. nov. 18. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

"Ha az adás-vételi szerződés egyébként érvényes, akkor nincs mitől tartanod, ha megbüntetnének, akkor elég a szerződésre hivatkoznod, ugyanis az átírás terhe a szerző félé, tehát azé, aki megvásárolja az ingatlant, nem azé, aki azt eladja."


Pont magad írtad, hogy az a tulajdonos, aki az ingatlan-nyilvántartásba be van jegyezve. Ameddig nincs bejegyezve, addig a tulajdonjog sem száll át. Nem elég tehát az adásvételi meglobogtatni, mert még mindig az eladó a tulajdonos. Ez nem olyan, mint egy autó eladása, mert ott az adásvételi szerződés és a birtokátruházással a vevő tulajdonjogot szerez, a járműnyilvántartás ebből a szempontból semmilyen tulajdonjogot nem keletkeztet.

2018. nov. 19. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"Ameddig nincs bejegyezve, addig a tulajdonjog sem száll át. Nem elég tehát az adásvételi meglobogtatni, mert még mindig az eladó a tulajdonos."


Ez nem ilyen egyszerű, mert létezik ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonos is. Ilyen az elbirtokló, az örökös és ilyen az ellenérték fejében szerző vevő is.


Ismétlem, az ingatlan adás-vételi szerződés ügyvédi ellenjegyzés hiányában is érvényes (ha egyébként is az, tehát nem alaki, tartalmi kellékhiányos, stb.), csak az ingatlan regiszterbe való bejegyzésre alkalmatlan.

2018. nov. 20. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Ember, kevered a fogalmakat.


Amiről te beszélsz, ott a tulajdonjog igatlan-nyilvantartason kívül keletkezik, ex lege. Ezeknél nem a bejegyzés keletkezteti a tulajdonjogot, hanem az elbirtoklas tenye, az öröklés, stb. Átruházásnál a bejegyzés keletkezteti, az adásvételi szerződéssel csak igenyt szerzel arra, hogy a tulajdonjogot bejegyezzék (ez az un. tulajdonjogi igény), de a bejegyzésig nem vagy tulajdonos! Ez ráadádul régi Ptk-s (6 éves sztori), tehát jogcímes elbirtoklás sincs.


Az ügyvedi ellenjegyzest meg felejtsük már el, mert kevered az anyagi kérdéseket az alaki kérdésekkel. Szóval nem mondtam, hogy ellenjegyzes nélkül nem érvényes a szerződés, de ellenjegyzes nélkül a földhivatal nem jegyzi be, tehát pert kéne indítania, hogy a jogerős ítelet, illetve a bírósági megkeresése alapjan bejegyezhető legyen a tulajdonjog.


De hogy elvonatkoztassunk a polgari jogi vetülettől, helyi adó ügyekben az önkormanyzatot pont nem fogja érdekelni, hogy ki nincs bejegyezve, mert pl. telekadónál, építményadónál az az adó alanya, aki jan. 1-jén az ingatlan-nyilvántartásban szerepel.

2018. nov. 20. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!