Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Verekedésért börtönbe lehet...

Verekedésért börtönbe lehet kerülni?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdésem, hogy egy sima bunyó miatt lecsukhatnak? Mondjuk, hogy nem sérül meg senki, csak épp látja a rendőr és bevisznek vagy kamera felvétel alapján másnap előállítanak? F

2019. jan. 23. 10:30
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Mi az, hogy élet ellennes támadás? Minden támadás élet ellen irányul. Amire a kolléga gondolt az a szituációs védelmi helyzet miszerint ha fennálnak bizanyos körülmények (pl éjszaka) a támadást úgy kell tekinteni mintha az élet kioltására irányult volna. Ez bizonyos értelemben tágítja a jogos védelem körét valóban. A másik ami folyton visszatérő hülye duma a védekezés arányossága. Szó sincs ilyenről, amég fennál a jogos védelmi helyzet úgy védekezel és olyan eszközzel, ahogy és amivel tudsz. Akkor van gáz ha már nem áll fenn a védelmi helyzet de te tovább "védekezel". De ilyenkor is lehet hivatkozni arra, hogy ezt menthető felindulásból/ilyedtségből tetted ami szintén kizárja a felelősségre vonást. Persze a jogos védelmi helyzetet bizanyítani kell.


Továbbiakban ha nincs jogos védelmi helyzet akkor sem lesz ebből bajod ha valóban nem sérült meg senki és nincs korábbi ügyed ami miatt más elbírálás alá esnél vagy nincs olyan minősítő körülmény ami miatt súlyosabb lenne a bűncselekmény (pl a másik fél gyermekkorú). Ráadásul ha nem merül ki a garázdaság tényállása ez csak egy könnyű testi sértés. Ami viszont magánindítványra büntethető csak. Értsd kell a sértett feljelentése máskülönben a rendőrség hozzád sem érhet emiatt. Ha garázdaságról van szó (mondjuk olyan helyen verekedtetek ahol több ember van) akkor már jöhet a rendőr de nem hiszem hogy lesz olyan ügyész aki egy sérülés nélküli verekedés büntetlen előéletű alanyát bíróság elé viszi. Egyszerűen nincs értelme.

2019. jan. 25. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
Én csak azt nem értem, mit számít, hogy éjszaka támadnak meg vagy nappal?
2019. jan. 25. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
Most mondtam el, a btk nevesít néhány körülményt (22§ (2)) amikor a jogos védelmi helyzetben a védekező ellen irányult támadást az élete kioltására irányuló támadásnak kell venni. Ilyenkor a védekező minden további nélkül akár meg is ölheti a támadót.
2019. jan. 25. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:
Igen, csak ahhoz kell józan ítélő képesség is, hogy el tudd dönteni, hogy ez mikor áll fent. Azért vigyázzunk a fogalmazàssal is, mert itt a gyakorin nem mindenki jogász, úgyhogy próbáljuk meg úgy elmagyarázni, hogy ne az jöjjön le az egészből az egyszerű halandó számára, hogy éjszaka ha megtàmadnak, akkor mindenképp szúrni vagy lőni kell.
2019. jan. 25. 13:20
 15/15 anonim ***** válasza:
Nyilván nem kell. Csak fenn áll ez a lehetőség is ha nincs más választás. Enyhültek a szabályok a régi jogos védelmi helyzethez képest. Mint említettem az arányos védekezést is kivették. Ez nem azt jelenti hogy addig üthetem amég mozog hanem, hogy amég fennáll a veszély addig úgy védekezhetek ahogy tudok. Viszont ha a veszély helyzet elmúlt már nem védekezhetek.
2019. jan. 25. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!