Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az alábbi esetben nekem kell...

Az alábbi esetben nekem kell fizetni a munkáltatónak ha fizetetlen szabadságra megyek? Jól gondolom?

Figyelt kérdés
Azt tudom hogy az éves fizetett szabadság keret időarányosan csökken attól függően hogy mennyit vagyok fizetetlenen. És mi történik a következő esetben? Tegyük fel hogy van 30 nap éves fizetett szabim és ezt kiveszem október végéig (Elvileg megtehető). Ha nov.-dec. elmegyek fizetetlenre akkor ezzel 25 napra csökken az éves fizetett. Vissza kell fizetnem azt az 5 napot? Vagy mi van ilyenkor?
2019. ápr. 21. 08:18
 1/7 anonim ***** válasza:
Ne ciccelj. Azokra a napokra nem kapsz bért, nevében is benne van, Fizetetlen.
2019. ápr. 21. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
De mi van azzal az 5 fizetett szabadnappal amit kivettem de mégsem jár?
2019. ápr. 21. 08:59
 3/7 anonim ***** válasza:

Rosszul értelmezed a szabályt.

Az, hogy a fizetett szabadság keet időarányosan csökken nem azt jelenti, hogy a fizetett és fizetetlen napokat ki kell egymásból vonni.

Alap esetben az év első felében annyi szabadságot vehetsz ki amennyi az éves szabadságod fele, a kétharmadánál az évnek már rendelkezel az éves szabid kétharmadával. Vagyis ha 2 hónapra fizetetlen szabadságra mentél, akkor nem az éves szabadságoddal rendelkezel, hanem csak ami a 10 maradék hónapra eső része. Maradjunk a 30 napodnál! Elméletileg abból október végéig 25 napra vagy jogosult, de a munkáltató engedheti, hogy előbb kivedd a maradék 5 napodat. Ha fizetetlen szabira mész az pont olyan, mintha munkanélkülivé válnál, vagyis nem leszel jogosult erre az 5 napra. De ha már előbb kivetted akkor az a munkaadód terhére történt, ő már befizette a szükséges járulékokat, így ennyi.

Jobban érthető ha hosszabb időt nézel, mint mondjuk egy tanár ismerősöm, aki befejezte a tanévet júniussal és onnantól fizetetlen szabadságot vett ki és 2 tanéven át nem dolgozott az iskolában. Nála egyszerűen megnézték, hogy a fél évre mennyi szabadsága jár, abból mennyit vett már ki és a különbözetet rendezték az utolsó havi bérével. Ha többet lett volna szabadságon akkor sem történik semmi, hiszen a munkáltató hozzájárult a szabadsághoz, ami meg utána volt, azt ledolgozta. De nem vonják ki a 6 hónapi fizetetlen szabadságának idejét a 26 napnyi fizetett szabadságából, csupán a fél éves munkaidőre nem 26 nap a szabi ami jár, hanem csak annak fele, 13 nap.

2019. ápr. 21. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Íbzeg! Ez fájt.
2019. ápr. 21. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
53%
Ami lemaradt: a fizetetlen szabadság nem a te egyéni döntésed, az a munkáltatótól függ. Csak ha a törvényben előírt 4 eset van, mint pl. sorkatonai szolgálat, szülő vagy gyermek gondozása amikor amúgy is biztosított mert gyes jár a gyereknek vagy ápolási díj a szülőnek, akkor kötelező kiadnia, de akkor sem azonnal. Más esetekben a munkaadó mérlegel, hogy ad-e lehetőséget a fizetetlen szabadságra vagy sem. Ha több szabadságot vettél ki, mint ami az év arányos része, akkor valószínűleg nem fognak hozzájárulni a fizetetlen szabadságodhoz, hogy ne érje őket kár, ha ez számukra fontos.
2019. ápr. 21. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
5-ös: én is az utolsó mondatodban írtakat tartom valószínűnek, de az élet mégis hozhatja úgy hogy akkor kell elengedniük fizetetlenre (valami miatt) amikorra már időarányosan több szabit vettél ki. Ha jól értem ilyenkor a cég "bukta" a dolgot. És ezt kérdeztem!
2019. ápr. 21. 09:27
 7/7 anonim ***** válasza:
Ha elenged..
2019. ápr. 21. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!