Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogosan követeli tőlem ezt a...

Jogosan követeli tőlem ezt a pénzt?

Figyelt kérdés
Egy barátom megkért kb. egy évvel ezelőtt, hogy vezessem az autóját,és vigyem el valahova, mert neki nincs jogosítványa. Ekkor még én voltam az autó tulajdonosa ő az üzembentartója. Ez idő alatt sajnos, közúti balesetet okoztunk, összekoccantunk egy másik autóval. Elismertük, hogy mi voltunk a hibásak, én pedig aláírtam, hogy én vezettem. A barátom biztosítója rendezte a kárt ( kb. 70000 Ft-ról van szó). Közben le került a nevemről az autó, már nem én vagyok a tulajdonosa. Most több mint egy év elteltével , azt követeli tőlem, hogy adjak neki 200 ezer forintot, amiből rendezem az én általam okozott kárt, plusz a kötelező felelősségbiztosítását is fizessem ki, mivel az azért emelkedett, mert én okoztam a balesetet. Állítólag már bírósági eljárás van ellenem. Ezt jogosan mind követelhetik tőlem, úgy hogy több mint egy éve történt az eset? És hát ő kért meg engem, hogy vezessek. Valamint mostmár semmi közöm ahhoz az autóhoz.
2019. ápr. 25. 11:18
 1/9 anonim ***** válasza:
Szerintem nem, de ettől még egy jogban jártas embert, mondjuk ügyvédet kéne megkérdezni erről.
2019. ápr. 25. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Nem. Mivel ő volt a kocsi üzembentartója. Ha egy úrnak van egy Rolls-Rolls-a + egy sofőrt alkalmaz, akkor baleset esetén az úr fizet, nem a sofőr.
2019. ápr. 25. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

"... most már semmi közöm ahhoz az autóhoz".

Nincs is , CSAK a kárhoz, amit okoztál!

Te vezettél, hibásnak vallottad magad, bajt csináltál. Természetesen vállalnod kell az anyagi következményeket is, még ha közben el is adtad a kocsit.

Az, hogy 1 éve történt, nem felmentő hatályú, addig is gyűjtögethetted volna a pénzt a kártalanításra.

2019. ápr. 25. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

@11:55


Csak ez nem így működik hogy a tulaj egy év múlva találja ki hogy térítsd meg azt a kárt, aminek egy éve is tudatában volt.

2019. ápr. 25. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 2*Sü ***** válasza:

Az autó üzembentartója felelős azért, hogy az autó üzemeltetésével kapcsolatos költségeket rendezze, felelős az autó állapotáért. Illetve ha az üzembentartó vezeti az autót, akkor baleset esetén az üzembentartó vonható felelősségre, neki van kártérítési kötelezettsége.


Na most itt nem tiszta a dolog. Mert lehet az autó vezetője is felelős a balesetért – és most itt mindegy, hogy tulajdonosa voltál-e az autónak vagy sem –, adott esetben akkor ő felel megtéríteni a károkat. Viszont az, hogy a biztosító kifizette a kárt, az azt jelenti, hogy az üzembentartó volt a károkozó. Akkor oké, hogy a biztosító fizet, meg az is, hogy emiatt nőni fog a biztosítási díj is. Ha viszont nem az üzembentartó volt a felelős, akkor nem nőtt volna a biztosítási díj, de akkor nem is fizetett volna a biztosító, a károkat neked kellett volna megtérítened. Ebből viszont az jön le, hogy papíron ő volt a károkozó.


Oké, hogy elismertétek, hogy ti voltatok a hibásak, de pontosan ki és mit írt alá ezzel kapcsolatban és kinek róható fel az, hogy baleset történt?


Másik oldalról szokás üzembentartó esetén szerződést kötni. Meg kellene nézni, abban mi áll. Meg utána történt egy tulajdonosváltás, amihez megint csak tartoznia kell egy adásvételi, vagy ajándékozási szerződésnek, abban is meg kell nézni, hogy pontosan mi áll.


> Ezt jogosan mind követelhetik tőlem, úgy hogy több mint egy éve történt az eset?


Az elévülési idő azt hiszem itt is öt év.


> És hát ő kért meg engem, hogy vezessek.


Attól még lehetsz te a felelős a baleset okozásában. De a felelős megállapítás elvileg már megtörtént. Nem tudom, utólag mennyire lehet azt megtámadni.


> Valamint mostmár semmi közöm ahhoz az autóhoz.


Teljesen mindegy, a lényeg az, hogy ott és akkor, mikor a vitás eset bekövetkezett, akkor ki volt az autó tulajdonosa, üzembentartója, ki vezette az autót, kinek a felelőssége a baleset. Ez olyan dolog, hogy ha van egy házam, amire nem fizettem be mondjuk az ingatlanadót, és két év múlva a hatóság ezt követeli rajtam, akkor nem mosthatom a kezeimet azzal, hogy „de hát már rég eladtam azt a házat”. Mert a házat lehet, hogy eladtad, de ami fizetési kötelezettséged keletkezett, az akkor keletkezett, amikor a ház még a te tulajdonodban volt.


De ez tényleg nem az a kérdés, amit ennyiből meg lehetne válaszolni, pláne nem itt a GYK-en. Keress egy ügyvédet.

2019. ápr. 25. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Na de várjunk már, a baleset idején a károkozó volt a tulajdonos, saját magának okozott kárt, miért kéne most fizetnie az új tulajdonosnak, aki a kár után vette meg az autót?
2019. ápr. 25. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Ha a biztosító rendezte a vétlen fél kárát, az üzembentartó kára csak a bónuszvisszalépés miatti díjkülönbözet. Annak meg sok a 200k.
2019. ápr. 25. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Nem kell fizetned. Te tulajdonod volt az autó amikor ez történt. Amikor lekerült a nevedről akkor a sérülésekkel együtt kerult az új gazdához, ami látható volt. Ha nincs a szerződésbe beleírva, hogy te azt a javítást még kifizeted akkor nincs mit tenni.


Az üzembentartó visszavonhatja azt, hogy ő legyen az üzembentartó és te mint tulajdonos ugyanúgy bármikor elveheted tőle az üzembentartói jogot.


Mivel eladtad a kocsit sérülésekkel ezért nem vagy köteles semmit sem fizetni. Az hogy neki felment a biztosítása azt oldja meg ő. Nem a te a dolgod.


Nem kell aggódnod.


Bírósági eljárás meg nem folyik, mert bírósági eljaras előtt kapsz levelet. Jóval előttem 45 nap vagy 30 ha jól tudom. Pont azért hogy az ügyvéded felkészülhessen. És ez meghosszabbítható.


Szóval ha nem jött ilyen levél akkor nincs bírósági dolog.

2019. ápr. 25. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
7es: a biztosítas nagyon drága. Ha 10 ezer forintos kárt csináltál akkor is a kövi évi biztosítás legalább 120 ezer fölött lesz. És ez 3 évig így lesz. Nem a bónus malus nyomja fel az árat, hanem a károkozói pótdíj. Valahol 300% os. Valahol csak 100% os. De ez évekig ilyen lesz.. tehát a 200 ezer forint amit követel nem is sok. Mert neki három évre legalább 400 ezer lesz a biztosítása. Sajnos a biztosotok ilyenek.
2019. ápr. 25. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!