Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit tehet kiszolgáltatott...

Mit tehet kiszolgáltatott helyzetben az ember? (becsületsértés, jogos védelem)

Figyelt kérdés

2 rövid történetet, és egy egy kérdést írok:


1.;

Az egyik ismerősömmel történt, hogy a munkahelyén a nap végén nem találta meg a cuccait, majd rövid keresés után megtalálta a táskáját és a kabátját széttépve a kinti munkahelyi szemetesben. Azonnal kiderült, hogy az egyik kollégája volt, aki gyakran zaklatta, és verbálisan bántalmazta őt

A kérdésem, hogy ebben az esetben a sértett, közvetlen miután megtalálta a saját cuccát, adhat e (felindulásból) egy pofont, vagy elveheti-e a tettes cuccát, esetleg rá önthet-e egy adag szemetet - ha már témánál vagyunk? Szóval ami igazán érdekel, hogy ezek bármelyike minősülhet-e jogos védelemnek, vagy ezt már bosszúnak tekinti a jog? (hol a határ a bosszú, és a menthető felindulásból elkövetett túlzott védelem közt?)


2.;

A másik sztori még megalázóbb, ez velem történt. Pincér voltam, és volt egy szembetegségem, ami miatt 2 napig le kellett takarni az egyik szemem, orvosi okokból. Így szemtapasszal kellett dolgoznom. A vendégek felettébb humorosnak találták, így amikor a pultnál számoltam, a nagy tolongás közben mellém surrant az egyik részeg vendég, és levideózta oldalról a letakart szememet, amit ugye én akkor nem vettem észre. Később tűnt fel, hogy a 30 fős társaság hangosan nevet a videón, ugyanis az illető körbe adta a telefont mindenkinek. Dühömben legszívesebben meg akartam volna ölni az illetőt,

de annyira meglepve ért az eset, hogy nem tettem végül semmit, nem is mertem szólni nekik, mert tudtam, hogy nem tehetek semmit, így el kellett tűrnöm. Nagy hiba volt, azóta gyakran megalázva érzem magam, amiért nem álltam ki magamért. Megpofozhattam volna a telefon tulajdonosát?



2019. ápr. 28. 00:08
 1/5 anonim ***** válasza:

1. Nem, nem vághatja szájba. Teljesen jogos lenne, de ha az illető feljelenti akkor a bíróságot egyáltalán nem fogja érdekelni a bántalmazott érzelmei. Először is bizonyítani kéne, hogy tényleg zaklatva volt és, hogy tényleg az az ember rongálta meg a tulajdonát, ami nagy sansszal nem történne meg mert ezeket elég nehéz bizonyítani, kivéve ha egy kamera pont arra a szemetesre nézett amikor kidobta. Másodszor pedig, ha be is lenne bizonyítva mindkettő, a fizikai erőszak alkalmazása akkor is elfogadhatatlan a törvény szerint. Akármennyire is jól esne, azt a pofont vissza kell tartani és egyből feljelenteni az illetőt.


2. Szintén nem pofozhattad volna meg, habár ismét érthető lett volna. Habár ha olyan sokan voltak akkor inkább ne is sajnáld, elég valószínű, hogy te jöttél volna ki belőle rosszul. Esélyes, hogy vagy kirúgattak volna fizikai bántalmazás miatt miután kitörlik a videót, hogy ne tudd bizonyítani, vagy pedig mind a 30 ember visszaadja neked azt a pofont. Ilyenkor el lehet őket küldeni, ha nem akarnak elmenni azt pedig ismét jelezni a rendőrségen, de itt is az van mint az előző esetben.

2019. ápr. 28. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszát!


Még egy szélsőséges eset eszembe jutott, mert most épp ezeken agyalok. Ez nem velem történt, ezt a youtubeon láttam. Egy metró állomáson a peronon álltak a várakozó utasok. Éppen jött a metró, és az egyik várakozó férfi, szórakozásból belökött egy várakozó nőt a szerelvény elé. Mellette egy másik férfi gondolkozás nélkül azonnal fejbe ütötte az elkövetőt, aki ettől összeesett. (Egy harmadik férfi közben megmentette a nőt, megfogta az utolsó pillanatban. Az egész esetet kamera vette fel)


Nyilván ez esetben jogos védelem történt a második férfi felől, hiszen az első férfi meg akarta ölni a nőt, és a második férfi azonnal reagált.

A kérdésem az volna, hogy mi történne, ha második férfi előbb a nőt visszarántja, és utána, mondjuk pár másodperccel később, megüti az elkövetőt? Felmentené-e a bíróság, mint menthető felindulás (mert ha ez nem menthető, akkor nem is tudnám elképzelni, mi az)

Vagy egyáltalán indulhatna-e eljárás a második férfi ellen?

2019. ápr. 28. 00:56
 3/5 anonim ***** válasza:

1-es vagyok.


A metrós eset szerintem van annyira szélsőséges, hogy senki nem fog azzal foglalkozni, hogy meg lett ütve az aki majdnem meggyilkolt egy nőt. Eljárás indulhat a második férfi ellen, de egészen biztos vagyok benne, hogy elég sok minden szólna amellett, hogy ne büntessék meg. Szerintem abban az esetben elég lenne ha szimplán annyit mond, hogy hirtelen felindulásból történt, vagy, hogy azért ütötte le, hogy ne akadályozza meg a nőnek a megmentését.

2019. ápr. 28. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, én is hasonlóan vélekedtem erről az esetről, persze, egy kicsit homályos volt számomra, mint ahogy az első 2 említett eset!
2019. ápr. 28. 01:16
 5/5 anonim ***** válasza:

1.; Rendőrségi feljelentést kell tenni.


2.; Ki kell tessékelni a helységből.

2019. ápr. 28. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!