Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van-e joga így otthon, egyedül...

Van-e joga így otthon, egyedül élni egy lebénult, mozgáskorlátozott embernek? (többi lent)

Figyelt kérdés

Mondjuk, hogy van egy négyvégtag-bénult, ép elméjű, cselekvőképes személy, akinek elméletileg napi 24 órás felügyeletre lenne szüksége. És ő azt mondja, hogy neki "elég" az a minimális szakmai ápolás, amelyet szociális gondozó, vagy magánápoló biztosít neki, minden nap, rendszeresen, de nem akarja, hogy egész nap ott felügyeljék őt, és nem akar beköltözni sem szociális otthonba. Szeretne a saját otthonában maradni.


(A mai technológiával már könnyen megoldható, hogy valamilyen computer-en keresztül segítséget hívjon, ha baj van, szóval nem lehetetlen az elképzelés. Plusz léteznek speciális segélyhívó eszközök, sőt, gyorshívó gomb a mentőért.


A kérdés, hogy akadályozza-e az ő döntését bármilyen törvény? Ha jól tudom, az egyetlen ide kapcsolódó törvény, hogy életfenntartó kezelést nem utasíthat vissza. De gondolom ez nem terjed ki arra, hogy napi 24 órás felügyeletet sem utasíthat vissza, mert az úgy "praktikus". Illetve remélem. Tehát remélem, hogy ilyen esetben nem jönnek ki hivatalból a piros ruhás mentősök, és nem kapják fel a beteget, és viszik az elfekvőbe, mert neki kötelező a felügyelet!



2019. jún. 12. 20:25
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

1997. évi CLIV törvény az egészségügyről.


önrendelkezéshez való jog és ellátás visszautasításának joga megilleti mivel, mint írtad cselekvőképes.


némi kiegészítés: életfenntartó kezelést is vissza lehet utasítani, amennyiben olyan betegsége van ami orvosi kezelés ellenére is halálhoz fog vezetni.


egy a vége, senkit nem érdekel, mit csinál otthon.

2019. jún. 12. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Ha fogyatékosságából adódóan aláírásra képtelen, akkor gondnokság alá helyezhetik.

Elvileg miért lenne szükség 24 órás felügyeletre?

2019. jún. 12. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Ptk. szerint cselekvőképtelen az, aki "olyan állapotban van, hogy az ügyei viteléhez szükséges belátási képessége teljesen hiányzik."

Az sem a belátási képesség teljes hiánya, ha valaki súlyos testi fogyatékossága miatt mentálisan is rossz állapotban van, de szellemileg ép.

2019. jún. 12. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
82%

Ilyeneket azért ne írjunk, hogy gondokság alá helyeznek valakit, mert nem tud írni.

Új Ptk. II. könyv.

Mentális zavar kell, a belátás hiánya, nem az, hogy nincsen keze.

2019. jún. 12. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
Van, és neked meg semmi jogod csorbítani ezen jogát.
2019. jún. 12. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Szerencsére nincs ilyesmi tapasztalatom, és sem én sem ismerősöm nincs ilyen helyzetben, csak elméletben szeretném/szerettem volna tudni!


Szóval ha jól értettem, akkor sem az ápoló, sem kórház nem akadályozhatja meg, hogy az önmagát ellátni képtelen ember időnként teljesen egyedül legyen, felügyelet nélkül. Mert ezt akartam hangsúlyozni a kérdésemben, hogy az illető azt kéri az ápolótól, hogy ápolás után egyszerűen távozzon, és hagyja őt egyedül (pár órára...)


Én magam is így tartom helyesnek, szóval ne értsen félre senki. Azért érdekelt, mert ha velem történne valami rettenetes, sosem akarnám itt hagyni a házam, és nem szeretném azt sem, hogy a rokonaim bámuljanak engem egész nap.

2019. jún. 13. 00:54
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Vannak, akik sérültségük miatt önállóan nem tudnak aláírni, ezért névpecsétet használnak az aláíráshoz. Ez az önrendelkező élet nagyon fontos területe, ugyanakkor egyes tapasztalatok szerint a hivatalok, szolgáltatók nem fogadják el hiteles aláírásként. Volt olyan eset, amikor a verbális kommunikációjában akadályozott mozgáskorlátozott személyt, aki fizikai akadályozottsága miatt nem tudott önállóan aláírni, gondnokság alá helyezték.


Pedig van ilyen

2019. jún. 13. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Ép ma olvastam egy hasonlót. Egy öreg nénit próbáltak gondnokság alá helyezni, és a pszichiáter odabiggyesztette a szakvéleménybe, hogy az illető értelmi fogyatékos, miközben nem volt az. A pszichiáter elvesztette az állását. De aki nem tud írni, az nem tud meghatalmazni valakit?
2019. jún. 13. 01:02
 9/14 A kérdező kommentje:

Amúgy, kérdezted, hogy "Miért lenne szükség 24 órás felügyeletre?"


Aki egyáltalán nem tudja magát ellátni, mert nem tud mozogni, annak mindenben segítségre van szüksége.


Az én kérdésem alapvetően az, hogy kérheti-e az ilyen állapotban lévő személy, hogy hagyják őt egyedül? Mármint a rendszeres ápolási rutinok között kérheti-e, hogy menjenek el az otthonából?


(de ahogy egy-két válaszoló írta, úgy tűnik igen)

2019. jún. 13. 01:07
 10/14 anonim ***** válasza:
53%

a vakok se tudnak alairni, de attol meg nem cselekvokeptelenek, nicsenek gondnoksag ala helyezve


aki 24 oras apolast vallalhat, annak csak van annyi pszichologiai ismerete, hogy tudja, mindenkinek kell valamennyi teljesen egyedul toltott ido

meg egyebkent neki, sajat maganak is kell

2019. jún. 15. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!