Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha egy általam hívott vendég...

Ha egy általam hívott vendég drogot hozna a házibulimba, annak ellenére, hogy kértem, hogy ne tegye, engem elítélhetnének?

Figyelt kérdés

Szóval mondjuk jeleztem neki egyértelműen, hogy az én házamban nem... de ő mégis hoz, majd megkérem, hogy vigye a házamból, de nem teszi, ellenkezik - viszont én nem hívom ki a rendőrséget, hanem mondjuk "feladom a harcot", és tehetetlenül elfogadom a helyzetet, mert nem akarok mindenkit a sittre küldeni egy hülye miatt, na ekkor mi a felelősségem??


Törvény szerint a saját ismerősömre is rá kéne hívni a rendőrséget, ha nem távolítja el kérésemre a cuccát? VAGY a tény, hogy én megkértem rá, hogy távolítsa el, már önmagában felment engem a felelősség alól?



2019. júl. 22. 03:09
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
19%
Természetesen el.
2019. júl. 22. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
48%
A gyakorlatban őt sem ítélik el. A törvény elvileg bünteti ugyan a kábítószer birtoklását, de a "rendőrség" nem foglalkozik ezzel (sem).
2019. júl. 22. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
73%

Természetesen téged is megbüntetnek.

Az meg, hogy "kéred", hoyg ne használja, nem elég, márcsak azért sem, mert ezt hogy akarod bizonyítani?

Emellett az, hogy "saját ismerös", nem ment fel semmiféle felelöség alól, ugyanúgy kell vele szemben eljárni, mint egy idegennel. (Vagy szerinted ha egy ismerös megeröszaol elötted valakit, akkor nem kell rendört hívni, mert ismered? Tudom, más kategória a kettö, de így azért rájöhetsz, hogy az ismeröst nem menti fel az, hogy te ismered!)

2019. júl. 22. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
90%
Kérdés hogy miként lehet bizonyítani hogy te tudtál róla..Mert ha nem akkor letagadod mikor kérdezik és nincs gond.
2019. júl. 22. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 kovpet ***** válasza:

# 3: Nagyon nem egy kategória, mert az első a segítségnyújtás elmulasztása, míg feljelentési kötelezettség nincs ebben az esetben.


Kérdező: nem vagyok jogász, de szerintem nem vagy büntethető, nem te drogoztál, olyan kötelezettséged meg nincs, hogy mással betartasd a törvényt.

2019. júl. 22. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
47%

Ha razzia van és elkapják, akkor téged is felelősségre vonnak miatta, mert te adtad a helyet.

ha egy szórakozó helyen nyíltan lehet drogot árulni, akkor a szórakozó helyet is felelősségre vonják érte.

Ha viszont a tudtod nélkül történik a drogfogyasztás és te csak akkor szembesülsz vele amikor a razzia lefülelte, akkor éppen úgy nem fognak megbüntetni miatta, ahogyan egy éttermet sem ha valaki bent drogot árult a tudtuk nélkül.

A kulcs itt az, hogy tudtál-e róla és ha igen, akkor mit tettél.

Az nem elég, hogy megkéred hogy ne hozzon drogot, onnantól, hogy tudsz ennek a lehetőségéről és mégis beengedted, már tiéd a felelősség, hogy ellenőrizd is és ha megteszi mégis akkor kitedd onnan.

Ahogyan más is példával mutatta: ha tudod hogy a haverod el akar lopni egy piát a boltban, nem elég ha megkéred, hogy ne lopja el. Akkor két választásod van, vagy te mész el onnan és nem leszel velük együtt, hogy ha mégis lopna akkor ne keveredj bele - vagy figyelsz rá, hogy ne lopjon amikor vele vagy. Ha mégis ellopta a piát és elkapják, akkor te bűnrészessé válsz és el is ítélnek miatta, akkor i ha a haverod égre földre megesküszik, hogy te nem tudtál róla. Ismerőseim jártak így.

Tehát az nem elég hogy megkéred, hogy távolítsa el a cuccát. Meg kell bizonyosodnod arról, hogy meg is tette vagy el kell onnan a buliból küldened! A te házibulid, ott neked, mint házigazdádnak kötelességeid is vannak, vállalnod kell a vendégeidért a felelősséget akiket te hívtál meg.

2019. júl. 22. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Egykét dolog még eszembe jutott lezárásként:


"A kulcs itt az, hogy tudtál-e róla, és ha igen, mit tettél!"


Szóval, ha jól értem, valóban semennyi különbséget nem tenne a bíróság aközött a két eset közt, hogy az illető szándékosan megmutatja az egyik helyiséget, hogy itt lehet drogot cserélni és aközött, hogy az illető megtiltja a használatát?

Enyhítő körülménynek sem tekintik, pont ugyanúgy lecsuknák 5 évre mondjuk ha kemény drogokat találnának nála?


"Az, hogy megkéred, hogy ne használja, nem elég, már csak azért sem, mert ezt hogy akarod bizonyítani?"


Ideális esetben a tanúk igazat mondanak, ha csak nem akarnak rosszat nekem, és bevallanák, hogy az illető kérésem, utasításom ellenére elővette a cuccait.


Hoztátok még az erőszakolós, vagy gyilkosos példát, hogy akkor se kéne szólnom... Itt volna egy fontos észrevételem: Ha nem szólok, engem elítélhetnek, de NEM gyilkosságért! A drogos esetben viszont ha nem szólok, engem is drog birtoklásért ítélnének el?? Ez így már nem túl következetes.

2019. júl. 22. 17:59
 8/19 A kérdező kommentje:
Hoppá, most keresgélek itt a törvények közt, Magyarországon NINCS is általános feljelentési kötelezettség magánszemélyek számára! (Ha jól olvastam, csak megvesztegetés bűncselekményét vagy köteles feljelenteni)
2019. júl. 22. 18:21
 9/19 kovpet ***** válasza:

Nem, pár dolgot köteles vagy jelenteni, így pl az állam rendje elleni bűncselekményeket (puccs), terrorizmust, emberrablást (azt hiszem, fejből írom csak és nem vagyok jogász).

Ami nincs külön nevesítve, azt nem.

Persze erkölcsileg azért nyilván kötelességed jelenteni mondjuk egy gyilkosságot, ha tudomásodra jut, de jogilag bizony nem az!

2019. júl. 22. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

"Szóval, ha jól értem, valóban semennyi különbséget nem tenne a bíróság aközött a két eset közt, hogy az illető szándékosan megmutatja az egyik helyiséget, hogy itt lehet drogot cserélni és aközött, hogy az illető megtiltja a használatát?"

Nem jól érted, nem tudom ezt honnan vetted ki abból amit leírtunk.

Éppen úgy nem mindegy, mint hogy kiírod hogy tilos rámenni a jégre vagy direkt rátereled az embereket, hogy beszakadjon alattuk és beleessenek a tóba.

Az nem mindegy hogy tudtál-e a szándékról, hogy drogozni akar vagy nem tudtál róla és mégis megtette.

Ha tudtál róla hogy drogot hozott magával, onnantól a tied a felelősség - mert ez a te házibulid - hogy tényleg ne drogozzon, tényleg ne adjon drogot másoknak.

De ettől még nem ugyanúgy fognak mindkettőtöket megbüntetni. Hiszen te nem vagy drogfogyasztó, ezért nem kell kezelésre küldeniük, ahogyan nem adtál senkinek drogot, így ezért sem vonhatnak felelősségre. KÖZREMŰKÖDTÉL benne, mert neked kellett volna az illetőt megakadályoznod benne, EZÉRT vonhatnak felelősségre, nem másért.

2019. júl. 22. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!