Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha egy általam hívott vendég...

Ha egy általam hívott vendég drogot hozna a házibulimba, annak ellenére, hogy kértem, hogy ne tegye, engem elítélhetnének?

Figyelt kérdés

Szóval mondjuk jeleztem neki egyértelműen, hogy az én házamban nem... de ő mégis hoz, majd megkérem, hogy vigye a házamból, de nem teszi, ellenkezik - viszont én nem hívom ki a rendőrséget, hanem mondjuk "feladom a harcot", és tehetetlenül elfogadom a helyzetet, mert nem akarok mindenkit a sittre küldeni egy hülye miatt, na ekkor mi a felelősségem??


Törvény szerint a saját ismerősömre is rá kéne hívni a rendőrséget, ha nem távolítja el kérésemre a cuccát? VAGY a tény, hogy én megkértem rá, hogy távolítsa el, már önmagában felment engem a felelősség alól?



2019. júl. 22. 03:09
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ!

Valóban érthető, hogy az én házam, én házi bulim, és azért felelősséget kell vállalnom, ami a saját (vagy bérelt) területemen történik! És örülök, hogy különbséget tenne a törvény a két általam vázolt lehetőség közt.


(ó, most azért leírnám, hogy én nem vagyok drogos, és ismerőseim sem azok!! nehogy valaki itt félreértse)


Szeretnék még több választ is kapni, megmondom őszintén, mert nem egyértelmű számomra, még akkor is, ha ön teljesen egyértelműen fogalmazott, és ezt köszönöm!


Ez a feljelentési kötelezettség nagyon bezavar. Ez az, amivel valami nem stimmel. Először is, a kérdésben egyfajta "magán rendezvény, házibuli" szerepel, és még azt meg is érteném, hogy egy hivatalos rendezvényen a szervezőnek kötelessége kapásból rendőrt hívni egy törvénysértés miatt, egy magánszemélynek nem biztos. Legalábbis ez nem egyértelmű, mert nincs általános feljelentési kötelezettség Magyarországon.


Másrészt, az, hogy nem hívok rendőrt, még nem azt jelenti, hogy megengedem az illetőnek a drog elővételét!! Azt jelenti, hogy továbbra is NEM ENGEDEM meg, és ennek hangot adok. (Ha egy betörő bejön a kertembe, de én nem hívok rendőrt, az sem jelenti azt, hogy megengedtem neki, hogy itt kószáljon!) Egy "parasztosabb példát": ha a kemence építő munkás brigád az orrom előtt leb@*z 2 kiló kokaint a teraszomra, azt sem engedem meg, és nem hiszem, hogy nekem kötelező ahhoz kihívnom a rendőröket, hogy ÉN megússzam a börtönt. Nem hiszem, hogy ez a jogi helyzet azt jelenti, hogy én hozzájárultam, hogy a területemen legyen a kokain, és így én is birtokolnám közvetetten.

2019. júl. 22. 21:55
 12/19 kovpet ***** válasza:

# 10


"Ha tudtál róla hogy drogot hozott magával, onnantól a tied a felelősség - mert ez a te házibulid - hogy tényleg ne drogozzon, tényleg ne adjon drogot másoknak."


Pontosan melyik paragrafus szerint kötelező betartatnod a törvényt valakivel, aki épp nálad tartózkodik?

2019. júl. 23. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:

Azzal teljesen egyetértek, hogy hivatalos rendezvényen a rendezvényszervezőnek be kell tartatni a törvényt, és kapásból jelenteni kell! A saját kertemben, mint magánszemély, azért felelek, hogy mit és kit engedek be, de ha ő a tiltásom ellenére jön be, vagy tesz le valamit, azt én nem engedtem be!! Akkor sem, ha nem hívtam a zsarukat, attól még én nem egyeztem bele, hogy a kertemben tárolok illegális termékeket!!


De azért továbbra is nyitott kérdés számomra!

2019. júl. 23. 10:42
 14/19 anonim ***** válasza:
100%

A kábítószer-birtoklás, illetve a kábítószer-kereskedelem bűncselekményei esetén a Btk. nem ír elő feljelentési kötelezettséget. Így ebben az esetben álláspontom szerint nem tartozol büntetőjogi felelősséggel. Más kérdés, ha a te ingatlanodban találnak kábítószert és a haverod letagadja, hogy az övé, akkor méretes szarba keveredsz.


Dehát miért kutatnának ezügyben nálad?

2019. júl. 23. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:
Nem kutatnának ez ügyben nálam, de elutazom fél évre haverokkal, és fogalmam sincs, hogy milyen társaságokkal fogok összeverődni, és kiket fogok meghívni. (tudom, hogy külföldön mások a törvények)
2019. júl. 25. 21:44
 16/19 A kérdező kommentje:
És köszönöm a választ! (egyszer ki lesz írva még a kérdés, normálisan megfogalmazva, mert bevallom, az eredeti kérdést nagyon trehányan írtam ki, nagyon ügyetlen voltam, és így csak a végére sikerült a pontokat tisztázni)
2019. júl. 25. 21:46
 17/19 anonim ***** válasza:

Tök mindegy, hogy külföldön mik a törvények, mert a Btk. személyi hatálya a magyar állampolgárokra a világ bármely pontján kiterjed, akár elkövetői oldalon, akár egy cselekmény elszenvedőjeként, utóbbi esetben azt hiszem kell, hogy az adott ország törvényei szerint vagy nemzetközi jogi egyezmény alapján bcs legyen.


A Btk. büntethetőséget kizáró okként nevezi meg a tévedést: az elkövető nem büntethető olyan tény miatt, amelyről a bcs. elkövetésekor nem tudott, kivéve ha az adott bcs. gondatlan alakzatát is büntetni rendeli a törvény, s a tévedés tekintetében gondatlanság terheli.


Akkor sem büntethető így az, akinek pl a táskájába kábítószert tesznek a tudta nélkül. Ha viszont tudsz róla, de kézzel-lábbal tiltakozol ezen bcs. esetén, nem tartozol jogi felelősséggel.

2019. júl. 25. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
Közben megnéztem, utóbbi esetben is elég, ha a magyar Btk. szerint bcs (passzív személyi hatály elve)
2019. júl. 25. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ!
2019. júl. 26. 19:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!