Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Urban climbing mennyire...

Urban climbing mennyire szabályozott/tilos? Budai várban láttam elég sok gyönyörűen mászható (vár)falat.

Figyelt kérdés
Mi járhat érte, ha esetleg ránk hívják a rendőröket? Sima boulderezésre gondoltam.

2022. ápr. 23. 00:06
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
33%

Pl hogy rongálás. Rongálod a műemléképületet.


Meg közbotrány okozás.


Meg gondatlan veszélyeztetés.


Ilyen fincsiségek.

2022. ápr. 23. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Hogyan rongálás meg gondatlan veszélyeztetés?


Rongálás btk szerint:

Aki idegen vagyontárgy megsemmisítésével vagy megrongálásával kárt okoz, rongálást követ el.


Hogyan okozok kárt, ha egy falon felmegyek és semmi nem törik le? Nyilván ha letörik, az valóban rongálás lenne, és műemlék esetén 3 évig terjedő büntetéssel súlytható. Gondolom büntetlen előélet miatt elsőre felfüggesztett lehetne. De ez a legrosszabb eset, ha tényleg kárt okozok és pont egy védett szakasz.


Olyat nem találtam a btk-ban, hogy "gondatlan veszélyeztetés". Mire gondolsz pontosan? Maximum magamat veszélyeztetném, de ez sem igaz, mert sima boulderről van szó, azt meg csináltam már többször, Szlovéniában is, itthon is. Matracot kell tenni alulra meg kell 1-2 spotter. Illetve nyilván nem a várfalon próbálnám megdönteni a rekordom :)

2022. ápr. 23. 00:59
 3/15 A kérdező kommentje:

Közbotrány okozád alatt garázdasägra gondolsz?


"339. § (1) Aki olyan kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen"


Ez szerintem semmiképp sem erőszakos, sem pedig közösségellenes. De érdekel a Te nézőpontod is, valószínűleg én nem tudom külső perspektívából látni, számomra ez csak egy sport.

2022. ápr. 23. 01:05
 4/15 A kérdező kommentje:
*sújtható. Lyaly.
2022. ápr. 23. 01:06
 5/15 anonim ***** válasza:
Pont műemléken kell ezzel szórakoznod? Olyan sok ronda épület is van az országban...
2022. ápr. 23. 05:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

2. Jó esellyel letörik! Vagy sérül a vakolat, mallik a kő.

Mert nem erre van meretezve h masszanak rajta.

2022. ápr. 23. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

#5

Igen, de a legtöbb épület számomra alkalmatlan a mászásra, meg nem egy 100 méteres free solo a cél, csak barátokkal Budapest megismerése ebből a perspektívából.


#6

Nézek mást, rendben


Valaki a kérdésre is válaszol légyszi, aki nem csak tippel? Ha bárhol máshol mászok, ami nem sérül és nem műemlék. (amúgy a várban is biztos vannak olyan falak, amelyek nem védettek)

2022. ápr. 23. 09:15
 8/15 anonim ***** válasza:
78%

Nézd kérdező ha ennyire baromira elszánt vagy, akkor talán keresd meg a millió csoport közül azt akinek tudsz írni és kérdezd meg a profiktól!


Itt pattogsz hogy nem adunk tűpontos választ, hát kérdezz olyat akinek van taoasztalata, tudása és nem csak a szája jár.


Ha te profi lennél, akkor TUDNÁD ezeket vagy minimum tudnád hogy hol kell érdeklődni.


Mivel látszik hogy nem vagy képben így valószínűleg le is potyognál ott a várban, a sok ott lődörgőnek meg megbotránkozást és sokkot okoznál ha ott plattyannál szét a szemük láttára.

Sőt, még a ruhájuk véres is lehet.


Szóval ne itt játszd a nagyfiút hanem írj emailt a profiknak!

2022. ápr. 23. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

[link]


Itt van egy cikk, a falmászóknak, angolul. Itt 2 várat említ, a budai kifejezetten nincs benne. Egyébként szerintem erre itt tuti választ nem fogsz kapni, még lehet, hogy egy ügyvédtől sem, mert ez azért nem egy elterjedt dolog itthon, úgyhogy szerintem a hatóság és a bíróság is agyalna a dolgokon.

2022. ápr. 23. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Jah és igen, majd elfelejtettem az előző válaszomból.


[link]


Volt már rendes verseny keretei között a váron falmászás. Nem tudom, hogy csak úgy engedélyezett-e, de valószínűleg rongálás nem lesz, mivel már megvolt engedve, tehát bírja a fal.

2022. ápr. 23. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!