Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » A karate budo vagy bujutsu?

A karate budo vagy bujutsu?

Figyelt kérdés

#karate #Budó #bujutsu
2013. máj. 5. 20:14
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Tisztázzuk:

A Bujutsu a klasszikus japán harci művészetek összefoglaló neve. Jelentése a Harc (bu) Művészete (jutsu). Célja, hogy az ellenséged bármi áron, a lehető legrövidebb alatt megöljük, de legalább harcképtelenné tegyük.

A Bujutsu-ba tartoznak azok a harcművészetek, amik "jutsu" utótaggal rendelkeznek, mint például: Jujutsu (másnéven Ju Jitsu vagy Jiu Jitsu), Kenjutsu, Kyujutsu, Iaijutsu, Sojutsu, Naginatajutsu, Jukenjutsu, Juttejutsu, Hojutsu, Hojojutsu stb.

A Bujutsu irányzatokat tradicionális Ryu-kban (iskolák) tanították, így találkozhatsz olyan kifejezésekkel, mint pl: Takenouchi Ryu, Daito Ryu, Kito Ryu, Jikishinkage Ryu, Katori Shinto Ryu, Toyama Ryu stb. A tradicionális, évszázadokra visszanyúló iskolákat összefoglaló néve Koryu-nak nevezzük, melynek jelentése Régi (ko) Iskola (ryu). A koryu stílusoknak körülbelül azokat az iskolákat nevezzük, amelyek még az 1868-as Meiji restauráció előtt jöttek létre. Legtöbbjüket amúgy a Sengoku Jidai (hadakozó fejedelemségek kora) idején alapították, ami (mint azt neve is mutatja) háborús viszonyokra tekintettel nem meglepő.

A Budo a modern japán harcmávészetek/küzdősportok gyüjtőneve, jelentése a Harc (bu) Útja (do). A Bujutsu átváltozása Budo-vá már a békés Edo-korban elkezdődött, azonban a Meiji reformokkal tetőzött be igazán. LÉnyege, hogy elődjével ellentétben már inkább a jellemformálást, a biztonságos sportlehetőséget helyezi előtérbe, valamint a közelharc helyett (ahol támadók vannak, gyilkos szándékkal) inkább az önvédelem került előtérbe (ahol a védekező igyekszik a lehető legkisebb testi sérülést szerezni mind magának, mind a támadónak). A Budo-jellegű harcművészetek túlnyomórészt a Meiji reformáció után jöttek létre, és a "do" utótagot kapták jelezve, hogy ez már nem az ölés művészete, hanem sokkal inkább egy szellemi út. Ilyen például a Judo, Kendo, Kyudo, Iaido, Aikido (fontos megjegyezni, hogy az Aikido a közhiedelemmel ellentétben nem egy ún. Aikijutsu-ból fejlődött ki, hanem a Daito Ryu Jujutsu iskolából, amely, hogy megkülönböztesse módszertanát más iskoláktól, az Aiki-Jujutsu nevet vette fel. Az Aikido eredeti neve először Ueshiba Ryu Aiki Jujutsu, majd Aikibudo lett, s csak később született meg az Aikido).


Hogy a Karate most Budo, vagy Bujutsu? Azt kell mondjam, hogy mindkettő! Ugyanis fontos megismerni a Karate eredetét. A Karate egy távoleső kis szigeten Okinawa szigetén született, mely egyfajta kulturális híd volt kína és japán közt. Az eredeti Okinawa Te nevű harcművészet többnyire a megszálló Satsuma szamurájok Jujutsu iskoláinak, illetve a vevéndorló kínai mesterek Kung Fu és Kempo stílusainak ötvözete. Persze sokkal erősebb volt a kínai ráhatás, hiszen a "Kara Te" kanji-ja eredetileg "kínai kéz" volt, és később nevezték át az ugyanolyan olvasatú, de "üres kéz" jelentésű kanjira. Fontos megjegyezni, hogy a tradicionális Karatemesterek, mint pl Funakoshi oldalt kötve hordták az övet, ahogy a kínai kung fu-sok.

A Karate aszerint Bujutsu vagy Budo, hogy milyen formában gyakorolják. Így tehetünk különbséget Karate-jutsu és Karate-do között. Nem szeretnék nagyon részletesen belemenni ennek taglalásába (hiszen oldalakat töltene ki) inkább csak dióhéjban felvázolom az alapvető különbségeket:

A Karate-jutsu a tradicionális karate, mely (mint már fentebb említve vagyon) az ellenfél megölésére teremtett. A karate töréstechnikái eredetileg nem látványosságnak, meg rekordkísérletnek születtek. A deszkák, jégtáblák és cementtömbök az emberi csontokat voltak hivatottak helyettesíteni. A Karate-jutsu mestere olyan keménységre edzette fel testét, hogy őt magát megvédje a sok sérüléstől (ez igencsak hasonlatos a shaolin papok "aranyharang" nevű gyakorlatára) valamint, hogy egyetlen ütésével embert öljön. Ezért is mondják, hogy a Karate oktatása magyarországon silány, mert a nagyon ritka a Karate-jutsu oktatása.

A Karate-do a modern karate, mely ügye testmozgás, versenyzés stb. Tehát a Karate-do lényegében a modern sportkarate. Gyakorlói a meccseken pontszerzésre, kupákrs, érmekre hajtanak, nem pedig az éetbenmaradás miatt edzenek. Védőfelszerelésben, jó hangulatú környezetben edzenek, odafigyelve a biztonságra stb. Hogy ez jót tett-e a karaténak jó kis vita tárgya lehgetne. Véleményem szerint nem, hiszen így lényegében alkalmatlanná tették a Karate önvédelemben való használatát (ahogy a mai Judo-ban is már csak versenyzés van, önvédelmi technikák nincsenek). A "one touch" karate verseny például a Shotokan-ból ered. Azért tart csaupán egy találatig a küzdelem, mert a tradicionális Karate-jutsu-ban egyetlen ütés döntött életről vagy halálról. A Karate-do-ban ugyancsak egy találat dönt győzelemről, vagy vereségről.

Ha bővebben érdekel a Budo és Bujutsu lényege a Karate lencséjén keresztül, melegen ajánlom Kilit Joruto könyveit:

[link]


Ha pedik bővebben érdekel a Karate törtnéete, javaslom a "Három Budo Mester" című könyvet, viszonylag olcsón beszerezhető.


Jómagam is a fent említett irodalmakat jelölöm meg ofrrásomként, mely remélem segítségedre volt.

2013. máj. 5. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm az érdekes választ!
2013. máj. 6. 13:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!