Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » 8000 méter körüli hegyet...

8000 méter körüli hegyet átlagos ember meg tudná mászni?

Figyelt kérdés

Feltételzve, hogy sportol (tehát állóképesség kicsit több a fotelben ülőkénél), van oxigénpalack és minden egyéb elérhető segítséget igénybe vesz. Serpákat, stb.


Így is veszélyes (leszámítva a lavinát, vagy leszakadó párkányokat) a szervezetre? A magashegyi betegségekkel így mennyire kellene számolni?



Illetve B kérdés, hogy tapasztalt vezetővel milyen magas hegyre vállalkozhat egy kezdő mászó, anélkül, hogy komoly életveszélybe kerüljön?


2013. máj. 25. 14:42
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

Az hogy sportol nem elég. Elképesztően komoly kondíció kell. A most elhunyt Kiss Péter pl. a maratont futotta ilyen speciális öltözetben poénból(valami farsangi jelmez ) ami plusz 5-10 kiló biztos volt. Egy átlagember, aki sportol, még jó ha a félmaratont lekocogja. Szóval az hogy sportol valamit, az kevés. Ha mondjuk futó, akkor el tudom képzelni.

Ha oxigénpalack/felszerelések+ serpák+ kondíció megvan, akkor már csak a szaktudás hiányzik. Ha van tudása, akkor megmászná. De itt ki is lyukadtunk a hegymászóknál.. Egy átlagos , ugyan sportoló, de nem aktív sportéletet élő ember, akinek szaktudása sincs, serpákkal se tudná megmászni a hegyet.


B: nehéz kérdés, én se vagyok hegymászó, de ha azt veszem alapul, hogy Kiss Péter 4 ezres körüli hegyek után ment most a 8500-asra, és meg is mászta(sajnos a visszaereszkedés nem sikerült, de fogadjuk el, hogy azért megmászta..), akkor belegondolhatsz hogy már egy 4000-es hegyet is baromi nehéz megmászni kezdőként.

2013. máj. 25. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

Hát ha nem tudod használni a cuccot amivel mászol aligha. Szerintem egy átlagembert, ha felszerelsz azzal a sok cuccal csak néz, hogy mire jó? Hogy kell a csákányt használni? Meg, ha nem is esik valami a fejedre, akkor se tudsz megoldani olyan dolgokat, amit egy tapasztalt igen. Nem foghatnak, húzhatnak-vonhatnak serpák végig.


(A kondícióról annyit, hogy Erőssel teli volt a TV a balesete után a kórházi felvételekkel és nekem marha löttyedtnek tűnt, ahogy ott üldögélt az ágyon. Jó persze, nyilván attól jó kondiban volt, meg állóképesség, de hát én azt hittem az ilyen nagy hegyeket mászók nem úgy néznek ki, mint bármely negyvenes, ötvenes átlagos pasas.)

2013. máj. 25. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

Elméleti a kérdés, csak éppen Erőssék kapcsán gondolkoztam el ezen.


Tehát akkor sem sikerülne, ha minden felszerelés, kíséret (akár az is, hogy mindent serpák visznek az ember mellett) adott lenne - mondjuk pénz nem számít.


Mi az a magasság, ahová még fel lehet jutni (bármelyik hegyen) teljesen kezdőként, de profi kísérettel? Mert egy 2-3000 méter még nem tűnik soknak.

2013. máj. 25. 20:58
 4/18 anonim ***** válasza:
Sztem a magasság egy dolog. De mellé az, hogy milyen "út" vezet abba a magasba. Nyilván egy tapasztalatlan soha semmit nem mászott embernek a 8000es körülmények nélkül is sok lenne.
2013. máj. 25. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim válasza:
100%
Én is azt gondolom, hogy az lenne a buktató, hogy ezekre a csúcsokra nem kikövezett gyalogút vezet fel. Hiába van hiper szuper felszerelésed, és segítőd, ha nem tudod használni. Az időjárás miatt nem lehet sokat sz*r*kodni azzal, hogy negyedjére, ötödjére is megpróbálkozz mondjuk a jégcsákány használatával.
2013. máj. 26. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

Nem

Mert annyi veszély van ott (pl. jégfalak-csúszik)

Sztem teljességgel lehetetlen-

Vagy olyan lassan mennénk, hogy közben tényleg hegyibeteggé válnánk (akkormeg amúgyis le kell

hogy hozzák az embert)

2013. máj. 26. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%

Meg a mászónak (ha mászni akar) bőven jók

pl. a Tátra hegyei-

Minek neki azok a veszélyes, hóval fedett,

eljegesedett ázsiai hegyek

2013. máj. 26. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%
Ne viccelj. Ilyen teljesítményhez, eszméletlen sok edzés kell. Akik ilyen magasra eljutottak azok már több hegyet megmásztak, ami szintén pár ezres magasságú.
2013. máj. 26. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

Hány ezer méterig lehet feljutni kezdőként? Ahová érdemes elindulni anélkül, hogy komolyan veszélyeztetné az ember az életét? (Tudom, mindig lehet rosszul lépni vagy kicsúszhat egy kő a láb alól, de ezeket kizárva, objektív életveszély nélkül.)


Maga a hegymászás érdekelne, de a biztonságos verziója. Annyira nem érdekel, hogy az életemet kockáztassam.

2013. máj. 26. 15:38
 10/18 anonim ***** válasza:

Nem érted, hogy a méter magasság egy dolog, de az, hogy hogy jutsz fel oda, az már másik dolog? Olvasgass ezekről a hegyekről, van olyan, hogy tapasztalt öreg róka az alaptábor fölött kinyúlik. Vagy beleesel egy ilyenbe: [link]


Egyébként tök mindegy, mert senki nem fog magával vinni, ha kiderül, hogy csak úgy érdekel milyen magasra lehet felmászni.


Vannak "irodák", ahova befizetsz 65 ezer dollárt és akkor "felszerveznek" a Mt. Everest tetejére, de bizonyítékokat kérnek bizonyos kategóriás hegyek megmászásáról stb. csak úgy még a pénz se visz fel.

2013. máj. 26. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!