Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Mennyire jó a Wing Tsun kung-fu?

Mennyire jó a Wing Tsun kung-fu?

Figyelt kérdés
Érdemes tanulni? Önvédelemre kellene elsősorban. Tetszik, hogy nem használ semmiféle állatok leutánozására szánt mozgást, nincs benne ilyen sáska, majom, daru beállások.

2016. dec. 13. 11:31
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
50%
Olyan harcművészet, amelyben a hangsúly a hatékonyságon van. Nincsenek akrobatikus mozdulatok, nincs szükség nagy erőre. Maga a harcművészet jó, de sok függ attól, ki tanít.
2016. dec. 13. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim válasza:
100%

Minden harcművészet és sport (akár labdajáték) valamennyire segít megvédeni magad, hiszen növelik a reflekszeidet és izmosabb is leszel. De önvédelemnél nem nagyon lehet kalkulálni, hogy "ki győzne" mivel attól függ ki támad meg. Ő milyen harcművészetet, vagy sportot űz, na és azt milyen szinten?... Alapvetően az adott egyénben mekkore lehetőségek rejlenek és benned? Szóval így nem nagyon lehet tippelgetni, hogy ilyen szempontból mi a jó.

Én pl. 12 éve shaolin kungfuzok, 2 éve boxolok, fél éve (amatőr edzővel, igazából csak elfoglaljuk magunk) pedig kenjutsuzok.

Ha szembe jönne velem egy olyan boxoló aki az ilyen "leszarom az ütéseidet én csak jövök" típus, ami nem ritka a boxolóknál akkor én elfutnék.

Szóval amit mondani akarok, hogy ez nagyon szubjektív... Sosem lesz mérlegelhető, hogy mi a jobb, hatékonyabb küzdelem szempontjából, mert mint mondtam szubjektív.

Ugyanakkor ami tény, hogy az álatalad említett kung fu az nagyon fiatal és kritizált fajta. Ettől eltekintve nem moyndom, hogy rossz.

De még ennél is (shaolinnál aztán még inkább) magas a művészeti érték, már már életérzés. Míg profi boxoló lehetsz 10-20 év alatt, s 2-3 év alatt eljuthatsz egy szintre, addig kungfuban 10-20 év alatt jutsz el egy olyan szintre amikor éppen csak tudod még használni, de egy élet sem elég rendesen kitanúlni.

2016. dec. 13. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
0%
Magyarországon nagyon sok helyen rosszul oktatják. Én Pécsen tanultam, ott nagyon jó. Jobban ajánlom neked az Emin Boztepe féle Wing Tzun-t. Mert az ugyanaz, mint a Tsun, csak sokkal jobb oktatással. Ezért ott megtanulod használni. De maga a stílus jó.
2016. dec. 13. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
32%

Namost, 2-es, ugye tudod, hogy Magyarországon a Shaolin az minden, csak nem Shaolin. Az, hogy a Wing Tsun kritizálva van, azt köszönjük meg a Wing Chunosoknak, akik utálják Leung Tinget, mert az nem azt mondta, hogy a Wing Tsun jó, hanem kihívásokat fogadott el, versenyeken indult és bebizonyította, hogy jó a Wing Tsun. És ez nem tetszik a többi Wing stílus mesternek, pláne nem Lo Man Kamnak, így náluk tananyag, hogy a Tsun hulladék és a Chun a tuti. Gratulálok neki! És ez nagyon jól el is terjedt ez a marhaság. Oké, a Wing Tsun oktatása tényleg hagy kívánni valót maga után! De jó. Ha te otthon ráedzel még, akkor semmi baj nem lesz.


Az meg, hogy a harc emberfüggő, az tény. Egy Boxoló mindig is veszélyes lesz egy Wing stílust gyakorlóra, mert ő is kézzel harcol. Ezért kell lerúgni a térdét, amit én szeretek csinálni. De kézzel is lehetne, csak az necces.

2016. dec. 13. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
80%

"Az, hogy a Wing Tsun kritizálva van, azt köszönjük meg a Wing Chunosoknak, akik utálják Leung Tinget, mert az nem azt mondta, hogy a Wing Tsun jó, hanem kihívásokat fogadott el, versenyeken indult és bebizonyította, hogy jó a Wing Tsun. És ez nem tetszik a többi Wing stílus mesternek, pláne nem Lo Man Kamnak, így náluk tananyag, hogy a Tsun hulladék és a Chun a tuti. Gratulálok neki! És ez nagyon jól el is terjedt ez a marhaság."


Ez így nem teljesen igaz. Kezdjük ott, hogy a Lo Man Kam wing chun az SPARRING alapokon nyugszik. Kevesebbet formáznak, többet erősítenek és védőfelszerelésben sokat sparringolnak, full contactban. A LT wing tsun, ezzel szemben semmit mást nem csinál, míg formázik és páros gyakorlatozik.


Másrészt, LMK wing chunban és más wing chunban sokáig tart eljutni instruktori szintre. Az LT wing tsunban meg lehet előre vásárolni az oktatói rangokat! Ezért van az, hogy a sarki lángossütőnek is van már 2-3 év alatt, 1. és 2. fokozatú instruktori rangja.

Maga az LT wing tsun, mint harcművészet nem rosszabb, a LMK wing chunnál, hiszen technikailag ugyanaz, nagyon minimális eltérésekkel.

Viszont a Máday saját maga körül, lerombolta ennek a harcművészetnek az értékeit, csinált belőle egy gagyi pénz-orientált üzletláncot. És pont ő az, aki fikázza a többi stílust, egyedül a kyokushint nem szidja, mert nagy haverja a Furkónak, akinek nyalja a seggét. (Ez tv-műsorokban is volt, mikor mindkettőjüket behívták interjúra)

Az megint másik dolog, hogy maga a Máday alapvetően egy képzett mester.


Kérdező!

Lehet nincsenek állatformák a wing tsunban, de azért azt jobb ha tudod, hogy Kínában a kungfu viadalokon az állatformákat használó kungfu irányzatok, általában verik a wing tsunt.


A kérdésre a konkrét válasz. Én azt a wing tsun/chun/tzun ágazatokat ajánlanám, ahol van sparring. De mellette gyakorolj valamilyen más full contact stílust is.

2016. dec. 13. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
31%
De, Sárkány, teljesen igaz, amit írtam, azonban az is igaz, amit te mondtál, bár nekem ez új volt. :D Hála a jó oktatásomnak én erről nem tudtam. Kínában a Wing Tsun elég jól elvan. A Wing Chunosokat könnyebben verik. Mert a technikák ugyanazok, de a kivitelezés más. A Tsun vadabb és agresszívabb.
2016. dec. 13. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
0%

Amúgy, hidd el, Sárkány, a Wing stílusokkal teljesen képben vagyok. Ahány mester, annyi féle Wing stílus. Pontosabban talán ahány nagymester...Lo Man Kamék a Wing stílusukat pont úgy használják, ahogy azt nem szabad. Túl sokat hátrálnak és túl nagyokat lépnek el, valamint a földrevitel a kedvencük. Ez civil ellen teljesen oké, de nem véletlenül van az, amit mondtál, hogy Kínában az ilyen viadalokon verik a Wing Chunt. Egyszerűen ezt tényleg nem lehet. A Wing stílusok technikái arra lettek tervezve, hogy egyenesen előre tudj menni, miközben téged támadnak és az egyidejűség elvének hála gyorsan átveheted a támadó szerepét. A Wing Tsun már ezt alkalmazza és Leung Ting meg is nyert vele nem egy Hongkongban rendezett Kung-fu viadalt és nem véletlenül keresték fel Thaiföldről Muay Thaiosok. Namost aki Kínában tanul Leung Ting féle Wing Tsunt, az rendben van. Aki itt van Magyarországon, az pedig menjen Emin Boztepe féle Wing Tzun-ra. Mert az dettó ugyanaz, mint a Tsun, csak jobb oktatással, így ott megtanulja mindenki úgy használni a Wing stílusokat, ahogy azt kell.


De amúgy nyilván jó a Lo Man Kam féle Wing Chun is! Csak aki igazán tapasztalt Lo Man Kam Wing Chunos, az már a Wing Tsun kivitelezési módjával harcol, csak mivel jobb az oktatásuk, így jobban tudhatnak harcolni, mint a Tsunosok. Ezért kell Tzun-ra menni! Vagyis ajánlott. De mehetsz bármelyikre, ahol van sparring. Ott megtanulod jól kivitelezni a Wing stílusok technikáit. Mondjuk az is jó, ha először mész Wing Tsunra, ott megtanulod a legeffektívebb kivitelezési módszert, begyakorlod, aztán a küzdelemért utána elmész Wing Chunra.

2016. dec. 13. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
64%

Sűrített Levegő, itt okoskodsz mindenről, de még a wing tsunhoz sem konyítasz semmit sem.

A Lo Man Kam-féle wing chun, Tajvanon lett kifejlesztve. Ez a fajta wing chun, attól különbözik a többi wing chun elfajzástól, hogy használ magas rúgásokat, valamint gáncsolásokat és dobásokat. Ezenkívül a LMK Wch 80%-ban tartalmaz wing chunt, a maradék 20%-a már más kungfu stílusokból, sőt más NEM KÍNAI harcművészetekből is származik. Lo Man Kam tanulmányozta a muay thai-t, pencak silat-ot és a judót is, na meg más kungfukat is. Ez a fajta wing chun hatékonyabb is a többinél. Arról nem is beszélve, hogy saját sparring rendszere van, sőt még versenyrendszere is van.


Leung Ting pedig az eredeti wing chunból kivett nagyon sok technikát, főleg rúgást. Az egész rendszerét a láncütésre alapozta. Az LT wing tsun lelke a láncütés, a technikák 90%-a erre épül. Holott az eredeti Yip Man-féle wing chunban a láncütés mindössze egy sokadlagos fontosságú technika. Nem hiába volt az, hogy Bruce Lee is hanyagolta a láncütés használatát amikor megalkotta a Jet Kune do-t. Helyette ő is bokszütéseket használt.


Boztepe wing tzunja abban különbözik, az LT wing tzunjától, hogy agresszívabb és picivel több a könyöktechnika és a könyökblokk.


Boztepe-féle wing tzunt tanultam én is, másfél évig, egy kalap szar, és nincs benne sparring. Van gyorsabb és dinamikusabb tapadókéz gyakorlás, amit ők sparringnak hívnak, de az nem az. Oké, ha túl gyors, akkor be lehet kapni egy-két pofont (nem is kicsit), de az akkor sem kimondottan gyakorlóharc.


Egyébként maga a wing chun/tsun egy ürülék. Több hiba is van benne.

A tapadókéz biztos baromira jól működik egy másik wing tsunos ellen, de egy messzebbről indított egyenest ami nagy erővel berobban, ezt nem lehet alkarral csak úgy félresöpörni. A mókusboxnak rengeteg hátránya van, nulla csípőhasználat (vállból nem lehet erőset ütni, gyorsat valamelyest igen, de erőset nem), a lábmunka itt is statikus, totyognak mind beszart kacsafiókák. Valamint a koncepció is hibás, nem lehet egyszerre ugyanazzal a kézzel ütést elvezetni, levédeni és támadni. Másrészt a láncütéssel nem lehet kettős fedezéseket bontani vagy áttörni. Ahhoz erő kellene, a sebesség önmagában nem elég. Testharcos technikák ellen pedig gyakorlatilag 0% az esélye. Az egész testük merev és szinte mozdulatlan, és csak a kezecskéjük csápol. A bunyóban az egész testet meg kell mozgatni.


Lo Man Kam annyit javított a dolgon, hogy fejlesztette a lábmunkát és a testharcot, valamint kibővítette a rúgást. Igaz, hogy a LMK wing chun már sokban különbözik az eredetitől, de legalább ez még VALAMENNYIRE működik is!

Boztepe agresszívabbá tette és próbálta kijavítani amit Leung Ting elcseszett (nem kicsit), de még így is egy szar.


Kérdező én azt ajánlom, hogy tanulj normális küzdősportot, boksz, birkózás, savate, taekwondo, muay thai, kickbox, sambo, judo, brazil jiujitsu.

2016. dec. 13. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
71%

"Leung Ting meg is nyert vele nem egy Hongkongban rendezett Kung-fu viadalt és nem véletlenül keresték fel Thaiföldről Muay Thaiosok."


Soha senki nem hívta Leung Tinget Thaiföldre. :) Az a hongkongi kungfu "viadal", pedig igazából wing tsun viadal volt, más kungfu stílusok képviselői részt sem vettek rajta. Pár wing tsun mester egymás között mókusboxolt, ahol Leung Ting nyert. Miért ő nyert? Mert ő szervezte. Ő egy kókler.

2016. dec. 13. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Az én Taichi mesterem LMK wing chun mester is egyben, és én voltam már Lo Man Kam szemináriumán. Tud az ürge, ő nem csak tanulmányozta a muay thai-t, hanem élt is kint Thaiföldön. A burmai boksztól kezdve, tényleg sok mindent tanult és tanulmányozott. Még az eskrimát és a krav magát is.

Sőt, mikor anno Ip Mantól tanult, ő volt Bruce Lee közvetlen gyakorlópartnere a tapadókezes gyakorlatoknál, el is verte Lee-t párszor. (Az már más kérdés, hogy utána Bruce később mennyivel erősebb lett).


Boztepe wing tzunja nekem is szimpatikusabb, mint Leung Ting-é, kicsivel jobb a lábmunkája.

2016. dec. 13. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!