Kezdőoldal » Sport, mozgás » Extrém sportok » Ha valaki megkérne titeket,...

Ha valaki megkérne titeket, hogy adjatok pár megszívlelendő tanácsot konfliktus elkerülése, netán önvédelem szempontjából, akkor melyek lennének azok?

Figyelt kérdés

Példának okáért :


1 Kerüld a sötétebb , veszélyesnek tűnő helyeket .


2 Ne add az áldozat szerepét .


3 Mindig legyen nálad valami amivel kellemetlen meglepetést tudsz okozni a támadódnak .


4 Tanulj küzdősportot / harcművészetet


5 Lehetőleg Te se mászkálj egyedül


6 Értékeid rejtsd el szem elől


7 Próbáld kidumálni magad


Tehát efféle hasznosnak tűnő dolgokra gondoltam , indoklással amennyiben nem jelent gondot


Valamint a 4-es pontban említett küzdősport/harcművészethez még annyit hogy szerintetek melyekkel lehet esélyeinket növelni egy már kialakult konfliktus során ?



2018. júl. 1. 12:11
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez mind.


1. Ne menj oda, ahol úgy érzed, hogy veszélyben vagy, vagy veszélyben lehetsz.

2. Legyen nálad gázspray.

2018. júl. 1. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2018. júl. 1. 12:34
 3/9 palilaci ***** válasza:
100%

Az osszeset+amit az elso irt+ egy nagytestu, betanitott kutyus, mindig huseges tars a kellemetlen helyzetekben is.


A 4es ponthoz annyit fuznek hozza, hogy az osszes edzes jo, ahol van megfelelo erosites es full kontakt kuzdelem.

2018. júl. 1. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha komolyabban erdekel, konyveket lehetne rola irni (olvasni).

Par fontosabb dolog:

-fulhallgato es kapucni elfelejtve, de semmi mas modom se akard magad elszigetelni

-ha lany vagy, utcan ne a legszexszibb, legtobbet mutatosabb ruhadat hord-ha fiu, nem kell katonai cuccokban tenni a fejed

-jarj az utcan magabiztosan, de nem kihihovan

-viselkedj alazattal, de ne vedd fel az aldozat szerepet

-sotetedes utan ne maszkalj kint, ha megis, egyik kezben telefon, masikban gazspray

-a kidumalas majdnem mindig jo ut, csak turelem es magabiztossag kerdese (en mar sajnos, alltam penge elott, mas erzes ott megszolalni...)

-ha a kidumalas nem megy, jon a 'nem szegyen a futas' nezet, ezt gyakorolni is lehet parszaz meteres sprintekkel, vagy hogy a hetkoznapi felszerelesben menyire tudsz futni

-ha kimesz valahova, nem menj egyedul, hivj barkit, tokmindegy ki az, ketten vagytok, kevesbe kozkaztatnak meg. Ha veszelyes helyre vagy ejszaka kell menned SOHA ne menj egyedul.

-Ha elmultal 18, vegyel egy jo gaz riasztot, kutya ellen is hatasosabb, ember ellen gondolom nem is kell magyarazni

-a kes hordas eszedbe ne jusson, baromsag. Bagyobb veszelyt jelentrad nezve mint az ellenfledre.

Rengeteg ilyet lehetne meg irni, mind aranyszabalykent, mind tobbunk tapasztalataikent, de sajnos innen nagyon kenyelmetlen gepelnem. Egyben elnezest is kerek a hibakert!

Talan a cserkeszek jelmondata a legtalalobb: "Legy resen!"

2018. júl. 2. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

A kuszdosportokrol meg: MInden jobb a semminel!

De ha bele megyunk reszletesebben:

-a celnak talan a krav-maga a legmegfelelobb, megfelelo oktatassal. Ott van foldharc, pusztakez, eszkoz ellen es eszkozzel is. Nalunk. Mashol nem tudom hogy megy.

Az erosites szerintempont, hogy baromsag beletenni. Edzeni otthon is tud az ember (sajat testsulyal erdemes), hisz a heti 2 vagy harom alkalom amit fizetsz, teljen olyan dolgokkal, amit egyedul nem tudsz csinalni otthon pl. sparring, grapling.

Mi a haverokkal gyakran csinaltunk olyat, hogy osszehivtuk a baratainkat egy kis bunyo du.-t tartani, ertelmes keretek kozott, Jott kempos, thais, boxos, karates, judos, tkd-s stb... Ott mondjuk erdekes dolgokat lehetett megfigyelni, a kulonbozo leszimumalt helyzetekben.


Szaz szonak is egy a vege, mindennek van ertelem, csak KEZD EL es nyomd teljes erobedobassal! Otthonra erdemes venni egy nagyzsakot, azt is pufolgetni, ha raer az ember.

2018. júl. 2. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Néha a szavak erősebbek tudnak lenni pár ütésnél vagy rúgásnál. Ha lehet, mindig el kell kerülni a verekedést.


1. Megszólítás. Ha látod, hogy valaki célirányosan feléd tart, szólítsd meg. Csak hogy lássa, hogy észrevetted őt. Erre jó pl. egy „Helló, segíthetek?”, de akár egy „Túl közel vagy, adj egy kis helyet.” is. Hiszed vagy sem, ha magabiztosan veszel tudomást egy potenciális támadóról, az sokszor elég ahhoz, hogy megakadályozd, hogy megtámadjon. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy túl közel engednek magukhoz valakit. Ehelyett jegyezz meg egy egyszerű mondatot, ami könnyen eszedbe jut, pl. amiket már írtam. Lényeg, hogy


-könnyen, gyorsan el tudod mondani;

-nem túl udvariatlan;

-egyértelműen az adott személynek szól;

-egyértelműen kifejezi, hogy az illető túl közel van.


Néha az is segít, ha emiatt csak pár pillanatra megtorpan az illető, vagy te tudsz egy kis távolságot nyerni. Mert minél nagyobb köztetek a távolság, annál több időd van reagálni, és nagyobb az esélyed, hogy sértetlenül elmenekülj.


2. Tudomást veszel a sérelméről. Vegyük példának, hogy egy barátodnál vagytok páran és meccset néztek és már elfogyasztottatok pár pohár italt. A te csapatod áll nyerésre, és viccelődsz a vesztésre álló csapat kárára, aztán az egyik srácnak, aki a másik csapatnak drukkol, elege lesz a viccekből és mond valami olyasmit pl, hogy „na jó, most kezd elegem lenni.” Valószínűleg ebben a hangulatban a természetes reakció az lenne, hogy tovább gúnyoljátok a srácot, amiért így felkapta a vizet, viszont ez fokozná a helyzetet, amikor csillapítani kellene. Észre kell venni, hogy neki már ez nem vicc, illetve nem racionálisan gondolkodik.


Verbálisan le kell csillapítani a helyzetet. Nagyon fontos, nem szabad azt mondani, hogy „nyugodj meg” vagy akármi ilyesmit. Ezzel azt sugalljuk, hogy irányítani akarjuk. A legjobb, amit tehetünk, hogy igazat adunk a bosszúságának. Tudomásul vesszük azt, ami felbosszantotta. Pl. valami ilyesmivel: „Hé, hé, tudom, hogy szar érzés, hogy vesztésre áll a csapatod. Bocs, nem akartalak felidegesíteni.”


Az emberek érezni akarják, hogy meg vannak hallgatva. Ha kimutatod, hogy indokoltnak tartod a bosszúságát, az pozitívan tüntet fel téged. Kulcsszó itt az empátia. Nem kell, hogy egyetérts vele, csak mutasd ki, hogy érted az okát, hogy miért ideges.


3. Bocsánatkérés (még akkor is, ha nem te vagy a hibás). Egy kocsmában valaki nekedmegy, nekilök a pultnak, emiatt a könyököddel kiborítod valaki italát. A melletted ülő figura egyből feláll és rádkiált, hogy „hé, az az én piám volt!” Ilyenkor általában ösztönösen próbálunk magyarázkodni, de ez hiba lenne. Ő már eldöntötte, hogy te vagy a rossz fiú, és bocsánatkérést akar. Itt a legtöbben azért valószínűleg tényleg bocsánatot kérnének, viszont sokan elkövetik azt a végzetes hibát, hogy felháborodnak vagy méltatlankodnak, ha a másik fél nem fogadja el a bocsánatkérést. Ha így tesz, vagy követeli, hogy vegyél neki egy másik italt, ne sértődj meg most te rá. Ezzel csak fokoznád a szitut, amit csillapítani akarunk. Ha annyit mondasz, „Bocsánat, véletlen volt. Hadd vegyek neked egy másikat.” ezzel egyből kioltod a helyzet robbanékonyságát. Hogy miért? 1, elismerted, hogy a bosszúsága indokolt (a bocsánatkéréssel); 2, beismerted, hogy hiba volt (még akkor is, ha nem te voltál, vagy véletlen volt); 3, felajánlottad, hogy jóváteszed (azzal, hogy veszel neki egy másikat).


Ez egyébként egy nagyon sok téren felhasználható pszichológiai és kommunikációs elv, nemcsak önvédelemhez. Az emberek azt akarják, hogy figyeljenek rájuk, és hogy nekik legyen igazuzk. Amikor felfokozott érzelmi állapotba kerülnek, a nüanszok általában félreérthetővé válnak és csak rontanak a helyzeten. A lényeg, hogy nem az az elsődleges célod, hogy bebizonyítsd, hogy neked van igazad, hanem hogy lecsillapítsd a helyzetet. Később, mikor már lenyugodott, elmondhatod, mi is történt pontosan.


4. Állítsd be a határt. A tested csak a tiéd. Úgyhogy te hozod a szabályokat, hogy ki hogy léphet vele kapcsolatba. A jó emberek ezeket a szabályokat be tartják, a rosszak nem. A rosszak kihasználják a társadalmi normákat és a személyes gyengeségeket. Legtöbbször a férfiak és nők egyaránt vonakodnak attól, hogy megmondják, ha valaki a viselkedésükkel kényelmetlen érzést vagy veszélyérzést kelt bennük. Viszont főleg a nőkre igaz, hogy úgy érzik, udvariatlanság asszertíven fellépni, ha egy férfi túllép a határon.


Fontos megérteni, hogy nem udvariatlanság asszertívnek lenni és határokat állítani. Senkinek nincs joga azt tennie más testével, amit akar, vagy akár tárgyiasító módon beszélni valakiről. Az ilyen ragadozók nem szeretik, ha valaki felveszi a küzdelmet. És ha asszertív vagy és egyértelműsíted a határaidat, azzal jelzed, hogy te fel fogod venni. Ez már néha magában képes elijeszteni egy ragadozót. Kérdés persze, hogy hogyan lehet beállítani a határokat szavakkal. Legjobb, ha egyértelműen megmondod, hogy ne érjen hozzád vagy beszéljen hozzád az adott módon. Pl: „Nem tudnál kicsit messzebb állni? Ez így túl zsúfolt.”, „Ne beszélj így a testemről.” „Vedd le rólam a kezed.” Lehet, hogy ezek hülyének hangzanak, de ezek jók határnak, mert egyértelműek.


Fontos viszont, hogy amikor beállítod a határaidat, ott lesz ellenállás. Ha valaki rosszat csinál, nem szereti, ha erre felhívják a figyelmet. Úgy fog tenni, mintha ő lenne az áldozat, vagy te vagy goromba, lényeg, hogy rossz érzésed legyen, amiért határt mertél állítani. Légy erre felkészülve, és ne fogadd el. Ne kérj bocsánatot. Maradj határozott és ismételd meg a „határolást”, ha kell. Ha még ezek után sem enged, akkor tudod, hogy drasztikusabb lépésekre lesz szükség (nem verbális eszközök, amiket az előzők is írtak: nem mész veszélyes helyekre; mindig figyelsz a téged körülvevő környezetre; ha tudsz, elmész; önvédelem).


Tl;dr: 1, szólítsd meg, aki közelít feléd; 2, vegyél tudomást a bosszúságáról; 3, kérj bocsánatot, még akkor is, ha nem te vagy a hibás; 4, állíts határokat. Ha ellenállnak, ne hagyd, hogy azt éreztessék, hogy neked kell rosszué érezned magad, nem vagy udvariatlan. A helyzet csillapítása fontosabb, mint hogy neked legyen igazad. Persze ezek csak akkor működnek, ha a támadód nincs bedrogozva, illetve ezeket a taktikákat gyakorolni kell.

2018. júl. 2. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
80%
A négyes ponthoz pedig annyit, használható tudást az a küzdősport ad, ahol van full-contact live sparring, vagyis ellenálló ellenféllel szembeni küzdelem. Illetve az erősítés is ugyanolyan fontos, mint a technika. Legjobbak a box, birkózás, thai box, brazil jiu-jitsu. Amik konkrétan önvédelemként vannak hirdetve (ide tartozik a krav maga is), azok általában hasznavehetetlenek. Szituációkat gyakoroltok be, olyan támadások kivédését, amivel vagy meg fognak támadni, vagy leginkábbb soha. De ezeket sem gyakorolják be jól, mert ezeket a technikákat sparringban nem lehet használni.
2018. júl. 2. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
A gázspray-t pedig én is támogatom. Legális, hatékony, olcsó, könnyen beszerezhető, könnyen elrejthető, könnyen és gyorsan elővehető és használható, nem kell hozzá különösebb tudás.
2018. júl. 2. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat , sok hasznos dolog van bennük .
2018. júl. 2. 15:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!