Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Kerékpáron a menetes agy csak...

Kerékpáron a menetes agy csak a racsnis oldalon "kotyog". Mi lehet az oka, hogy tudnám beállítani?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


A kerékpáromon van egy visszatérő probléma, amit nem tudok orvosolni, és ehhez kapcsolódóan kérném a tanácsotokat. A biciklimen menetes agyak vannak, és a hátsó körülbelül 100 kilométerenként kotyogni kezd, a racsnis oldali pedált taposva különösen érezni egy ropogó, pattogó hangot. Korábban a nem racsnis oldali kónusszal babráltam, azon igyekeztem mindig utána húzni, de mint írtam, sosem bizonyult tartósnak a megoldás. Ma ismét szétszedtem a kereket, és megállapítottam, hogy a kotyogás egyedül a racsnis oldalon tapasztalható. Ha egy picit még húzok rajta bármelyik oldalról, akkor már szorul a csapágy, nem forog a kerék. Minden másképpen a racsnis oldal lötyög, a másik stabil. Mi lehet az oka szerintetek? Hogyan tudnám orvosolni?


A biciklit már vittem szervizbe ezzel kapcsolatban (akkor az egy oldali kotyogást még nem diagnosztizáltam), de a szervíz után 10 kilométerrel már újra fennállt a probléma. Megpróbálnám megcsinálni - a segítségetekkel :) - magam, mert a szervizekben nem szeretnek foglalkozni a régebbi biciklikkel, mindig fintorognak, ha beviszem javíttatni, és jó eséllyel a munka is ilyen hozzáállással zajlik.


Segítségeteket előre is köszönöm!



2021. aug. 23. 19:46
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Az érdekes, ha megmozgatod a tengelyt és mozog akkor az mindkét oldalon megmozgatva lötyögne.

Én megnézném nincs -e elhajolva meg a kerékagy belsejében valami eldeformálódva.

2021. aug. 23. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Csapágy csere, ha már volt, bicikli csere.
2021. aug. 23. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Menetes tengely golyók voltak cserélve ? Hány éves a kerék ? Kerék agya nem sérült kijárt ? A váz haásókerék rögzitő befogadó nincs elreszelve kikopva ? Nekem ott volt a gond , kitancolt par km után teljesen új kereket és elragta a menetestengelyt . Öreg regi vas esetén ez van . Fontold meg smit tudsz vedd le és újat vegyél . Alap vagy praktikeres cangakra frlesleges költeni . Hirtelen de évek alatt fél / egy bringa ára rá megy ...
2021. aug. 24. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Wadmalac ***** válasza:

Ilyen egyoldalas kotyogást csak akkor tudok elképzelni, ha vagy az adott oldali golyók, vagy az agy csapágycsészéje sérült. Esetleg tengelygörbülés.


Szét kell szedni hátul. Le kell venni a racsnit (speciális racsnikulcs plusz láncos fogó), ki kell szedni a tengelyt (kónuszkulcs, villáskulcs), teljesen letisztítani és megnézni a golyókat, a csapágycsészéket, a kónuszokat.

Ha az agyban a csapágycsésze sértetlen, szerintem gondolkodás nélkül venni új tengelyt, golyókat, kónuszokat, nem borzalom drága.


Ha a csapágycsésze van törve, bekopva, torzulva, az bizony komplett agycsere.


Sajnos az a baj, hogy nem vagyok 100%-ig biztos, hogy a hibaleírásod pontos.


Menetes kerekEKRŐL beszélsz, miközben ilyen megkülönböztetés csak a hátsó szabadonfutónál van, abban sem vagyok biztos, hogy tengelylógásról vagy RACSNILÓGÁSRÓL beszélsz, nem derült ki biztonsággal, hogy az a rövid ideig jó szerelés mit tartalmazott (kontraanya rendes meghúzása a kónuszon, mindkét oldalt ellenőrizve?)...


Szóval lehet, hogy nem az a hiba, amire gondolunk, gondolsz, mert a hibamegállapítás is sántít.

2021. aug. 24. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 tothp ***** válasza:
Ha menetes a racsni, ott a racsni oldali golyóscsapágy lényegesen messzebb van a tengelyvégtől. így ugyanaz a kotyogás ott erősebben érezhető.
2021. aug. 24. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Sziasztok!


Köszönöm szépen az eddigi válaszokat. A kerékpár egy régi Csepel Sport SR26 típusú darab, így az öreg vas kitétel valóban igaz rá. Nagyon sokáig használtam az eredeti alkatrészekkel, de egyszer a hátsó keréken elpattant egy küllő, és gallyra ment az egész kerék. Akkor új hátsó kereket raktak rá a szervizben, és a teljes hajtást is cserélték vele együtt. Ez a kerék nincs másfél éves.


Ami probléma az az, hogy a különleges kerékméret (26 x 1 3/8) csak szimpla falú felnit tudtak rá rakni. A kérdésben kiírt probléma kb 300 km után jeletkezett először, és azóta ciklikusan fennáll. Azóta még egyszer vittem szervizbe, ahol kértem rá egy teljes generált, kicentrírozták a kereket, zsírozták és tisztították a csapágyakat, de a probléma visszatért nagyon rövid időn belül.


Az eddig leírt válaszaitok alapján arra tippelnék, hogy a gagyi szimpla falú felni kapott egy felütést (egy kis deform most is van benne), és menet közben a csapágycsésze görbülhetett. Amit a 3. válaszoló kolléga említett, az is felkeltette a figyelmemet, hogy vajon nem-e a hátsó tengely befogadó van-e kikopva? Ugyan így felfelé fordítva stabilnak tűnik, amikor meghúzom a tengelyanyákat, de ki tudja, hogy amikor a 84 kilómmal ülök rajta, nem-e mozog ki minimálisan.


A bringára az elmúlt években irracionálisan sokat költöttem, mivel szentimentálisan sokat jelent nekem, régi családi kerékpár. MOst azon gondolkozom, hogy vegyek-e egy komplett új hátsó kereket úgy aggyal (találtam dupla falú felnit is), vagy adjam fel, és engedjem el a biciklit, mert bármennyi lóvét elnyel.


Köszi még egyszer, hogy válaszoltatok!

2021. aug. 24. 21:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!