Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Kerékpárhoz vezetékes vagy...

Kerékpárhoz vezetékes vagy vezeték nélküli kilóméteróra/fedélzeti comp. mér jobban?

Figyelt kérdés
Formába akarom magam kicsit hozni, vettem egy jó biciklit. Szeretném, hogy pontosan tudjam mennyi kalóriát égetek, mennyivel megyek, mennyit tettem meg eddig. Mit ajánlotok, ami pontosan mér?

2022. ápr. 2. 13:10
 1/10 anonim ***** válasza:
Szerintem ahány km óra, vagy akár telefonos alkalmazás, mindegyik mást mutat. Azt tudom tanácsolni, ne ez alapján válassz, hanem egyéb szempont(pl ár) alapján, és akkor folyamatosan ugyanazt az eszközt használd. Így lesz viszonyítási alapod, tudod egymáshoz hasonlítani az edzéseidet.
2022. ápr. 2. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha komolyan és pontosan szeretnéd mérni a kalóriát, ahhoz komoly okosóra kell, lehetőleg szív alatti pánttal. De minimum csuklón pulzusnövekedést mérő kiegészítővel. Az összes többi csak kalkulálja a megtett km alapján a kalóriát. És általában nem is veszi figyelembe a szintemelkedéseket.


Igaza van az 1-esnek, információs jelleggel, az egyes edzések összehasonlítására teljesen jó egy sima Lidl/Decathlon/stb. vezetékmentes kiscomputer is.


Vagy tölts le egy app-ot, amin a track-jeidet is tudod rögzíteni - az gps alapon mér, és ugyanígy alkalmas az összehasonlításra. Megtett táv, szintemelkedés, kalória, egyebek.


Nekem STRAVA-m van már jó ideje, a céljaimra tökéletesen megfelel. Az ingyenes verzióban benne vannak ezek az alapadatok.

2022. ápr. 2. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

A pontos kalóriamérés kivitelezhetetlen. A szoftverek, órák becslései között elég nagy eltérések előfordulnak. Emiatt túl sokat nem érdemes beruházni. A hagyományos, jeladós órák csak azt mérik, hányszor fordul körbe a kerék. Ha a kerék kerülete jól van megadva, ez is teljesen pontos. A GPS-es órákkal tudod rögzíteni az útvonalat, amiből a szoftverek (pl. Strava) képesek szintemelkedést becsülni, ami szintén befolyásolja az elégetett kalóriákat. Ezekhez gyakran lehet pulzusmérőt csatolni, ami megint egy plusz info. Erre eddig egyébként még egy mobiltelefon is alkalmas. A komolyabb órák barometrikus szenzor alapján mérik a szintemelkedést, ami megint pontosabb, de itt már drága eszközökről beszélünk. A csúcs talán az, amikor teljesítménymérős hajtőművet vagy pedált használsz. Itt viszont a szenzor és az óra ára már egy közepes bringa árába kerülhet. Hobbi szinten persze nem sok értelme van. Versenysportolók, fanatikus hobbisták eszközei ezek.

Én elsősorban a navigáció miatt ruháztam be egy jó kerékpáros GPS-be, mert sokat megyek új utakon, terepen. A pultusmérést hasznosnak tartom. Én egy Polar H20-ast használok. A gps nem mindig pontos, ezért sebességszenzort használok. Van ahol a tereptárgyak, fák zavarják a gps jelet.

2022. ápr. 2. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
26%

Eddig az összes válasz szörnyű. Lehet kalóriafogyasztást tűpontosan mérni. Teljesítménymérő (wattmérő) kell hozzá, szóval nem egy olcsó mulatság. A pedálra kifejtett erőt méri. Szívverésnek semmi köze ahhoz hogy mennyi energiát nyomtál a kerékpárba. Az inkább fittség kérdése, tehát hasznos azt is mérni, de kalóriát nem tudsz vele számolni.

Sebességet ne gps alapján mérd mert pontatlan. Kerékagyra lehet szenzort tenni ami méri a fordulatszámot. Ez beszorozva a kerék kerületével megadja az aktuális sebességet.

Tehát ami kell neked: Garmin fejegység (vagy más ant+ kompatibilis eszköz), sebességszenzor, teljesítménymérő. Ha szeretnéd tudni hogy adott terhelés (watt) hatására mennyire erőlködik a szíved, akkor mellkasra vegyél még pulzust mérő övet (a.k.a. mellkaspánt).

Ezeket az okosórákat meg hasonlókat felejtsd el. Játékok, pontatlanok. Ha komolyan akarsz edzeni és fejlődni, akkor ezek megbízhatatlanok. Ha nincs pénzed komolyabb eszközökre akkor csak tekerjél aztán csak észreveszed hogy egyre jobban megy. Ha megbízható számokat akarsz akkor én a következőket ajánlom:

- Garmin Edge 530

- Garmin speed sensor 2

- Inpeak powermeter

2022. ápr. 2. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
4: Az sem lesz pontos. Nem csak a tekeréssel égetsz kalóriát. A legpontosabb megoldás, de közel sem tűpontos.
2022. ápr. 2. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
#4: hétköznapi atlagos meresre tök fölösleges ilyen cucc
2022. ápr. 2. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

#5 Ha arra vagy kíváncsi hogy az alap anyagcseréden felül mennyit égetsz a kerékpározás következtében, akkor pontos. Tehát ha 2000 kalóriát mutat a fejegység a wattmérő alapján akkor bizony 2000 kalóriát kell pluszban bevinned hogy pótold a kerékpározással elégetett kalóriát. Valóban nem lesz 0.1 kalória pontos a mérés, mert ha sokat eszel felgyorsulhat az anyagcseréd, nem számoljuk mennyit ficánkolsz a kerékpáron, ha fázol mennyit égetsz a testhőmérsékleted fenntartásáért stb, de ezek nagyon elhanyagolható értékek. A lényeg hogy a kerékpáros által a kerékpárba belenyomott kinetikus energiáját tudja mérni a szenzor. Azt is sikerült kimutatni (guglizz rá), hogy kb 24-25 százalékos hatékonysággal dolgozik a szervezet. Tehát ha 100 watt megy a kerékpárba, akkor az emberi szervezetnek 400 watt körül kell égetnie. Ez a hatékonysági arány fittségtől, kerékpártól független érték ezért teljesítménymérő alapján lehet jól kalóriát számolni. Legalábbis annyira pontosan lehet hogy a maradék pontatlanság lényegtelen, elhanyagolható.

#6: Ez igaz. A kérdésre hogy hogyan lehet ezeket a számokat mérni viszont ez a válasz. Ha edzés miatt szeretnél kalória, sebesség stb adatokat akkor a wattmérő / sebességszenzor a megoldás. Az más kérdés hogy a kérdező az ár tudatában még mindig szeretne-e ilyen eszközöket venni. De ez már az ő dolga.

2022. ápr. 2. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

#7!


Nagyon meg lehet érezni, hogy mennyire van hideg!

Durván több energia kell egy ugyanolyan tekeréshez.

Ha legurusz Dobkőről, akkor is égetsz és nem csak a kis emelkedőkön, hanem egyszerűen azért, mert élsz.


Ahogy a távolság mérésénél a mágnes vs GPS, úgy a kalóriáknál a wattmérő vs pulzusmérő kérdés is csak arról szól, hogy mindegyik rendszernek megvan a maga pontatlansága és ezekkel együtt kell élni.


Nem pontos a GPS bizonyos szituációkban, de ki érdekel 1% eltérés?

2022. ápr. 3. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
8: Sebességszenzort én is használok. Erdőben sokat tud tévedni a GPS. Van, hogy 30% körül téved sebességjelben. Persze ezen sem múlik sok minden. De egy sebességszenzor 4-5000 Ft, ennyit nekem megért. Amúgy osztom a véleményed.
2022. ápr. 3. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"akkor is égetsz és nem csak a kis emelkedőkön, hanem egyszerűen azért, mert élsz."

Igen, de itt nem az alap anyagcserét szeretnénk mérni, hanem a pluszt ami a sportolás miatt ezen felül van. Ha otthon fázol akkor is többet fogyasztasz. Ha pajzsmirigy problémád van és emiatt lelassul / felgyorsul az anyagcseréd az is még mindig alap anyagcsere miatti kalóriafogyasztás. A kerékpározás miatti fogyasztás az ami a kerékpározás miatt, azaz a tekeréssel megy el. Ezt jól lehet mérni wattmérővel.

Kell wattmérő ha komolyan bringázol? Nem, persze hogy nem kell, nélküle is lehetsz komoly bringás, de ettől még tény hogy sok olyat tud amit más eszközzel nem tudsz kiváltani.

"a wattmérő vs pulzusmérő kérdés is csak arról szól, hogy mindegyik rendszernek megvan a maga pontatlansága"

Nem. Mindkét rendszernek megvan a saját felhasználási területe. A wattmérő arra való hogy energiát (pontosabban teljesítményt) mérjél vele. A kalória energia, igaz nem a kerékpár energiája, de ahogy előző kommentben már kifejtettem a kerékpár és a kerékpáros energiája közötti összefüggés egy egyszerű állandóval leírható (~0.24), tehát a kerékpáros elhasznált energiájának a mérésére is megfelelő eszköz a wattmérő. A pulzusmérés teljesen más és teljesen másra való.


A GPS akkor pontos ha úttesten mész hosszabb, egyenes szakaszokban. Miért kell hogy úttesten menjél? Azért mert a GPS pontatlan, a telefonod viszont tudja a térkép alapján hogy hol van úttest, hol voltál az előző méréskor, milyen irányban haladsz. Ezen adatok alapján megállapítható hogy melyik úttesten lehetsz jelenleg. Pl. ha a GPS azt mondja két úttest közötti épületben vagy, akkor a telefon ki tudja javítani hogy nem ott, hanem a mellette lévő úttesten haladsz. Azon ahol eddig is haladtál, nem teleportáltál át egy párhuzamos utcába és nem is egy irodaház folyosóján tekersz 30 km / órával. Egyenesnek pedig azért kell lennie, mert a sebességet két mérés közötti eltelt idő és légvonalban vett távolság alapján számolja, esetleg a két pozíció közötti legrövidebb útvonalat tekinti távolságnak (légvonal helyett), de ehhez megint kell egy jó térkép és jó szoftver hozzá, meg persze az hogy a térképnek megfelelő utakon tekerjél.

2022. ápr. 3. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!