Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Milyen az ideális kerékpáros...

Milyen az ideális kerékpáros öltözet? Többi lent.

Figyelt kérdés
Napi 20-30km-t tekerek és ha pulcsit veszek izzadok, ha pólót fázok. Tudom, hogy vannak speciális izzadságelvezető meg szellőzős meg efféle dolgok, de csak hallomás szintjén, megköszönném, ha valaki kiokosítana belőle..:)

2012. ápr. 18. 01:11
 1/7 Brain Storming ***** válasza:
100%

Mindenképpen rétegesen öltözz, és a rétegek között is legyen átjárhatóság, pl cipzározható, stb legyen.


Ha sportolás céljából tekersz, akkor nem kellene h zavarjon az izzadás... ha munka miatt bicajozol, ekkor sajnos problémás a dolog: jómagam magántanárként jártam sokat biciklivel, hasonlóan sokat tekerve, és mindig nagyon tudatosan kellett öltözködni azért, h megérkezve ne ússzak a saját levemben. Volt, h télvíz idején egy rakat reklámújság volt nálam, amit induláskor "raktam fel" a hátamhoz és a hasamhoz, és az felszívta az izzadtságomat, amit megérkezéskor kivehettem és a hátizsákomba "gyűjtöttem"... na éppen ezért szüntettem be, amint tudtam, az ilyen biciklizést, és váltottam kocsira. :)


A leadott teljesítménytől is függ, h mit érdemes felvenni. Én mínusz 4 fokban is voltam országúti edzést tartani - ilyenkor nagyon fontos, h semmiféle huzat ne szökjön be a ruházatba: 3 réteg zokni, egy sztreccs biciklis hosszú nadrág, alatta-fölötte 1-1 plusz biciklis nadrág (nem árt, ha az ember feneke nem fagy oda az üléshez, mert piszkos gyorsan fel lehet fázni, és egy vesegyulladás azért senkinek sem hiányzik, az aranyérről nem is beszélve...) Felül 3 réteg vékony hosszú-ujjú, lehetőleg egy kapucnis, aminek szorosan összehúzható a kapucnija: a kapucni alá egy vastag sapka, kívül a kapucnira szintén egy másik: homlokon és fülön jól zárjanak, merthogy a homloküreggyulladás és a fülgyyulladás is pillanatok alatt bejátszhat. Intenzív sportolás esetén a tüdő és a torok ellenállóbb a hideggel szemben (ezért lesznek a síelők ritkábban náthásak), így nem kell eltakarni a szájat. A kézre minimum két réteg kesztyű, nem kell nagyon vastag, olyanok, amikben még kényelmesen mozognak az ujjak, de a csuklónál is jól záródó huzatzárást kell alkalmazni, mert a csuklóizület is nagyon hamar átfázhat ás károsodhat.


Nos, ez a max - ezzel az öltözettel a kemény mínuszokban is lehet kényelmesen tekerni. Ahogy melegszik az idő, úgy szoktam ezekből egyre többmindent elhagyni. Persze ez a sportra vonatkozik.


Tudni kell, h télen a fejet kell óvni, nemcsak a kifázás miatt, hanem amiatt is, mert a fejen távozik a legtöbb testhő: hidegben azért kell fedni, h több hőt tároljon a szervezet egésze; nyáron a nap miatt kell lehetőleg nagyon szellősen fedni: egy vékony baseballsapka, vagy egy jól szellőző sisak jó erre. Fedetlen fővel már csak akkor érdemes tekerni nyáron, ha nincs erős napsütés vagy már lebarnult a fejbőrünk (ez különösen a nagyon ritka hajzatúakra vonatkozik, és persze a kopaszokra). A kopasz fejbőrt nem érdemes napvédővel bekenni, mert nem kellemes, ha az ember szemébe, vagy az arcára a napvédőkrémes izzadtság folyik... :)


Nyáron minél szellősebben érdemes tekerni: az a jó, ha minél nagyobb felületen ér minket a szél. Minél gyorsabban tekerünk, annál jobban kell hűteni a testet (a teljesítmény fenntartása miatt is, mivel egy optimális hőfokon túl romlik a teljesítmény!). Ebből a szempontból érdekes az a tény, h ha melegebb is van, pl. 37-38 fokos kánikula, az intenzíven tekerőket ez nem zavarja, mivel 30 km/h (2 perc / km) fölött már elég jól hűt a menetszél, szóval a biciklizés ideális sportforma a dögmeleg napokra is. Ebből a szempontból sokkal jobb, mint a futás, mert ott a nem keletkezik akkora menetszél, ami érdemben hűtene: láttam már hőgutától összeeső futót nyáron, de intenzíven tekerő bicajost még sosem. A bicikliről csak az fordul le a kánikulában, aki kényelmesen tekerget :). Ilyenkor persze a biciklis hamarabb dehidrálódhat, tehát neki gyakran kell innia: a menetszél miatt intenzívebben "szárad" a szervezete. ha valaki szomjasan teker és úgy izzad, az már gáz, kórós állapot és ájulás lehet a vége, ami ugye két keréken egyensúlyozva a forgalomban azért kissé veszélyes... :)


... Nos, ennek a sok rizsának a lényege a RÉTEGES öltözék, amit persze egyéni kísérletezéssel lehet optimálisan kitapasztalni. Magyarországon sajnos nagyon változékony az idő, nem lehet tartósan egyféle cuccban tekerni, minden alkalommal tudatosan kell dönteni az egyes ruhadarabokról tetőtől talpig, vagyis a kesztyűtől és a fejfedéstől a cipőig.


Jó tekerést és kísérletezz - ez a lényeg!


Remélem segítettem!


BRAIN STORMING

2012. ápr. 18. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen ezt az átfogó választ, mennyivel jobb lett volna, ha ezeket hamarabb tudom meg!:) még annyi kérdés, hogy érdemes-e ezeket a drága biciklis cuccokat megvenni? pl effélék: [link] vagy mezei tapadós ruhadarabok is jók? nem akarok ezen sóherkodni, csak fölöslegesen költeni sem.

mégegyszer köszi

2012. ápr. 18. 19:24
 3/7 Brain Storming ***** válasza:

ha engem kérdezel, és nem vagy vérprofi, akkor bicajozásra bármilyen testhez jól illeszkedő, nem lebegő ruha jó.


Amúgy pedig a durikban a töredékéért megkapod az ilyen cuccokat: én is nemrég "vásároltam be", és kb 4.000-ért vettem egy rövid ujjú és egy hosszú ujjú bicajos pólót, egy eredeti bőrbetétes térd, és két kantáros, hosszú thermo bicajos nadrágot... Szóval a duri a kulcsszó! :)

2012. ápr. 19. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Én 3 végigbiciklizett tél után a következőket tudom mondani. Ezek a spéci műszálas ruhák tényleg jók. A legjobb az benne a sima pamut pólóval szemben, hogy ha vizes is lesz, nem tapad a hátadra. Sőt, 20 fok fölött néha a mosógépből kivéve már fel is veszem, ha nincs elég idő, hogy megszáradjon. Állítólag úgy működik az anyaga, hogy belül kicsi lyukak vannak rajta, kívül meg nagyobbak, és ettől a víz ki akar menni a külsejére.


Ha bemész egy sportboltba, nézd meg a címkéket, amelyikre az van írva, hogy elvezeti az izzadtságot, az általában jó. Kisebb boltban pedig az eladó tud segíteni. Én nagy áruházban 2000-5000 Ft-ért vettem ezeket a pólókat 2-3 évvel ezelőtt, szakboltban lehet, hogy kicsit drágább, de legalább támogatod a helyi ipart.


Egyébként én direkt úgy szoktam öltözni, hogy az elején (max. 5 percig) fázzam egy kicsit, akkor nem izzadok meg a végére. Ha álmos vagy éhes vagyok, akkor pedig 5 perc után megállok és leveszek egy réteget.


A tapasztalat is számít: az első évben márciusban még pulóverben és széldzsekiben bicikliztem, a következő év hasonló időszakában már csak egy hosszú ujjú póló (meg kesztyű és sál) volt rajtam.

2012. ápr. 19. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Brain Storming:

Köszi szépen, nem nagyon tudom mi az a duri de gondolom valami multira gondoltál köszi.


másik válaszolónak is köszi az írást:) egy 4-5ezres szett nem sok, úgyse bálba megyek:)

2012. ápr. 20. 00:39
 6/7 Brain Storming ***** válasza:
100%
duri = durkáló, használtruha kereskedés ( bocs, lehet, h átvettem néhány lánytanítványom szóhasználatát, azok szoktak állandóan így beszélni ezekről :)
2012. ápr. 20. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

ja

nekünk az turi/turkáló:D

2012. ápr. 22. 19:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!