Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Hogy tudnám "rávenni" a...

Hogy tudnám "rávenni" a combizmaim és a vádlim, hogy több tápanyagot tudjanak elraktározni versenyre/ előtt (XCM/XCO)?

Figyelt kérdés

Az a problémám, hogy elkezd görcsölni a combizmom és a vádlim kb 20 km után. Tavaly kezdtem el hobbiszinten űzni ezt a sportot, de idén már komolyabban szeretném. Most voltam Buda Maratonon, és 18 km után már nagyon görcs szélén állt a combom, és miután beértem már ide-oda húzogatta magát, annyira a görcs szélén volt. Mit tudnék ez ellen tenni?

Mondta egy ismerősöm, hogy az edzések utáni, ill. verseny előtti megfelelő táplálkozás sokat segít. Az edzés utánira azt mondta, hogy kb. fél órával az edzés után kell ennem.

-Mit?

-ill. verseny előtt mikor és mit?

Ő azt mondta, hogy gyümölcsöt, banánt.


Kérem, hogy aki tud, az segítsen. Amiket mondott az ismerősöm az igaz? És ha igen, még mivel bővítenéd, javítanád ki?


Válaszokat (lehetőleg a laikusok kíméljenek) előre is köszönöm!



2012. máj. 2. 16:23
 1/6 anonim ***** válasza:
Hát én elég laikus vagyok, de azt én is tudom, hogy az alacsony káliumszint tud görcsöt okozni, és a banán jó kálium- és szénhidrátforrás, úgyhogy az ismerősöd valsz nem mondott hülyeséget.
2012. máj. 2. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Verseny előtti napokon szénhidrát... de 18 km-nél ez nem számít.

Edzés után viszont minél hamarabb enni kell. Ilyenkor jól jön a fehérje, mert az edzéstől sérül az izomzat.

Versenyen próbáld ki a magnéziumos italt.

2012. máj. 3. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat (még jöhetnek)! :)

Verseny közben izotóniás italt szoktam inni, edzéseken meg limonádét :D

Amúgy szedek "Béres" magneB6-ot, napi egyet. És azért kérdeztem, mert lassan át szeretnék állni rövidtávról középre (tudom, ez még korai, de ebben a szezonban keményebben és többet szándékozom edzeni, mint tavaly).

2012. máj. 3. 20:02
 4/6 Krisz85 ***** válasza:

Hát lenne pár hasznos tanács:


Egyrészt ha már azon kapod magad, hogy heti 3 nál is többször ülsz a bringán sport jelleggel, akkor megadózis multivitamin csomag: - Scitec Pro Mix vagy hasonló termék, és mehet naponta 1 zacsi, a zöldségekből nem tudsz ma már annyi vitamint és ásványi anyagot bevinni mint 100 éve tudtál volna, persze ettől még egyél zöldséget, a rostok miatt.

Az izomgörcsöt főleg a kálcium és magnézium okozhatja, főként, na ebben van rendesen.


Nyújtanod kéne edzés után szigorúan, akár jó fél órát is, nézz utána hogy kell nyújtani, youtubon tonnányi videó van erről. Az izomrostoknak jót tesz, és a tápanyagfelhasznlást is segíti, elasztikusabb leszel.

Ásványi sókat is vigyél be, a kaját tengeri sóval sózd.

Ha kell jársz néha masszőrhöz is, edzés előtt viszont óvatosan, mert lehet ártasz vele magadnak.


A kerékpárban a szénhidrátbevitel nagyon fontos, és főleg az, hogy minőségit legyen. Basmati rizs, , lencse, telj kiörl tészták stb. Viszont két időpont van amikor kiemelt az egyszerű szénhidrátok bevitele : edzés előtt és után, jól mondta a haverod, tényleg így van. Edzés előtt két órával jó ha van benned szénhidrát, főleg akkor ha résztávos magas intervall edzéseket nyomsz, ahol azért ürül a glikogén raktár rendesen, tehát fel legyél töltve tápanyaggal, és akkor bírni fogod az edzést, pörög majd az az átkozott anyagcsere. Ha csak hosszú aerob alapállóképességi edzésre mész alapozáskor, akkor pedig nem muszáj, de egy kis műzlit vagy valamit vigyél, hogy ne korogjon a gyomrod. A folyadékbevitelt nyilván nem kell ecsetelnem.

Edzés után pedig egy órán keresztül nyitva van az ún. "glikogén ablak", amikor az izmok edzés hatására kirürülnek a szénhidrátoktól (látványosan laposabbak lesznek - pl amikor konditeremben edzel is laposabb vagy edzés után mit előtte!) majd ebben az egy órában úgymond "éhezik" a szénhidrátot, ilyenkor megint célszerű egyszerű szénhidrátot enni hogy megdobja az inzulint és nem árt egy kis fehérje, én a helyedben egy nagyon brutál intenzív edzés után én a helyedben pl full forve - slow vagy fast carbot 50 g összeshakelnék 20 g tejsavó proteinnel, aztán mehet rá a szilárd kaja két órával, hogy visszatöltődj, még akkor is ha pl este edzel.


Bővebb infó a kajáról: Anita Bean : Modern sporttáplálkozás c. könyve, ha pedig jól beszélsz angolul, akkor Matt Fitzgerald : Racing Weight c. könyve, vagy Lance Armstrong bringás könyvei magyarul, ugyan ezek vannak leírva, sok sikert!!!

2012. máj. 6. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Krisz85 ***** válasza:

Bár mint tudod és én is most jövök rá, hogy mindenki megveszi a csilivili méregdrága milliós bringát, holott első körben a testsúlyt kell csökkenteni, el kell érned hogy a BMI indexed 18 körül legyen, tehát egy 162 cm es embernek pl mint amilyen én is vagyok 51 kg nak kell lennie, ha ehhez még jön egy 9 kg os bringa az már király. De most kb az ahelyzet, hogy 73 kg vagyok és van egy 13 kg os össztelós MTB om. Tehát ha kiszámolod 22 kg tól kéne megszabadulnom, akár izomból is, mert holtsúly, és a bringám is könnyebb lenne 4 kg al, akkor ez összesen 26 kg al kevesebb súly hegyen felfele, ami érzésre kb olyan lenne mintha repülnék, + ha edzett vagy, ennél brutálisabban nem is lehet felkészülni egy versenyre. Versenyeztem anno XCM a mostani bringámmal, amikor 61 kg voltam, és hát mondanom sem kell hogy középmezőny legelején végeztem, míg pl 83 kg al messze legvégén, úgy hogy nem edzettem egyik versenyre sem, csak elindultam, bele se merek gondolni milyen lenne ha 51 kg ra befogynék + egy karbon bringa csoda + edzés. De Lance papa is ezt mondja:


http://www.youtube.com/watch?v=7W-SGNh3AD0&feature=relmfu

2012. máj. 6. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

bakker :D 84-ről 69-re kéne lefogynom :D most 21.87es az indexem (196 cm magas vagyok) :D sztem max 75-ig tudnék fogyni... 18-as index az már "sovány". Nekem egy Fuji Nevadám van :D nem éppen csúcskategória, de felső-középszint. Deore váltókkal, csak 120E forint volt és jelenleg 16 kg körül van.

Most voltam egy 31 kilométeres edzésen (elég lassan mentem), és még csak nem is voltam görcs közelében, nem tudom miért bírtam jobban, mondjuk a versenyen sokkal durvább emelkedők voltak)... 13.2-es átlag volt (de új útvonal miatt sokat keresgéltem, amúgy kb 15ös lett volna szerintem), átlag pulzus 154, felfele 168-178 között, néha 180 fölött (tudom, elég alacsony, de ismeretlen útvonal volt, és féltem, hogy begörcsölök mégmielőtt hazaérnék). Szintkülönbséget nem tudom, de az útvonal az ez volt: Moszkva tértől indultam→ Kolosy tér→ 17es villamos végállomása (Bécsi út)→ Virágos-nyereg→ Hármashatárhegyi reptér→ Hársi-kilátó→ le a völgybe→ János-hegyi Erzsébet-kilátó→ Normafa→ vissza Moszkva tér.


...És ha nem szeretnék protein porokat venni és magamba szórni? nincs vmi alternatíva (hal, csirke, és a többi fehérjedús kaja megteszi?)?

2012. máj. 7. 19:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!