Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Bicajozás előtt hogyan melegít...

Bicajozás előtt hogyan melegítsek be, és mennyi ideig?

Figyelt kérdés

Most dirt-street-et nyomom vegyesen :)

Sok bmx-esről tudok, akiknek nem épp toppok az ízületeik. Nekem amúgy montim van, elől 10 cm rugóút. Vannak dirt-es ismerőseim is, és hát egyik srácnak a csuklóját is műtötték (ízület). Szóval szerintem nagyon nem ártana valami jó kis bemelegítés, hogy még sokáig tudjam űzni.


2017. dec. 28. 23:17
 1/8 anonim ***** válasza:
Azért van bajuk mert esnek kelnek..meg persze ha akrobatikus mutatványoka adnak elő, ott tényleg lehet értelme valami féle bemelegítésnek, hiszen össze vissza dobálják magukat. De te ha csak tekersz fel alá, akkor nem hiszem hogy van értelme..
2017. dec. 29. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

" De te ha csak tekersz fel alá, akkor nem hiszem hogy van értelme.."

Hááát nem igazán. Szerinted akkor érdekelne a téma? :D

Sőt, sokaknál még rosszabb helyzetben is vagyok. Szerencsésebbeknek ott van a környéken egy jó pálya érkezőkkel, meg minden jóval. Nekem meg mim van? Síkra ugrás, érkező sosem látott ugrók, meg néhány beton épület, ahonnan szintén síkra ugorhatok.


Csináljam meg rendesen az elemeket? Ez nem megy. Sok idő, pénz, és jól le is rombolják itt falun...

2017. dec. 29. 20:52
 3/8 szlory ***** válasza:

Nem illene elspórolni a bemelegítést (és a menet végén a lenyújtást). 5-10 perc bemelegítésre a minimum, kisebb izmoktól a nagyobbak felé haladva, az elején kvázi teljes testest 1-2 gyakorlatot szeretek, az pörgeti fel a keringést az egészhez. Nyújtásnál a nagyobb izmoktól a kisebbek felé haladva, egy-egy izmot 2x10 másodpercben nyújtani.


Kb. úgy kezeld, mintha talajtornára, atlétikára melegítenél, hiszen "akrobatikus" szakág. És igen, ebbe a csuklókörzés is bele tartozna. A többit ne várd, hogy ide írja valaki, lexikonnak. Talán a videos megoldások jobbak, az már készen van, ráadásul a nyelve nem számít.

2018. jan. 2. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

3.: Köszi!

Azért lett hirtelen érdekes számomra, mert egy ismerősöm mondta hogy fél évig kondizott bemelegítés nélkül, és kisebb gondjai lettek a váll porcával. Azt mondta, hogyha mindig rendesen bemelegít az ember élete végéig is gyúrhat.

Te egyébként a bicajozás melyik ágát nyomod?

Azt értem, hogy a bemelegítés miért jó, de a lenyújtás mire jó?


"És igen, ebbe a csuklókörzés is bele tartozna. A többit ne várd, hogy ide írja valaki, lexikonnak."

Rendben, leírom hogy szerintem milyen bemelegítés kell, és te, vagy akinek van kedve majd kijavít :)

Boka (bokakörzés), térd (térdkörzés), csípő (csípőkörzés, felsőtesttel körzés), váll (vállkörzés), könyök (könyökkörzés), csukló (csuklókörzés). Tudtommal ennyi ízület van, amit be kell melegíteni. Mindegyikre 2 perc az 12 perc. + 2 perc talajnyújtás, ugyanannyi rúgás a levegőre. Tesi órákról ennyi maradt meg.


Az izmokat egyébként mi a francnak kell nyújtani??

Milyen maradandó károsodást okozhat, ha elmulasztom?

2018. jan. 2. 16:48
 5/8 szlory ***** válasza:

(3as) Több bringa, több szakág. (Akrobata nem, tehát bocs, nem dirt és nem street, bmx) Ami mellett sportolok más dolgokat is. Tesiegyetem nincs meg, de amatőrként lelkes és precíz vagyok e téren. Konditeremben a haverod jól mondja, egyik remek példa (sajnos neki már nem). Azért nem írogatunk testmozgásról, mert egyrészt rengeteg idő, másrészt fizikumtól is függ, harmadrészt meg tele a youtube fitness gurukkal, válogass kedvedre, minek neked még egy ide, karakteresen? :) És bocs, időm se lenne elég rá :(


Röviden kiegészítem akkor az előző válaszomat a most kérdezettek alapján. Bemelegítéskor a keringést, izmokat és ízületeket készítjük fel a teljesítésre. A haverodnak pl. majdnem biztos, hogy nem a porckorong sérült, inkább a rotátorköpeny, a szalag, ami köti az ízületeket (ott). Izomszakadást vagy húzódást sem akarsz menet közben ugye? Remélem így már indokolt a bemelegítés minden aspektusa.


Lenyújtás pedig fontos, ugyanis egyfelől a keringésnek is jót tesz, ha a nyújtások alatti légzéstechnika szépen visszalassítja. Másfelől a fontosabb rész: az izmaid e nélkül szépen elkezdenek berövidülni. Ezt pedig semmilyen sportban nem szeretjük. De különösen nem ott, ahol rugalmas testre van szükség, mert ott pörögsz-forogsz. Gyúrós csávóknak nem kötelező. Az olyanoknak lesz az a tipikus hegyomlás tartásuk, hogy pl. nem tudja egyenesen nyújtott karral sétáltatni a barátnőjét. :D Így jobb az indoklás?

2018. jan. 3. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszodat!

A bemelegítéses dologgal akkor nem is zavarnálak, youtube-n fent van minden igazad van.


Még egy elméleti kérdés. Bemelegítés során nem melegszenek fel az ízületek? Szóval melegen is kell tartani, ha például alig vagyok felöltözve, és kihűlnek az ízületek, akkor kopni fognak. Például szaunázással, vagy ha jól felöltözünk és melegen tartjuk az ízületeket az szükséges, de nem elégséges dolog? Valahol azt olvastam, hogy a hideg ízület könnyebben sérül. A szaunázást amúgy csak elméleti példának írtam, nyilván sehol nincs ilyen :D Ja még annyit, hogy nálam ugye nem jó az, ha tekerek a pályáig lassan, és majd közben bemelegszem, mivel csak max a lábaim melegednek be, nem? A csuklóm, könyököm, vállam, talán még a csípőm ugyanúgy hideg marad igaz?


Akkor a lenyújtást is mindenképp csinálni, nem ártana ha rugalmasabb lennék, ez gondolom sokat fog segíteni.

" Az olyanoknak lesz az a tipikus hegyomlás tartásuk, hogy pl. nem tudja egyenesen nyújtott karral sétáltatni a barátnőjét. :D" Hát ezen szakadtam XD

2018. jan. 3. 19:37
 7/8 anonim ***** válasza:

Igen kitekerés alatt max a lábad lesz bemelegitve.

Esetleg a pályán melegits felsőtestet.

Az igaz,hogy a hideg izület könyebben sérül. Én valahol azt olvastam,hogy 5perc alatt bármilyen mozgás után kihül bármilyen izom. De nyilván nem lehet 5percenként bemelegiteni.

Erre max a varmerek (melegitők) a megoldások van karra/lábra.

Magasitott derekút. Jórészt aláöltözetek de vannak kivülre huzható vízállók is.

És azért a védőket se hanyagold.

Bár síkra ugrálás mindekép kinyirja az izületeidet...legfeljebb k3sőbb.

2018. jan. 4. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 szlory ***** válasza:

(3as) Kösz, néha tényleg vannak jó pillanataim. Bemelegítést nem lehet spórolni az általad leírt módon. Nem elégséges. Országúton még csak-csak (ld. Tour felvételek, ahol szakaszindulás előtt ott görgőzik a tisztelt kollektíva, percekig), de terepen (akár cyclocross versenyt nézel, akár montist) teljesen bevett szokás a "tornászkodó bringás" látványa. Ennek oka pont az, hogy terepen körbemozgod a gépet, még ha nem is dirt, "csak" sima XC vagy netán trail. Az országútis ebből inkább olyan, mint (megint) a konditerem. Ott tudod, hogy milyen izomcsoportokat fogsz edzeni aznap, így előtte pár általános bemelegítőn felül elég lehet az adott izmokra koncentráltan végezni azt a cirka 10 percet.


Ha elhagyod, a sérülés könnyen megtörténhet. A fokozott ízületi kopás pedig meg is történik.


Nyilván, ha csak haladósan elmész valahova, 20-30 perc alatt, akkor nem muszály sokat vesződni. Viszont ha ugrás közben pl. lapockád mögé becsíp a csuklyásizom alja, akkor csúnyán fogsz landolni. Neked ez egy street workout, ne vedd félvállról lehetőleg.

2018. jan. 4. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!