Kezdőoldal » Sport, mozgás » Labdajátékok » Valaki elmondaná a foci alapjait?

Valaki elmondaná a foci alapjait?

Figyelt kérdés

Mostanában eléggé megszerettem a focit, de még annyira nem értek hozzá.

A szabályok közül egyedül a lesszabályt nem értem még mindig...

Kik azok a nagy játékosok, akiket illik ismerni? (idősebek, akik már nem játszanak, olyanok, akik már meghaltak, és olyanok is érdekelnek, akik most a legjobbak)

Illetve mely csapatokat "alap" ismerni?



2014. okt. 18. 17:02
 1/2 anonim ***** válasza:

Les:


Az egyik legbonyolultabb szabály, amelynek betartása a legtöbb vitát generálja a mérkőzéseken. A leshelyzet önmagában nem szabálytalanság. Lesnek minősül, ha a játékvezető véleménye szerint a támadásban aktívan részt vevő játékos csapattársától úgy kapja meg a labdát, hogy az átadás pillanatában közelebb van az ellenfél alapvonalához mint a labda és az utolsó előtti védőjátékos. Fontos tudni, hogy a kapus is védőjátékosnak számít. Az utolsó előtti védőjátékos pozíciója jelöli ki a lesvonalat, a képen ez szaggatott vonallal látszik. Les csak akkor lehet, ha a támadó játékos az ellenfél térfelén tartózkodik.


A les nem a labdaátvételre, hanem az átadás pillanatára vonatkozik. Ha a csatár a védők előtt van a kiugratás pillanatában, és mélységből indulva csak a labda átvételekor kerül mögéjük, az nem számít lesnek.


Laikus megfogalmazás szerint lesnek minősül már az is, hogyha a csatár bármely olyan testrésze, amellyel szabályosan érintheti a labdát, túllóg a védőkön. Tehát akár csak a feje, vagy a lába is közelebb van az alapvonalhoz, mint az utolsó védő bármely testrésze, akkor az is lesnek számít. Ezen gondolatoknál érdemes elgondolkodni a látás, észlelés, döntés biológiai folyamatain.


A leshez nem kell feltétlenül labdához érnie az elöl helyezkedő támadónak, elég, ha zavarja az ellenfelet, például ha a csatár nem ér labdához, de gátolja a kapust a lövés védésében vagy előnyt szerez leshelyzetéből.


Lehet olyan helyzet, amikor a csatár bár a védők mögött tartózkodik, egyáltalán nem avatkozik játékba (nincs lehetősége), és a védekező csapat játékát sem zavarja. Ezt nevezzük tétlen lesnek; ilyenkor még szabályos a támadás. Ha egy játékos tétlen lesen van, és miután egyik társa rálövi a kapura a labdát, majd a kipattanóhoz hozzáér, azonnal érvényesül a lesszabály.


Ha a saját térfélről indul a csatár az átadás pillanatában, akkor a lesszabály nem érvényesül. Nincs les akkor sem, ha a támadó játékos egy vonalban van a labdával, ha egy vonalban van az utolsó előtti védőjátékossal vagy az utolsó két védőjátékossal.


Kirúgás, bedobás, szögletrúgás és játékvezetői labdaejtés esetében sincs les. Sőt az sem minősül lesnek, ha a támadó játékos az ellenféltől kapja a labdát.


(Wiki)


A lesszabály arra szolgál, hogy ne lehessen azt megcsinálni, hogy támadó odaáll az ellenfél kapuja elé, középkezdés után megkapja és bevágja 1 méterről. Mert annak semmi élvezeti értéke nem lenne.


Hát felsorolni a mai nagy játékosokat sokáig tartana. A legjobb csapatokban lehet őket megtalálni, de gondolom C.Ronaldóról meg Messiről hallottál.


Alap csapatok közé tartozik a Real Madrid, Chelsea, Bayern München, Barcelona, Arsenal, Manchester United, Borussia Dortmund, Ajax, Juventus, Milan, Anderlecht, Zenit, PSG, Manchester City, Lyon, Liverpool, Marseille, AS Roma, Atletico Madrid. Ezek így kb manapság a legnagyobbak. Közülük pedig legnagyobb csapat: PUSKÁS AKADÉMIA!


Nem a közvetlen élvonal, de azért illik ismerni: CSKA Moszkva, Tottenham Hotspur, Herta Berlin, Monaco, Athletic Bilbao, Valencia, Sevilla, Lazio, Fiorentina, Sporting Lisszabon, Benfica, Panathinaikósz, Olimpiakósz, Hamburg, VfB Stuttgart, Standard Liège, Basel, Feyenoord, PSV Eindhoven, Fulham, és még egy pár.


Idősebbek közül is nagyon sok nagy játékos volt pl Kahn, Ronaldo(a brazil) Beckham, Zidane, Van Nistelrooy stb stb stb.

2014. okt. 18. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm :)

Azt hiszem, ha még egy párszor elolvasom a lesszabályt, talán megértem végre. :D

Persze, Ronaldot és Messit ismerem (CR-t nem szeretem, Messit imádom). De szerintem amúgy Neymar is közéjük tartozik.

Az alap csapatok közül szintet mindet ismerem, csak nem is tudtam, hogy az Atletico Madrid ilyen jónak számít.

A többit azt annyira nem ismerem, csak a spanyolokat (hála a Spanyol bajnokságnak).

Hű, David Beckham már a "régiek" közé tartozik? :O Nekem a kedvenc "öreg" focistáim Pelé és Maradona (már amennyit láttam belőlük utólag). :)


Köszi a hosszú választ. :)

2014. okt. 18. 23:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!