Kezdőoldal » Sport, mozgás » Versenyek, olimpiák » Kártya- és táblajátékoknál...

Kártya- és táblajátékoknál jobb feladni, mint vereséget szenvedni?

Figyelt kérdés
Tegyük fel az állás olyan, hogy egyértelmű a vereség, de még néhány kör hátravan addig. Ebben az esetben erkölcsileg jobb, ha feladjuk, ezzel elismerve, hogy jól játszott az ellenfelünk és megérdemli a nyerést vagy erkölcsileg előnyösebb végigjátszani és erőlködni a végéig?

2022. nov. 28. 19:06
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
49%

Teljesen mindegy.

Mind a két lehetőség mellett és ellen is vannak érvek.

2022. nov. 28. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
74%
Meg kell tanulni veszíteni is, szerintem feladni sok esetben rosszabb, olyan mintha nem tudnál kikapni. De egyetértek az előző kommentelővel, vannak mindkettő mellett és ellen is érvek.
2022. nov. 28. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Szóval aki feladja, az nagyobb lúzernek tűnik a közönség számára, mint aki folytatja, hiába garantált a vesztése? Ez csak azért lehet, mert a közönség nem látja, hogy vesztett pozícióban van?
2022. nov. 28. 19:55
 4/11 anonim ***** válasza:
32%

A vereség sosem egyértelmű addig, amíg be nem következik.

Nem táblajáték, de nézd meg a mai Kamerun - Szerbia meccset! A szerbek 3-1 re vezettek, mindenki elkönyvelte a győzelmet, aztán hirtelen döntetlen lett.

Táblajátéknál sem biztos hogy az ellenfél azt fogja lépni amit te vársz tőle és amivel nyerhetne. Ő is hibázhat.

Ez egyébként nem erkölcsi kérdés hanem taktikai.

2022. nov. 28. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Hát pedig sakkban és sok más táblajátékban is van olyan helyzet, amikor már sakkban áll az illető és csak tili tolizni tud, ameddig az ellenfél ki nem cselezi és mattot ad neki. Egy olyan játékot erőltetni mi értelme van?
2022. nov. 28. 23:12
 6/11 anonim ***** válasza:
62%
5-s pattra is lehet játszani. pl sakkban
2022. nov. 29. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Thunderfairy ***** válasza:
48%
Ha már elkerülhetetlen a vereség akkor még egy döntetlent lehet hogy sikerűl kihozni. Meg addig is fejlődsz magadhóz képest.
2022. nov. 30. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
44%

Sakkban kifejezetten illetlen dolog vert helyzetben tovább játszani, legalábbis a totális amatőr szinttől felfelé. A "vert helyzet" persze mást jelent egy két nagymester közti klasszikus partin, és mást két 1600-as közti blitz partiban, főleg ha az óraállás a rosszabb pozíciójú félnek kedvez.

Más játékokról nem nagyon tudok nyilatkozni, esetleg az ultiról, ahol egy lyukmentessé vált betlit szintén illetlenség nem teríteni, de ott ugye nem a vesztes adja fel, hanem a győztes kíméli meg a veszteseket a céltalan vergődéstől.

2022. dec. 5. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Szerintem ebben semmi erkölcsi kérdés nincs. Sokkal inkább személyiség, és hozzáállás kérdése.

Van, aki úgy gondolkodik, hogy "ha feladom, az kevésbé ciki, mert így én döntöttem úgy, hogy vége." Aztán van, aki meg ennek gyökeresen az ellentéte: "ha feladom, akkor meg sem próbáltam, nem küzdöttem a végsőkig." Igazából a különbség csak szimbolikus. Legalábbis a legtöbb esetben.

Én csak extrém ritkán szoktam feladni. Az ellenfél is hibázhat. Épp pár napja volt egy olyan játszmám chess.com-on, ahol már teljesen reménytelen volt a helyzet. Pocsék volt a királyállásom, a gyalogszerkezetem katasztrofális, a figurái sokkal jobb helyeken álltak, és 6 pont anyagi hátrányban voltam. Az utólagos elemzés szerint ekkor 4 lépésre volt a mattól. És ekkor elkezdett nagyon szörnyűeket lépni, én meg ritka jó formába lendültem. Az eredmény az lett, hogy mattot adtam, és nem mellékesen: 6 pontos anyagi előnyben fejeztem be a partit.

De nagyon sok olyan helyzet volt, ahol sikerült tök reménytelen állásból - legutóbb 18 pontos anyagi hátrányból sikerült döntetlent elérnem.


"Sakkban kifejezetten illetlen dolog vert helyzetben tovább játszani"

Ezzel pedig nem tudok egyetérteni, és nem is tudok ilyen illemszabályról.

2023. jan. 5. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

#5 "Egy olyan játékot erőltetni mi értelme van?"

Mondjuk mert az ellenfél is tévedhet.

Illetve ha tényleg csak "tili-tolizni" tud, akkor ott mattot sem fog tudni adni, és könnyű döntetlenre menteni a helyzetet.

Ha meg tényleg mattot ad, akkor nem tök mindegy az a 3-4 plusz lépés?...

2023. jan. 5. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!