Kezdőoldal » Sport, mozgás » Vizi sportok » Ideális dobósúly csuka pergeté...

Ideális dobósúly csuka pergetésre?

Figyelt kérdés

A körülmények:

10-15-20 méter széles folyó víz, körülötte sűrűn benőve fákkal. Fogalmam nincs ,hogy milyen más,de azt tudom, hogy csuka az van, és más úgy annyira nem is érdekel. Nem célom, hogy ekkorát fogjak,de tavaly egy ismerősöm 120 centiméter hosszú csukát fogott itt. Pontos súlyra nem emlékszem, de valamiért a 2kg jut eszembe. Kezdő létemre egy 40cm hosszútól is eldobnám az agyam, szóval nem cél az ilyen hal,de mondjuk azért ha ráakad egy ekkora, akkor se kössön görcsöt a botra. Márka választásban is ellehet igazítani, ha van kedve valakinek. Én egy 2.40 méter hosszú, 20-80g dobósúlyú Shakespeare Beta botot néztem ki. Ez nekem jónak tűnik,és a pénztárcám korlátaiba sem ütközik bele. Továbbá a csali,a damil vagy zsinór és az orsó választásban sem vagyok biztos. Az az igazság ,hogy e egy olyan hobbi lenne,amibe nem szeretnék sok pénzt beleölni. Most ami felszerelésem van, az 2, egy arany egy zöld színű támolygó, egy ezüst körforgó, 2 merev gumihal, drót előkék, és úgy kb ennyi. Orsónak egy Shakespeare Beta, 40-es méretű orsót gondoltam, vagy egy használt Ryobi, vagy más ilyesmi orsót,használt boltból. Fonott zsinórnak meg egy ilyet :

[link]


2014. márc. 17. 20:19
 1/5 Farkas Milán ***** válasza:

A pergető botod dobósúlyát több dolog is meghatározza!

1. A terep, amin horgászni akarsz. Ha a vízben sok tereptárgy, akadó, fa, bokor van, akkor szerintem válasz egy kicsit keményebb botot, mert szükséged lesz rá egy esetleges nagyhal magakasztása esetén.

2. A használandó műcsali fajtája. Értelemszerűen ha kisebb gumicsalikkal akarsz horgászni, akkor bőven elég egy akár 20-40 gramm dobósúlyú vagy még finomabb bot, de ha nagyobb villantókat és wooblereket akarsz dobálni, akkor szükséged van a nagyobb dobósúlyra.

3. Sokat számít a megfogni kívánt hal mérete. Esetedben úgy szűröm le a dolgokat, hogy egyenlőre nem vágysz kapitális halakra, megelégednél a "széria csukákkal " is.


Látom, hogy nem kell nagyot dobni, ebben az esetben jó választás a 2.4 méteres hossz. ha a parton nehéz közlekedni a sűrű parti növényzet miatt, akkor szóba jöhet akár egy 2.1 méteres bot is. A távot ezzel is meg tudod majd dobni és szerintem könnyebb is lesz kezelni. Szerintem 20-60, 30-60, 40-60, 40-80 gramm dobósúlyú botok közül kellene választanod. Az általad említett 20-80 gramm tökéletesen megfelel szerintem.

Viszont az általad kinézett botot nem ajánlom. Lehet, hogy olcsó, de ebben az esetben igaz, hogy olcsó húsnak híg a leve. Az olcsó pergető botokra mindig jellemző az, hogy vaskos, nehéz és egyáltalán nem érzékeny. Holott egy pergető botnak vékonynak, a lehető legkönnyebbnek és legérzékenyebbnek kell lennie. Tapasztalatból mondom, hogy nem leszel megelégedve a bottal. Én is horgásztam már ilyen botokkal, de csak szenvedés volt. NEm lehet velük végig horgászni egy napot, mer már másfél óra dobálás után leszakad a karod......


Inkább spórolj tovább és vegyél egy drágább, minőségibb és esztétikusabb botot. Mert hidd el, hogy nem leszel megelégedve a shakespeare bottal és rövid időn belül újat akarsz majd venni. Bátran ajánlom a berkley botokat. Nézz szét a haldorádón a pergető botok között! Ajánlom figyelmedbe a quantum és okuma botokat. Valamint talán a nevis botok között is találhatsz már megfelelőt, de az maradjon inkább az utolsó választási lehetőség :). A berkley botokra pedig keress rá neten.

NEm fogod 3-4 ezerből megúszni a dolgot. Egy jobb pergető bot szerintem 7-8 ezernél kezdődik. 8-13 ezer között már nagyon jókat tudsz venni. De nézd meg a botok adatait, különösen a súlyát, és próbáld meg a lehető legjobban összerakott botot megvenni.

Az orsó még drágább mulatság lesz. Pergetés esetén az orsó minősége az egyik legfontosabb. Ennek is könnyűnek kell lennie, sok csapággyal bírjon illetve könnyed legyen a futása.

[link]

[link]


Így 2-3 perc keresgélés után ezt a kettőt találtam. Ezek képviseli a minimum követelményt, ennél már csak komolyabb orsókon gondolkozz, de már ezekkel is elboldogulsz!


Komolyan mondom, hogy szánj rá több pénzt, mert az általad kinézett felszereléssel nem leszel megelégedve.

2014. márc. 21. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Farkas Milán ***** válasza:

Jól értelmezem ,hogy haverod 120 centis csukája 2 kg volt?? Mert ez lehetetlen!! Egy 35-40 centis csuka 2 kiló. Ugyan nem vagyok pergető horgász, bojlis módszerrel pecázok, de egy 120 centis csukát minimum 8-9 kiló fölé saccolnám...

:D

2014. márc. 21. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
...hát én 10 000 ft-ból megszeretném úszni az egészet. Használt bolt?
2014. márc. 21. 16:51
 4/5 Farkas Milán ***** válasza:

Hát használtan is lehet jó cuccokat kapni, de nagyon ritka. Ha valaki valóban meg van elégedve a felszerelésével, akkor nem viszi be használt boltba, hogy eladja...

általában azért visznek be dolgokat, mert nem tetszett a felszerelés, nem voltak vele megelégedve.

10.000 ft-ból is meg tudod úszni, de valószínű, hogy pár hónap múlva bánni fogod és minden bizonnyal új felszerelést fogsz majd venni. Ebben az esetben csak pénzkidobás lesz az, hogy megvetted ezt a shakespeare felszerelést.

Nem akarlak semmiről lebeszélni és semmire rábeszélni, én csak azt akarom, hogy biztosan meg legyél elégedve a elszereléseddel. Én is többször megszívtam amiatt, mert a lehető legolcsóbb dolgokat vettem meg.... ettől akarlak megóvni. Ja és még valami: egy jobb minőségű felszereléssel sokkal élvezetesebb a horgászat.

2014. márc. 21. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Igen tudom, és köszönöm is. Egyébként én nem azt keresem ami árban legalul van,hanem ami már minőségi,de még azért meg tudom venni.
2014. márc. 21. 22:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!