Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Van még aki elhiszi hogy...

Van még aki elhiszi hogy Linuxra nem kell vírus írtó? A Chrome, firefox böngésző ugyanaz windowson is ugyanazokkal a sebezhetőségekkel

Figyelt kérdés
2019. szept. 14. 13:30
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Igen.


Mondom is miért: Te abból indulsz ki, hogy egy alkalmazáson át történő vírus telepíthető amit kárt tehet.


Ez nem így van. Windows és Linux belső működése teljesen eltérő. Míg WIN esetén otthoni környezetben a felhasználó maga a rendszergazda és így relative bármit elérhet, telepíthet stb.

Linuxon ez nem így működik. Linuxon a rendszergazda telepíthet és ez a felhasználó nem azonos az ember által regisztrált felhasználótól. Természetesen rendszergazda nevében lehet telepíteni, de ahhoz jelszót vagy más azonosítót követel meg a rendszer. (nyilván belehet állítani a NOPASSWD-t, de ez veszélyes és nem is alapértelmezett)


Tehát egy felhasználó normál esetben korlátozott jogosultsággal bír. Így ha vírus áttérne, akkor örökölné a felhasználó jogosultságait, így jelszó hiányában nagy kárt nem tud tenni, csak ami a felhasználó környezetében van.


Magyarul: nem okoz akkora problémát

2019. szept. 14. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
82%

#1 vagyok


Továbbá még 1 dolog.


WIN és LINUX-ra fordított programok nem kompatibilisek. Tehát Linux .exe fájlokat nem tud futtatni. Ahogy a DLL-eket se ismeri. Linuxon más van és máshogy is működik. Ha vírust WIN speficikusan írták meg, akkor LINUX-on képtelen elindulni.


Linux-ra nincs értelme vírust írni, mint láttad a fenti rendszer jogosultsági tulajdonságából. Továbbá ha felüti a fejét egy veszélyes vírus/féreg a linux közösség (mivel open-source a WIN-el ellentétben) másnap kiadják a frissítést, ami vírusírtó helyett inkább a Linux rendszerben vagy komponensében orvosolják azt a pontot amit a vírus támad.


Windowsra azért éri meg, mert sok ember nem ért a géphez, így őket meglehet "etetni".

2019. szept. 14. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Értem

akkor egy hatalmas milliárdos vállalat rengeteg alkalmazottal képtelen biztonságos operációs rendszert csinálni, de egy tucat hétvégi hobbi programozó igen. Jó tudni!!

2019. szept. 14. 14:57
 4/12 anonim ***** válasza:

Nem az, hogy nem tud jó OS-t csinálni a Windows, jó a Windows, de ahhoz kibertudatosság is kell. Ugyanez elmondható a Linuxról is.

Csak a vírusok legtöbbje Win-re van fejlesztve, ami azt vonja maga után, hogy LINUX ezekre immunis.


De a probléma nem itt gyökeredzik. Hanem ott, ha futtató alkalmazás root jogosultságon fut Linuxon, és az alkalmazás sérülékeny, akkor persze átvehető felette az irányítás.


Az, hogy valamit megfertőzzenek vagy megtámadjanak csak időkérdése. Ahogy a szoftverek egyre bonyolultabbak úgy egyre könnyebb hibát véteni. És ezt a hibát használják ki főleg. Csak ugye erre utólag jönnek rá.

2019. szept. 14. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
74%

Nem számít a biztonságos piár duma.

Ami számít az az os elterjedtsége. Mégha írnának is egy kevesebb mint 5% elterjedtégű rendszerre vírust az nem tudna terjedni. Ez sima matematika. Ezért inkább nem linuxra hanem windowsra írja a vírust az aki írja.. Bármi is a célja.

2019. szept. 14. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

A windows teljesen más igényekre van fejlesztve. Hozzátenném a Windows is beállítható hogy a felhasználó ne tudjon telepíteni így vírust se tud rarakni.

Csupán alapból nem így van beállítva mert megveszi az átlag a gépet és nem tudna installalni csak rendszergazdai jogokkal, betenne új merevlemezt az se menne egybol lenne jajajj

2019. szept. 14. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

1. A komolyabb sebezhetőségek (remote code execution, privilege escalation) kihasználáshoz platformfüggő kód kell. Az ilyen kódokat inkább Windowsra készítik el. Sok sebezhetőség nem is megy egyik vagy a másik rendszeren.

2. A vírusírtó jellemzően nem képes védeni a programok biztonsági rései ellen, és elsősorban nem is ez a fő feladatuk.

3. A Linux kernel java részét már rég nem hétvégi programozók fejlesztgetik, hanem főállású programozók, nem ritkán olyan cégekben, amiknek elsődleges terméke valamely Linuxra épülő disztró (Red Hat, Suse, ...), vagy valamely másodlagos termékében kötődik a Linuxhoz (Microsoft, IBM, Texas Instruments, stb). Már ez több ezer fejlesztőt jelent, már ezáltal számosságukban többen vannak a Linux fejlesztők, mint a Windows fejlesztők (bár nem mintha ez sokat számítana). Ehhez jönnek még a kernelen kívüli fejlesztők, tehát a disztrók összeállítói, a maintainerek, stb.

2019. szept. 15. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Alain Delon ***** válasza:
Én sosem használtam Linuxra ilyet. De a Linux nem böngésző.
2019. szept. 15. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Hát igen sokan azt hiszik, hogy a linux egy böngésző, de nem baj mindig tanul az ember.

Ajánlott a böngészőt nem root-ként használni.

Linuxon van elég sok rootkit, de ahhoz neked root jogosultsággal kellene telepítened valamit vagy futtatnod.

Nem használok én sem vírusirtót.

Maximum évente lefuttatom a rkhuntert és annyi.

2019. szept. 15. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"A Chrome, firefox böngésző ugyanaz windowson is ugyanazokkal a sebezhetőségekkel"


A sebezhetőségnél pont azt használják ki, hogy nem látja az adott víruskergető sem, nem vírusként kezeli. Másrészt ha megtalálják akkor akármelyik platformon javítják.


Amúgy amondó vagyok, átlag ésszerű felhasználással nem lesz gond a vírusokkal, inkább az ésszerű védekezéseket kellene figyelembe venni és nem beregisztrálni mindenhova ugyanazzal a mail címmel meg fészbúkkal meg mindennel.

2019. szept. 16. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!