Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Ügyfélkapu jelszómódosítás scam?

Ügyfélkapu jelszómódosítás scam?

Figyelt kérdés

Kaptam egy e-mailt "Értesítés Központi Rendszertől" feladótól, hogy egy hónap múlva lejár az ügyfélkapu jelszavam.

Ez valós, vagy scam? Azért marha gyanús, mert egyszerre kaptunk a párommal, pedig marhára nem egyszerre csináltunk ügyfélkaput, illetve 5 éve használom és eddig ilyet még nem kaptam...vagy lehet csak nem emlékszem, nem tudom.



2022. máj. 18. 12:15
 1/7 anonim ***** válasza:
64%

Szia!


Lehet valós, mert amikor én jelszóemlékeztetőt kértem, akkor ott volt, hogy ennyi és ennyi időn belül meg kell majd változtatni a jelszót.

Milyen feladótól jött az email? Mi az email cím, amiről küldték? Ebből könnyű megállapítani, hogy igazi-e, vagy sem, bár szerintem igazi.

2022. máj. 18. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
78%

De, van ilyen hogy lejár a jelszó, és meg kell újítanod (ha kifutsz az időből, akkor már csak kormányablakban lehet). 2 éves mailemet visszakerestem, így kezdődik:


"Értesítjük Önt, hogy ’xyz@gmail.com’ mail címéhez tartozó Ügyfélkapujának bejelentkezési jelszava 2020.11.06 napon lejár."


Linkre pedig ne kattints a levélben. Nyisd meg ugyanúgy az Ügyfélkaput mint korábban, és ott módosítsd (de a levélben is ez szerepel)

2022. máj. 18. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
64%
Ez volt a feladó: ertesites@kozpontirendszer.gov.hu
2022. máj. 18. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Koplárovics Béci ***** válasza:
78%

Semmilyen linkre nem kattintva, hanem a böngészőbe az ugyfelkapu.gov.hu-t beírva belépsz, és ha úgy érzed, akkor megváltoztatod a jelszavadat. Egyébként is eléggé alapszabály, hogy váratlan levélben semmire sem kattintunk.


" Azért marha gyanús, mert egyszerre kaptunk a párommal, pedig marhára nem egyszerre csináltunk ügyfélkaput, illetve 5 éve használom és eddig ilyet még nem kaptam"


Az utolsó jelszóváltoztatás ideje számít. Onnantól max 2 év a jelszó lejárat (tehát az 5 év alatt vagy változtattál, akár bőven a lejárat előtt, vagy nem is használtad 3 éve). Ezért nem lehetetlen az sem, hogy 2 éve (1 év 11 hónapja) épp nem tudtátok a jelszavatokat és egyszerre változtattátok meg.


Egyébként a "név" stimmel, így szokott jönni, ertesites@kozpontirendszer.gov.hu mailről.

2022. máj. 18. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
64%
Lehet valós, és lehet scam is. Milyen címre mutat a link?
2022. máj. 18. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
64%
#5-ös szerintem arra gondolt, ha fölé mész az egérmutatóval ahova kattintani kéne az emailben, akkor a programok egy része balra lent kiírja, hogy mi az oldal címe, amit meg fog nyitni. Ha ott nem a levél küldőjének oldalára mutat, vagy nincs logikus kapcsolat, akkor ne bökj rá.
2022. máj. 18. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

A feladó mailt lehet hamisítani, még a domain-t is a végén. Futottam már bele ilyenbe. Látszólag sima latin betűnek néznek ki, de igazán ascii karakterek is lehetnek. De egyébként a fent említett mailcímről jött, igen.

Az ötlet jó amúgy, hogy belépek simán a szokásos módon - tehát nem a linken keresztül - az ügyfélkapumra és ott változtatok jelszót. :) Köszi, nem jutott eszembe, pedig triviális.

2022. máj. 18. 13:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!